سایدبار

همه چیز درباره هفته سیزدهم بارداری

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در هفته سیزدهم بارداری اتفاقات هیجان‌انگیزی می‌افتد؛ زیرا اکنون شما در سه ماهه دوم بارداری هستید. شاید عجیب به نظر برسد اما فرزند شما می‌تواند در این زمان انگشت شست خود را در دهان بگذارد و بمکد! اکنون سر کودک یک سوم بدن او را تشکیل می‌دهد. بدن مادر نیز تغییرات زیادی خواهد داشت. در این مقاله از سی سیب به بررسی تمامی نکات لازم در هفته ۱۳ بارداری می‌پردازیم و تغییرات جنین و بدن مادر را بررسی می‌کنیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

جنین در هفته سیزدهم بارداری

اینفوگرافی علائم هفته سیزدهم بارداری

طول جنین شما در این هفته حدود ۷.۵ سانتی‌متر است. فولیکول‌های مو شروع به رشد کرده‌اند و موهای نرم و ظریفی به نام لانوگو در حال ظاهر شدن هستند. تا هفته ۲۰، لانوگو بدن کودک شما را می‌پوشاند. مو ماده‌ای به نام ورنیکس را روی پوست کودک نگه می‌دارد تا از آن در برابر مایع آمنیوتیک محافظت کند. جنین می‌تواند عمل بلع را انجام دهد. برای همین هم مایع آمنیوتیک اطراف خود را می‌بلعد. مثانه نوزاد را می‌توان با سونوگرافی مشاهده کرد. کلیه‌ها نیز می‌توانند ادرار تولید کنند که بخشی از مایع آمنیوتیک می‌شود.

روی تمامی انگشتان نیز خطوطی ایجاد می‌شود. این خطوط همان اثر انگشت هستند که کودک شما را از دیگران منحصر به فرد و متفاوت می‌کنند. اثر انگشت تا چند هفته دیگر به طور کامل تشکیل خواهد شد. جفت اکسیژن و مواد مغذی را برای کودک شما فراهم می‌کند. علاوه بر این، مدفوع و ادرار کودک را نیز فیلتر می‌کند. جفت در این زمان به طور کامل کار می‌کند و عملکرد تکامل یافته‌ای دارد اما در طول بارداری به رشد و تغییر ادامه می‌دهد.

اندازه جنین در هفته سیزدهم بارداری

سونوگرافی هفته سیزدهم بارداری

در این سونوگرافی می‌توان جنسیت را تشخیص داد اما انجام این کار بسیار دشوار است. اصولاً پزشک توصیه می‌کند در سونوگرافی هفته ۱۸ الی ۲۲ به دنبال مشخص شدن جنسیت جنین باشید. اگر برای غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی، آزمایش DNA FC که به عنوان آزمایش غیرتهاجمی قبل از تولد (NIPT) نیز شناخته می‌شود، انتخاب کرده‌اید، پس از دریافت نتایج، می‌توانید جنسیت را هم دریابید. بله! در این شرایط امکان دارد زودتر متوجه جنسیت فرزند خود شوید.

تغییرات بدن و شکم مادر در هفته سیزدهم

رحم مادر اکنون به اندازه کافی بزرگ شده، به گونه‌ای که از لگن خارج شده است. این یعنی می‌توان از روی ظاهر شما تشخیص داد که باردار هستید. کم کم باید افزایش وزن دوران بارداری را جدی بگیرید. وزن خود را با سالم‌ترین راه ممکن افزایش دهید، یعنی آهسته و پیوسته و در طول بارداری! نیازی نیست به یک باره وزن خود را به مقدار زیادی افزایش دهید و به خود فشار بیاورید و مدام نگران وزن باشید. در ادامه دستورالعمل افزایش وزن در دوران بارداری را می‌آوریم.

 • BMI زیر ۱۸.۵:

افزایش وزن بین ۱۳ الی ۱۸

 • BMI 18.5 الی ۲۴.۹:

افزایش وزن بین ۱۱ الی ۱۶ کیلوگرم

 • BMI 25 الی ۲۹.۹:

افزایش وزن بین ۷ الی ۱۲ کیلوگرم

 • BMI 30 و بالاتر:

افزایش وزن بین ۵ الی ۹ کیلوگرم

تعیین جنسیت جنین در هفته سیزدهم

اگر دو قلو باردار هستید، بهتر است بین ۱۷ الی ۲۴.۵ کیلوگرم وزن اضافه کنید. البته تمامی این اعداد تقریبی هستند و نباید در مورد آن‌ها استرسی داشته باشید. کافی است تغذیه سالم داشته باشید و روزانه حدود ۳۰۰ کالری اضافی نسبت به قبل از بارداری خود دریافت کنید. البته این کالری باید سالم باشد. علاوه بر این، ورزش سبک را فراموش نکنید.

احتمالاً در این هفته دیگر آن حس و حال تهوع شدید را نخواهید داشت. همان طور که پیشتر اشاره کردیم رحم شما بزرگ‌تر شده و از لگن خارج شده است. جنین نیز سریعاً رشد می‌کند. این انبساط باعث ایجاد ترک‌های پوستی و خارش می‌شود. بهتر است برای نرم و لطیف نگه داشتن پوست از مرطوب‌کننده استفاده کنید و تغذیه مناسب داشته باشید. برخی از زنان ممکن است حرکت جنین را متوجه شوند. اگر هم هیچ حرکتی را احساس نکردید، نگران نباشید. ممکن است تا هفته ۲۵ طول بکشد تا اولین حرکت جنین را احساس کنید. اگر بارداری دوم یا سوم شما باشد، ممکن است حرکات جنین را زودتر احساس کنید.

علائم بارداری در هفته سیزدهم

ممکن است متوجه شوید که در حدود هفته ۱۳ بارداری، علائم شما کمی تغییر می‌کند. همچنین امکان دارد کمتر حالت تهوع داشته باشید. کمتر خسته و کوفته شوید. با این حال برخی از زنان هنوز هم علائمی دارند. در ادامه رایج‌ترین نشانه‌های برداری در هفته ۱۳ را بررسی می‌کنیم.

 • نمایان شدن بیشتر رگ‌ها

به دلیل افزایش جریان خون بسیاری از رگ‌های بدن شما از زیر پوست مشخص می‌شوند.

 • افزایش انرژی

معمولاً سه ماهه دوم بارداری بهترین دوره بارداری است؛ زیرا شما کمترین علائم را دارید و پرانرژی هستید. اگر تا کنون نمی‌توانستید ورزش کنید و فعالیت داشته بشاید، حال وقت آن رسیده است که جبران کنید. ورزش می‌تواند بارداری و زایمان را برای شما راحت‌تر کند.

 • استرچ مارک و کشیده شدن پوست

۵۰ الی ۹۰ درصد زنان باردار در این دوران دچار ترک‌های پوستی می‌شوند. این خطوط اغلب به رنگ قرمز، بنفش یا صورتی درمی‌آیند و روی شکم، سینه‌ها و ران‌ها ظاهر می‌شوند. وقتی هم که محو شوند، پوست حالت چروکیده پیدا می‌کند و آن نواحی همانند خطوطی کم رنگ روی پوست باقی می‌مانند. کشیده شدن سریع پوست، ژنتیک و هورمون‌ها در این امر نقش دارند. برای همین ترک‌های پوستی در برخی از زنان بیشتر است و در برخی دیگر کمتر نمایان می‌شود.

 • افزایش میل جنسی

بسیاری از زنان در این دوران دچار افزایش میل جنسی می‌شوند. این امر طبیعی است و شما می‌توانید زندگی جنسی عادی خود را دنبال کنید. فقط ممکن است پس از برقراری رابطه جنسی دچار لکه بینی شوید؛ زیرا دهانه رحم شما حساس‌تر شده است. این لکه بینی نیز نرمال است. در صورتی که لکه‌ها بیشتر شبیه به خون باشند و خونریزی شدید باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا این مورد می‌تواند نشانه مشکلات دیگری باشد.

 • افزایش ترشحات واژن

مشاهده ترشحات سفید یا شفاف واژن نیز امری طبیعی است. میزان ترشحات با لکوره در این زمان افزایش پیدا می‌کند. در صورت مشاهده ترشحات نگران نشوید. بدن شما با همین ترشحات از رحم و کودک شما را در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. در صورتی که این ترشحات حالات غیرعادی داشتند، رنگی (صورتی، قرمز، سبز یا زرد) یا بو دارند، به پزشک خود اطلاع دهید؛ زیرا این موارد می‌تواند نشانه موارد خطرناکی باشد.

مراقبت های هفته سیزدهم بارداری

مراقبت‌ها و نکات لازم در هفته سیزدهم بارداری

اگر توصیه‌ها و دستورالعمل‌های خاصی را رعایت کنید، بارداری راحت‌تری را پشت سر خواهید گذاشت. گاهی مسائلی رخ می‌دهند که کافی است راه‌حل آن‌ها را بدانید تا از شر هر گونه مشکلی خلاص شوید و بارداری خود را بهتر مدیریت کنید. در ادامه به این نکات می‌پردازیم.

 • علائم عفونت‌های ادراری را بشناسید

اگر عفونت ادراری درمان نشود، می‌توان به کلیه‌ها برسد و سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد. اگر در زمان ادرار کردن سوزش احساس می‌کنید یا متوجه بوی غیرعادی شده‌اید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشکان می‌توانند باکتری‌ها را آزمایش کنند و با آنتی‌بیوتیک آنان را از بین ببرند.

 • تقویت کف لگن

کف لگن شما می‌تواند در اثر بارداری و زایمان ضعیف شود. شما می‌توانید با انجام تمرینات کگل این ناحیه را تقویت کنید. انجام این تمرینات سخت نیست و شما می‌توانید به راحتی در این دوران آنان را انجام دهید.

 • تغذیه مناسب

از خوردن غذاهای خوب غافل نشوید. شما باید تمامی وعده‌های غذایی خود را به صورت کامل بخورید. میان وعده‌های سالم و مغذی را فراموش نکنید. از میزان حالت تهوع شما کاسته شده است. پس وقت آن رسیده است که به خود برسید و خوب غذا بخورید. بهتر است مصرف کلسیم، ویتامین دی و منیزیم را افزایش دهید. تمامی این موارد به رشد سریع استخوان‌ها و دندان‌های کودک کمک می‌کنند. علاوه بر این، حواستان باید به خودتان هم باشد. بدن شما هم به تمامی این مواد مغذی نیاز دارد. وقتی در دوران بارداری غذا می‌خورید، مواد مغذی ابتدا به جنین می‌رسد. در نتیجه بدن شما نباید در این زمینه کم بیاورد. برای دریافت این مواد مغذی می‌توانید از خوراکی‌های زیر استفاده کنید:

 • کلسیم: کلم بروکلی، غذاهای غنی شده با کلسیم مانند شیر سویا، آب میوه، توفو و غلات
 • منیزیم: اسفناج، آجیل، دانه‌ها، لوبیا، غلات کامل و آووکادو
 • ویتامین D: زرده تخم مرغ، ماهی چرب، ساردین و شیر غنی شده با ویتامین D

مراقبت از پوست

با بزرگ شدن رحم پوست شکم شما کشیده می‌شود. همان گونه که پیشتر اشاره کردیم ترک‌های پوستی را مشاهده خواهید کرد. می‌توان گفت جلوگیری از بروز این ترک‌ها غیرممکن است. پس باید با بدن جدید خود مهربان باشید. برای کاهش ترک‌ها از لوسیون آبرسان بدن استفاده کنید و روغن‌های مخصوص پوست خود را تهیه کنید و روی شکم و نواحی ترک خورده بمالید. البته مراقب محصولاتی که استفاده می‌کنید باشید؛ زیرا بعضی از آن‌ها را نباید در دوران بارداری استفاده کرد و ممکن است باعث بروز حساسیت شوند. همیشه محصولات را روی بخش کوچکی از پوست ران یا بازو تست کنید. در صورت عادی بودن آنان را در جای دیگری استفاده کنید.

بیشتر بخوانید

ورزش در هفته سیزدهم بارداری

کلام آخر

در این مقاله از سی سیب به بررسی هفته سیزدهم بارداری پرداختیم، علائم و نشانه‌های این هفته را بررسی کردیم و تغییرات جنین و بدن مادر را توضیح دادیم. تقریباً از این هفته علائم شما فروکش می‌کند و می‌توانید کمی نفس راحت بکشید. بهتر است از این زمان استفاده کنید و روی تقویت قوای جسمانی و روانی خود تمرکز کنید. نظر شما در این باره چیست؟ لطفاً نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
22 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام و خدا قوت.والا من از وقتی وارد هفته ی سیزدهم شدم،حالت تهوعم بیشتر شده و یبوست شدید دارمو همچنین به پهلوی راستم بیشتر فشار اومده،شبیه دردی که بچه یه گوشه ی شکم میچپه،اونشکلیه.البته لازم به ذکر این بارداری دوممه،تو بارداری اولم من۹ماه کامل حالت تهوع و تمام دردا رو داشتم.

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام طبیعی هست

 2. مریم گلی می گوید

  سلام و خدا قوت.والا من از وقتی وارد هفته ی سیزدهم شدم،حالت تهوعم بیشتر شده و یبوست شدید دارمو همچنین به پهلوی راستم بیشتر فشار اومده،شبیه دردی که بچه یه گوشه ی شکم میچپه،اونشکلیه.البته لازم به ذکر این بارداری دوممه،تو بارداری اولم من۹ماه کامل حالت تهوع و تمام دردا رو داشتم.

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.
   این علایم میتونه در هفته سیزدهم طبیعی باشه اما جهت بررسی و اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید

 3. صفیه تقی پور می گوید

  تشکر از زحمات شما

  1. ۳۰سیب می گوید

   خوشحالیم که مطلب هفته سیزدهم بارداری براتون مفید بوده.

 4. فرشته می گوید

  عالی هستند درباره هفته یازده تاسیزدهم بگید میشه جنسیت رو خودمون تشخیص بدیم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام توی هفته ۱۱ امکان تعیین جنسیت وجود نداره
   ممتونم

 5. ناشناس می گوید

  بسیارعالی،،،??

  1. ۳۰سیب می گوید

   مرسی از مطالب هفته سیزدهم بارداری تیم سی سیب استفاده کردید.

 6. رقیه براتی می گوید

  خیلی خیلی ممنون از توضیحات خوبتون واز راهنماییهاتون

  1. ۳۰سیب می گوید

   خواهش میکنم. خوشحالیم مطالب براتون مفید هست.

 7. ناشناس می گوید

  خیلی عالی و ساده توضیح دادید ،ممنونم

  1. ۳۰سیب می گوید

   مرسی از توجه شمابه مقالات سی سیب

 8. ناشناس می گوید

  سلام nt جنین در ۱۲ هفته بارداری ۲.۳۳ باشد بالا است؟

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام وقت بخیر. nt جنین باید زیر ۳ یا ۳.۵ ،بسته به معیار سنجش آزمایشگاه، باشه.

 9. فرحناز می گوید

  سلام آیا کاهش سایز میشه داشته باشیم با ورزش و پیاده روی در هفته ۱۳ بارداری ؟؟؟

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام وقت بخیر. کاهش وزن در بارداری اصلا توصیه نمیشه.

 10. یاس لطفی می گوید

  سلام من تو هفته سیزده بارداری هستم لگنهام خیلی درد میکنه مخصوصا لگن سمت چپ موقع خواب خیلی اذیت میشم بارداری اولم هست

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام وقت بخیر. اگر سابقه شکستگی و اسیب لگنی ندارید، درد مربوط به بارداری هست. موقع خواب بین پاهاتون بالش بذارید. اگه ادادمه دار شد به پزشک مراجعه کنید.

 11. @@ می گوید

  من هفته دوازدهمم ولی شکمم هنوز کوچیکه واصلا مشخص نیست مشکل داره یا نه؟

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام وقت بخیر. کاملا طبیعیه. شکم در هفته ۲۰ بارداری تازه به سطح ناف میرسه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.