همه چیز درباره مدفوع سبز نوزاد

زمان مطالعه: 6 دقیقه

به طور کلی، در روزها و ماه‌های اول زندگی یک نوزاد، تغییر رنگ و قوام (سفتی) مدفوع نوزاد، کاملاً طبیعی است. عوامل متعددی در تغییر رنگ مدفوع نوزاد نقش دارند (که از اصلی‌ترین دلایل آن، سن، رژیم غذایی و وضعیت سلامتی نوزاد هستند). در حالت طبیعی، مدفوع نوزاد تقریباً سیاه رنگ است (مدفوع نوزادان یا کودکان بزرگتر، معمولاً زرد یا قهوه‌ای رنگ خواهد بود). مدفوع سفید یا قرمز رنگ نوزاد، نشان دهندهٔ یک مشکل در سلامت نوزاد است.

از این جهت، به غیر از رنگ سفید و قرمز، مدفوع نوزاد هر رنگی که باشد طبیعی خواهد بود. زیرا با توجه به تغدیهٔ نوزاد در دوره‌های مختلف زندگی، رنگ مدفوع نیز تغییر می‌کند. در این مطلب از مجموعۀ سی سیب، به طور ویژه‌ای به بررسی مدفوع سبز رنگ نوزاد می‌پردازیم. اما لازم است بدانید بسیاری از والدین، به دلیل شباهت مدفوع سبز نوزاد به مدفوع زرد و قهوه‌ای رنگ، ممکن است تشخیص اشتباهی در رابطه با رنگ مدفوع نوزاد داشته باشند. پس حتما مقاله مدفوع نوزاد را مطالعه کنید.

اینفوگرافی همه چیز درباره مدفوع سبز رنگ نوزاد

علت مدفوع سبز رنگ نوزاد

بسیاری از نوزادان، در برخی از مواقع، مدفوع سبز رنگ دارند. بنابراین در صورتی که نوزاد به طور طبیعی در حال رشد و وزن گیری باشد، مدفوع سبز رنگ خواهد بود. به طور کلی، مدفوع سبز رنگ نوزاد، می‌تواند به علل زیر باشد:

 • تغذیه مادر با غذا و گیاهان سبز رنگ: از جمله مواد غذایی سبز رنگ که ممکن است این تغییر را ایجاد کنند می‌توان به سبزیجات، اسفناج، گیاهان دریایی و مواد غنی از کلروفیل اشاره کرد.

 • هضم کند غذا: در نوزادان، سیستم گوارش هنوز در حال رشد و توسعه است و ممکن است هضم غذاها به صورت کامل انجام نشود. این موضوع می‌تواند باعث تغییر رنگ مدفوع به سبز شود.
 • سرماخوردگی: سرماخوردگی می‌تواند به تغییراتی در سیستم گوارش و هضم غذاها منجر شود؛ همچنین واکنش بدن به عفونت می‌تواند باعث مدفوع سبز نوزاد گردد.
 • مصرف آنتی بیوتیک برای نوزاد یا مادر (مادران شیرده): آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند تاثیرات مختلفی بر باکتری‌های دستگاه گوارش داشته باشند و این ممکن است منجر به تغییر رنگ مدفوع شود. در صورتی که مدفوع سبز نوزاد به علت مصرف آنتی بیوتیک باشد، به عنوان یک واکنش طبیعی به دارو در نظر گرفته می‌شود.
 • مصرف داروهای درمان زردی نوزاد: تغییر رنگ مدفوع در این شرایط معمولا به عنوان یک واکنش طبیعی به دارو در نظر گرفته می‌شود و جای نگرانی ندارد.
 • شیردهی ناکافی به نوزاد: شیر مادر به عنوان غذای اصلی نوزادان بسیار ارزشمند است و تمام مواد غذایی مورد نیاز نوزاد را فراهم می‌کند. شیردهی ناکافی می‌تواند منجر به مدفوع سبزرنگ شود و ممکن است نیاز به استفاده از شیرخشک باشد.
 • واکسیناسیون نوزاد: واکسن‌ها ممکن است باعث تحریک دستگاه گوارش نوزاد شوند و تغییراتی در مدفوع برخی از نوزادان ایجاد نمایند که مدفوع سبز یکی از آن‌ها است. این عارضه پس از چند روز از بین می‌رود.

آیا مدفوع سبز نوزاد خطرناک است؟

همانطور که در بالا گفتیم مدفوع سبزرنگ در نوزادان معمولا نشان‌دهنده یک مشکل جدی نیست و به علت عوامل طبیعی یا تغذیه‌ای اتفاق می‌افتد. اما در برخی موارد، مدفوع سبز ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکلاتی باشد که نیاز به بررسی و درمان دارد. برخی از علل خطرناک که ممکن است باعث سبز شدن مدفوع نوزاد شود شامل موارد زیر است:

 1. عفونت‌های گوارشی: عفونت‌های گوارشی مانند اسهال و التهاب روده می‌توانند باعث تغییر رنگ مدفوع به سبز شوند.
 2. آلرژی یا حساسیت به غذا: در برخی از موارد، مصرف غذاهای خاص می‌تواند باعث تغییر رنگ مدفوع شود. برای مثال، آلرژی به لاکتوز یا آلرژی به پروتئین‌های شیر گاو ممکن است باعث رنگ سبز مدفوع شود.
 3. مصرف مواد غیرخوراکی: در برخی از موارد، نوزادان ممکن است مواد غیرخوراکی را بخورند که باعث مدفوع سبز شود.
 4. مشکلات گوارشی: برخی از مشکلات گوارشی نظیر انسداد روده، کولیت و غیره ممکن است باعث تغییر رنگ مدفوع به سبز شوند.

علائمی که اگر با مدفوع سبز نوزاد همراه باشند نیاز به مراجعه به پزشک دارد:

همان‌طور که گفته شد، مدفوع سبزرنگ نوزادان معمولا طبیعی است؛ اما اگر رنگ سبز مدفوع با علائم زیر همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • استفراغ
 • اسهالی که بیش از یک روز طول بکشد.
 • تغییرات شدید در دفعات مدفوع
 • بوی خیلی بد مدفوع

در این موارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت این تغییر رنگ را بررسی کرده و در صورت لزوم درمان مناسب را شروع نماید.

تاثیر شیرخشک بر سبز شدن مدفوع نوزاد

شیر خشک و سبز بودن رنگ مدفوع نوزاد

اگرچه سبز شدن مدفوع نوزاد به علت مصرف شیرخشک رایج نیست،‌ اما گاهی استفاده از شیرخشک، به علت تغییر در ترکیب غذایی کودک، ممکن است باعث تغییر رنگ مدفوع شود. برخی از محصولات شیر خشک شامل اجزایی هستند که ممکن است هضم ناقص در نوزادان را تحریک کنند و باعث سبز شدن مدفوع شوند.

به طور کلی، تغذیه مناسب و استفاده از شیر مادر بهترین گزینه برای رشد و تغذیه سالم نوزاد است. در صورت استفاده از شیرخشک، مطمئن شوید که محصول مورد استفاده کیفیت بالایی داشته و برای نوزاد شما مناسب است. در صورت تداوم رنگ سبز مدفوع یا هر علامت نگران‌کننده دیگر، به پزشک مراجعه کنید.

مدفوع سبزرنگ نوزاد همراه با اسهال

مدفوع سبز نوزاد همراه با اسهال ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکلی در گوارش نوزاد باشد. اسهال و تغییر رنگ مدفوع به سبز معمولا به دلیل عوامل زیر رخ می‌دهند:

 1. عفونت: عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی می‌توانند باعث اسهال و تغییر رنگ مدفوع به سبز رنگ شوند.
 2. تغذیه نامناسب: مصرف مواد غذایی نامناسب، شیر خشک با کیفیت پایین یا حساسیت به مواد خاص ممکن است باعث اسهال و رنگ سبز مدفوع شود.
 3. علل دیگر: عوامل دیگری مانند استرس، داروهای مصرفی توسط مادر، یا حتی تغییرات در محیط زندگی نوزاد نیز ممکن است باعث اسهال و تغییر رنگ مدفوع شوند.

در هر صورت، اگر نوزاد شما دچار اسهال و مدفوع سبزرنگ شده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت این مشکل را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

پیشگیری و درمان مدفوع سبز نوزاد

برای پیشگیری و درمان مدفوع سبز نوزادان، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. تغذیه مناسب

اطمینان حاصل کنید که نوزاد شما تغذیه مناسب و سالمی دریافت می‌کند. همچنین مصرف بعضی سبزیجات توسط مادر می‌تواند باعث سبز شدن مدفوع نوزاد شود. اگر تردید دارید که غذاهای خاص باعث تغییر رنگ مدفوع شده است، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

2. رعایت بهداشت دست

همیشه قبل از تغذیه نوزاد و پس از تعویض پوشک، دست‌ها را به دقت بشویید تا از عفونت‌های گوارشی جلوگیری کنید.

3. آرامش و استراحت

زمان کافی برای استراحت و آرامش نوزاد خود فراهم کنید. استراحت کافی به افزایش سلامت و بهبود گوارش کمک می‌کند.

4. دریافت آب کافی توسط نوزاد

 اطمینان حاصل کنید که نوزاد شما آب کافی مصرف می‌کند. آب کافی به حفظ رطوبت و سلامت گوارش کمک می‌نماید.

5. مشورت با پزشک

اگر مدفوع سبزرنگ نوزاد شما با علائم نگران‌کننده دیگر همراه است، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا علت آن را بررسی کرده و درمان مناسب را شروع کنید.

مطالب بیشتر

بررسی نهایی

در این مطلب از مجموعۀ سی سیب، به این نتیجه رسیدیم که با رشد نوزاد، رنگ مدفوع او نیز تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال، زمانی که نوزاد شروع به خوردن غذا می‌کند، مواد غذایی مصرفی می‌توانند بر روی رنگ مدفوع نوزاد تأثیر گذار باشند. همچنین ممکن است غذایی که به درستی هضم نشده باشد نیز باعث تغییر رنگ مدفوع نوزاد شود. بنابراین، مدفوع سبز رنگ نوزاد در برخی از موارد، نشان دهندهٔ وجود یک مشکل در سلامتی نوزاد نیست (بلکه به خاطر تغذیهٔ نوزاد است). از این جهت، رنگ مدفوع نوزاد با توجه به غذایی که می‌خورد نیز ممکن است برای مدت کوتاهی تغییر رنگ داده و سپس به رنگ معمولی بازگردد.

در پایان لازم است یاد آور شویم، شناسایی علل و درمان مدفوع سبز رنگ نوزاد، امری مهم محسوب می‌شود. با این حال در بیشتر موارد، مدفوع سبز رنگ نوزاد خود به خود برطرف می‌شود. اما اگر مدفوع سبز رنگ نوزاد همراه با تب، استفراغ، بی قراری در حین غذا خوردن و کم آبی بدن همراه باشد، باید هر چه سریع‌تر به پزشک اطفال مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
68 نظرات
 1. سیداحمد می گوید

  بسیار عالی خدا خیرتون بده

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.ممنونم

 2. فرحناز جعفری پوری می گوید

  سلام ممنونم ازشما

 3. حسین می گوید

  خیلی مطلب کامل و عالی

  1. ۳۰سیب می گوید

   سپاس از شما

 4. ناشناس می گوید

  عالی بود ممنووووون

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   ممنون از نگاهتون

 5. ناشناس می گوید

  توضیح کامل و قابل فهم ممنون

 6. ناشناس می گوید

  عالی

 7. راحی می گوید

  مممنون از شما

 8. سحر محمدی می گوید

  خیلی ممنون عالی بود

 9. سحر محمدی می گوید

  خیلی ممنون

 10. ابراهیمی می گوید

  ممنون از توضیحاتتون جامع و کامل

  1. ۳۰سیب می گوید

   مرسی از شما که مطالب مارو دنبال میکنید.

 11. Zahrakabiri می گوید

  خیلی ممنون من بچم ازوقتی بدنیا اومد شکمش شل و سبز بوده ۲باری سفت شده بود اما باز سبز هست اما ابکی نیست خیلی نگران بودم همش فکر میکردم ک سرما خورده شکم بچم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام سن بچه چقدر هست؟

 12. ناشناس می گوید

  خیلی عالی بود متشکرم

  1. ۳۰سیب می گوید

   خواهش میکنم

 13. حسنی می گوید

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم الان ۷ ماهم تموم شد و سونو انجام دادم و دکتر سونو نوشته دور سر جنین ۶ هفته بزرگتر میباشد وشکم هم بزرگتر هست البته ضایعه تود ه چیزی مشاهده نشده در صورتی که سونو ماهه گذشته همه چیز نرمال بود ایا این همه تغییر در یک ماه چطور میشه امکان هیدرو سفالی هست پزشکم سونو ۳ بعدی تجویز کرده

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا در یک مرکز معتبر مجددا سونوگرافی انجام دهید .

 14. حسنی می گوید

  ۳۱ هفته سونو قبلی ۱۵ اردیبهشت بوده

 15. ناشناس می گوید

  بسیار عالی بود توضیحات

 16. ناشناس می گوید

  نوزادم دو ماهش هست و دو روز یبار یک مدفوع خیلی سبز حالت‌ لجنی و آبکی به مقدار زیاد دفع میکنه خیلی نگرانم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک مراجعه کنید . امکان اسهال وجود داره .

 17. javid می گوید

  سلام وعرض ادب واحترام نوزاد ما تازه رفته تو سه ماهگیش هم از شیر مادر تغذیه میکنه هم از شیرخشک نمیدونم چرا اسهالش سبز رنگ شدید میشه دکتر هم بردیم از مدفوعش ازمایش گرفتن جوابش منفی بوده حالا ما باید چیکارکنیم که از نگرانی نوزادمون دربیاییم خیلی ممنون وتشکر از لطفتون منتظر پاسخ شما هستم ممنونم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . اگر نکات گفته شده در مقاله صدق نمیکند ، حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .

 18. آروین می گوید

  سلام بچه م 26روزشه هم شیر خودم رو میخوره هم شیر خشک نان اول مدفوعش بعد یک هفته زرد شل و دون دون بود الان سبز شده و آبکی و درد شکم داره چیکار کنم ممنون راهنمایی کنید

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک متخصص اطفال مراجعه فرمایید .

 19. صلاح الذین چالاک می گوید

  ازراهنمای شما بسیار متشکرم خیلی جالب پمفیدبود

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . سپاس از شما

 20. ناشناس می گوید

  سلام پسرم رفته تو ۵ماه چند روز هست که اسهال قرمز زرد و سبز رنگ داره تب شدید هم داره دکتر هم بردمش فایده نداره چکار کنم ممنون اگه جواب بدی

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا زودتر به بیمارستان مراجعه کنید .

 21. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر من پسرم ۴ ماهه هست ۶ روز بسازی بوده بدلیل عفونت ریه و سرفه و اسهال واستفراغ از وقتی مرخص شده مدفوع سبز روشن داره دلیلش چیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . امکان داره به دلیل دارو هایی باشه که در بیمارستان گرفته . لطفا به پزشک جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید ‌ .

 22. رادین می گوید

  سلام الان ک بچم مدفوع کرد مدفوعش سبز و آبکی بود دلیلش چیه یعنی سرماخورده

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . در صورت عدم تکرار عیبی ندارد ولی در صورت تکرار باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه گردد تا در صورت لزوم دارو تجویز گردد .

 23. مهدی می گوید

  سلام بچه من دو ماهشه هفته پیشواکسن دو ماهگیش رو زدیم الان سه هفته ای میشه که دردای شکمش شروع شده و دو الی سه روزی یکبار دفع داره و هم از شیر مادر تغذیه میکنه هم از شیر خشک و مدفوعش سبز رنگه میشه راهنمایی کنید دلیلش چیه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک اطفال مراجعه کنید .

 24. ماهان می گوید

  سلام بچم چهار ماه و ده روزشه .شیر خشک می خورده .دوروز یه بار مدفوع می کنه مدفوع شم بعضی وقتا سبزه بعضی زرد .وقتی سبز تیره س شیر نمی خوره همش گریه می کنه . دفعه ی بعدش سبز و زرده این موقع کمی کمتر شیر می خوره .بعد سبز و زرد این بار زرد میشه شیرشم خوب می خوره .باید ببرمش دکتر ؟خطر ناکه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله . شیرخوار باید هر روز دفع مدفوع داشته باشد . حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .

 25. ناشناس می گوید

  خدا خیرتون بده دستتون درد نکنه همچو مطلب مهم را ارایه کردید تا مردم از نوزاد خود آگاه باشند در پناه خدا باشین ممنون از نظرتان

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.
   مرسی از توجه شما

 26. مریم می گوید

  ممنون از مطالب مفید و توضیح ساده

  1. ۳۰سیب می گوید

   ممنون از توجه شما

 27. ارغوان می گوید

  سلام امروز مدفوع دخترم زرد و لکه های سبز داشت،علتش چیه؟دیروز کاملا زرد بودن

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال اینکه با تغذیه شما مرتبط باشد وجود دارد . در صورت تکرار لطفا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .

 28. اسرا می گوید

  دخترم هر دو سه روز یکبار مدفوع سبز داردو امروز چن باری مدفوع سبز داشت لازم ببرمش دکتر؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . نوزادان باید روزی ۵ تا ۶ بار دفع مدفوع داشته باشند . لطفا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .

 29. لیانا می گوید

  سلام دخترم امروز ۴۳ روز چند بارمتوجع شدم که رنگ مدفعش سبز بوده آیا نیاز به دکتر هست؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . در صورتی که قبلا به این شکل نبوده و الان ادامه دار هست ، باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرد .

 30. زهرا می گوید

  سلام پسرم چند روزه مدفوع میکنه ابکی و سبز رنکه من بهش هم شیر خودمو میدم هم شیر خشک و خیلی بیتابی میکنی پاهاشو ب شکمش میچسپونه پسرم دوماهشه من چیکار کنم ب نظرتون

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال دل پیچه و کولیک روده وجود دارد . لطفا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا معاینه و درمان صورت گیرد .

 31. ناشناس می گوید

  سلام دخترم ۳ ماهش امروز مدفوعش زرد بود اما دو تیکه سبز تیره داخلش بود ممنون میشم نظر بدید دیشب دکتر بودیم معاینات سالم بود البته دیشب انگور هم خوردم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . اگر فقط یکبار این اتفاق افتاده باشد و دیگر تکرار نشود ، مشکلی نیست و ممکن است به خاطر تغذیه باشد . ولی در صورت تکرار‌ باید مجددا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا داروی لازم را دریافت کنید .

 32. صحرا می گوید

  بسیاربامفهوم وعالی توضیح داده شده خیلی ممنون

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . با سپاس از شما .

 33. فرهادم می گوید

  سلام همش گفتن به پزشک برین بگین که خخخخخخ به نظرم خنده داراومدش ببخشید ها خخخخ

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . درصورت وجود مشکل ، باید معاینه ی حضوری صورت گیرد که اینکار توسط پزشک انجام میشود .

 34. زهره می گوید

  سلام پسرم نه ماهشه هر روز یه بار مدفوع میکنه رنگ مدفوعش هم سبز رنگه وزن گیریش هم خوبه خواستم بدونم جای نگرانی داره که مدفوعش سبزه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله . رنگ مدفوع باید قهوه ای تیره باشد . لطفا جهت معاینه و بررسی به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .

 35. Narmin می گوید

  سلام پسرم.دو ماهو ۱۰ روزشه البته ۳۵ هفثه به دنیا اومد,مدفوعش زرد و شله,و ۵,۶ بار هم دفع داره بردمش واسه واکسن دو ماهگی گفتن نباید بیشتر از ۳ بار دفع داشته باشه نزدند واکسنشوبردم دکتر ,ینک اکساید و پروبیبی پویا و شیر خشک ال اف که با شیر خشک توشک خودش به طوز مساوی قاطی کنم بهش بدم,من در روز یک یا دو بار شیر خشک بهش میدم,اما تغییری نکرده دفعش همان مقدارو شله و بافت هاب سفید داخلشه,لبنیات هم ابدا نمیخورم.

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . رنگ زرد مدفوع به همراه دانه های ریز داخل آن معمولا نرمال است . ولی جهت اطمینان از عدم وجود مشکلات گوارشی ، کودک باید توسط پزشک متخصص اطفال ویزیت گردد .

 36. آواز می گوید

  سلام وقت بخیر
  ولی داخل مقاله ذکر کردید که اگه نوزاد وزن گیریش خوبه و خوب شیر میخوردم مدفوع سبز مشکلی نداره !!
  دختر من تقریبا ۵ ماهشه ، الان حدود ۱ماهه که مدفوعش سبز شده اما وزنگیریش خوبه ، لازمه ببرمش دکتر ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . مدفوع سبز در اوایل دوران نوزادی نرمال است ولی تغییر رنگ مدفوع نیازمند بررسی است و لطفا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

 37. مامان مهسا می گوید

  سلام
  ببخشید بچه ی من۵ماهشه اوایل که مدفوعش زردوعادی بودکل الان چند وقته که مدفوعش سبزوابکی شده واینکه لثه هم داره سفت میشه دلیلش این باشه
  لطفا راهنمایم کنید

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . هرگونه تغییر در مدفوع کودک باید توسط پزشک متخصص اطفال ویزیت شود

 38. ستوده می گوید

  سلام دختر ۱ ماهشه شیر خودمو میخوره واسش شیر خشک نان یک گرفتم که کمک باشه واسه وزن گیریش بعد از خوردن شیر خشک مدفوعش سبز رنگ بود به نظرتون ادامه بدم یا نه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . هر نوع تغییر در تغذیه کودک و همچنین در تغییر شیر خشک ، باید طبق نظر پزشک متخصص اطفال باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.