زمان مطالعه: 6 دقیقه

دلایل خون ریزی بعد از رابطه در بارداری + نکات مهم آن

خون ریزی بعد از رابطه در بارداری

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

خون ریزی بعد از رابطه در بارداری یکی از مهم‌ترین دلایل مادران برای خودداری از انجام رابطه جنسی است. این در حالی است که مادران به خودی خود استرس‌های فراوانی را طی این دوران تجربه می‌کنند و همبستری ایمن و رضایت‌بخش می‌تواند نقش مهمی را در کاهش این استرس‌ها ایفا ‌کند؛ اما بد نیست بدانید که حتی در صورت وقوع خون ریزی هم می‌توانید نزدیکی کنید و بروز این مورد می‌تواند طبیعی باشد. آن چه مهم است، شدت خونریزی است. اگر شما هم نگران خونریزی پس از نزدیکی در دوران بارداری هستید و می‌خواهید نسبت به این موضوع، دلایل و زمینه‌ها، خط قرمزها و نکات مهم آن اطلاعات جامعی را کسب کنید، با ادامه این مقاله از سی سیب همراه ما باشید.

دلایل خون ریزی پس از رابطه جنسی

در قدم اول لازم است بدانید که بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از زنان به خصوص طی سه ماهه اول بارداری خود به دلایل مختلف خون ریزی را تجربه می‌کنند. آنچه که اهمیت دارد چرایی و میزان این خون ریزی‌ها است. بهتر است بدانید که رابطه جنسی به خودی خود باعث خون ریزی نمی‌شود؛ بلکه معمولاً دلیل دیگری در پس آن نهفته است که پس از برقراری رابطه جنسی منجر به خون‌ریزی می‌گردد.

دلایل خون ریزی پس از رابطه جنسی

افزایش وریدها و مویرگ‌های دهانه رحم و واژن

به طور طبیعی خون ریزی بعد از نزدیکی به دلیل افزایش وریدها و مویرگ‌های دهانه رحم و واژن رخ می‌دهد؛ زیرا این مویرگ‌ها به شدت شکننده و نزدیک به سطح پوست هستند و ممکن است با هرگونه کشش و سایش پاره شوند؛ اما این امر خطرناک نبوده و خون‌ریزی ناشی از این روند نگران‌‌کننده نیست.

تغییرات طبیعی دهانه رحم در دوران بارداری

دلیل دیگر مشاهده خون ریزی پس از انجام رابطه جنسی به تغییرات طبیعی دهانه رحم در دوران بارداری بازمی‌گردد که در این مورد نیز جای نگرانی نیست. دهانه رحم در دوران حاملگی (برای آماده شدن جهت تولد یک نوزاد) فرآیندی به نام «بازسازی» را آغاز می‌کند که با تغییر شکل دهانه رحم، ریزش سلولی، نرم شدن و باز شدن دهانه رحم همراه است.

به طور کلی از آنجایی که دهانه رحم در روزهای اول بارداری حساس‌تر است، دخول یا حتی معاینه پزشکی می‌تواند با خون ریزی‌های خفیف همراه باشد.

لانه‌گزینی تخمک در دیواره رحم

دلیل دیگر خون ریزی پس از همبستری به لانه‌گزینی تخمک در دیواره رحم بازمی‌گردد. طی این دوران مادر ممکن است دو تا هفت روز به صورت سبک شاهد خون ریزی باشد. همچنین ممکن است در این دوران شاهد ترشحات صورتی رنگ باشید.

سقط جنین

در برخی مواقع خون ریزی شدید پس از رابطه جنسی می‌تواند دلیلی بر عوامل بسیار جدی همچون جدا شدن جفت و سقط جنین باشد که در این مورد نیاز به مداخلات پزشکی و مراقبت‌های ویژه است.

زایمان زودرس

زایمان زودرس نیز یکی از عواملی است که پس از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری با لکه بینی و خون ریزی همراه است؛ بنابراین در صورتی که در هفته‌های بیستم تا سی و هفتم بارداری شاهد لکه بینی و خون ریزی خفیف بودید، احتمال وقوع این مورد را مدنظر داشته باشید. فراموش نکنید که انقباضات، گرفتگی، فشار در لگن و ترشحات خونی و آبکی که می‌تواند به معنی نشت مایع آمنیوتیک باشد، از نشانه‌های زایمان زودرس هستند.

اما به طور کلی دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است منجر به خون ریزی بعد از رابطه جنسی حتی در زمان غیر بارداری شود که در ادامه این دلایل را با هم بررسی می کنیم.

پارگی واژن

پارگی واژن به دلیل رابطه جنسی خشن یا غیر ایمن همچون استفاده از ابزارهای جنسی نیز با خون ریزی همراه است.

زخم دهانه رحم

اکتروپیون یا زخم دهانه رحم که با گسترش سلول‌های نرم رحم به سطح خارجی آن همراه است، از دیگر عوامل خون ریزی بعد از رابطه است؛ زیرا با انجام نزدیکی تشدید شده و خون ریزی را در پی دارد. این مورد یکی از شایع‌ترین عوامل خون ریزی پس از رابطه جنسی محسوب می‌شود.

عفونت‌های مقاربتی یا قارچی درمان نشده

همچنین وجود عفونت‌های مقاربتی یا قارچی درمان نشده نیز از عوامل خون ریزی در این دوران محسوب می‌گردد. خارش، ترشحات خونی واژن، لکه بینی، درد هنگام مقاربت و ظهور علائم زایمان پس از همبستری از جمله علائم عفونت هستند. عفونت‌های درمان نشده همچون کلامیدیا و سوزاک از شایع‌ترین عفونت‌هایی هستند که با خون ریزی پس از نزدیکی همراه‌اند.

پولیپ دهانه

پولیپ دهانه رحم نیز که با سطوح بالای استروژن در دوران بارداری همراه است نیز می‌تواند خون ریزی پس از همبستری را به همراه داشته باشد. البته فراموش نکنید که چه قبل و چه بعد از بارداری باید برای جلوگیری و درمان این مورد مرتب تست‌های غربالگری دهانه رحم و پاپ اسمیر را انجام دهید.

خشکی واژن

خشکی واژن نیز یکی از دلایل شایع خون ریزی پس از نزدیکی محسوب می‌شود؛ زیرا خشکی واژن می‌تواند به پارگی‌های ریز در دیواره آن منجر شود.

نکات مهم پس از مشاهده خون ریزی

در ادامه نکات مهم مشاهده خونریزی بعد از رابطه در بارداری را می‌آوریم.

فراموش نکنید که خون قرمز روشن، نگران‌کننده‌تر از خون قهوه‌ای و تیره است؛ زیرا خون تیره به معنای خون‌های قدیمی رسوب شده است؛ اما خون قرمز روشن یک چراغ قرمز برای بررسی‌های بیشتر محسوب می‌شود.

خون ریزی شدید واژن همچون پر شدن هر پد بهداشتی طی یک ساعت و ادامه‌دار شدن آن را برای چند روز از جمله علائم سقط جنین است؛ بنابراین اگر پس از انجام رابطه جنسی شاهد این موارد بودید، فوراً خود را به مراکز درمانی برسانید.

اگر حین رابطه جنسی شاهد لکه بینی یا خون ریزی خفیف بودید، از تامپون برای جلوگیری از آن استفاده نکنید. بهتر است از پدهای بهداشتی استفاده کنید.

در هر صورت پس از مشاهده خون ریزی پزشک یا مامای خود را مطلع سازید اما در صورتی که میزان و مدت خون ریزی زیاد بود باید سریعاً و به شکل اورژانسی خود را به مراکز درمانی برسانید.

از یاد نبرید که خروج خون لخته شده می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات جدی باشد.

اگر خون ریزی شدید و با درد و گرفتگی در شکم، لگن و کمر و تب همراه بود، سریعاً به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که ممکن است در آستانه سقط جنین باشید.

پس از مشاهده هر لکه بینی اول استرس و نگرانی را از خود دور کنید؛ زیرا لکه بینی قرمز تیره یا قهوه‌ای در ماه‌های مختلف بارداری طبیعی محسوب می‌شود؛ اما اگر بعد از برقراری رابطه جنسی مدت زمان لکه بینی افزایش یافت یا با درد شدید همراه بود بهتر است نظر پزشک خود را در این رابطه بپرسید.

اگر خون ریزی بعد از انجام همبستری در دوران بارداری بیش از یک روز طول کشید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

نکات مهم پس از مشاهده خون ریزی بعد از رابطه در بارداری

راهنمای جلوگیری از خون ریزی بعد از رابطه

از آنجا که رابطه جنسی در دوران حاملگی به خودی خود نمی‌تواند منجر به خون ریزی شود و معمولاً با یک عامل زمینه‌ای همراه است، برای جلوگیری از خون ریزی ابتدا باید دلایل اصلی را شناسایی کرده و رفع کنید. به عنوان مثال جفت سرراهی یا جدا شدن جفت می‌تواند یکی از دلایل خون ریزی باشد که در این صورت پزشک شما راهکارهای مناسب را برای بهبود اوضاع ارائه خواهد کرد.

اولین درمان خون ریزی بعد از رابطه خودداری از ادامه یا انجام مقاربت است؛ بنابراین در صورت مشاهده هرگونه خون ریزی از انجام همبستری پرهیز کرده و تا زمان پایان نشانه‌های نگران‌کننده دست نگه دارید.

در ماه‌های آخر بارداری که شکمتان بزرگ‌تر شده است، بهتر است پوزیشن‌هایی را امتحان کنید که کمترین فشار را به کمر و شکم شما وارد می‌کند.

در صورتی که دچار حاملگی خارج از رحم هستید ممکن است به درمان‌های دارویی، جراحی و یا انتقال خون نیاز پیدا کنید.

در صورتی که جدا شدن جفت یا جفت سرراهی اتفاق افتاده باشد، ممکن است نیاز به سزارین یا انتقال خون داشته باشید.

اگر به برقراری رابطه خشن عادت دارید، بهتر است این امر را تا پایان بارداری به تعویق اندازید و در این دوران به معاشقه‌های آرام و به دور از فشار و استرس بپردازید.

از مصرف غذاهای آماده در این دوران پرهیز کنید.

درمان خونریزی پس از رابطه دوران حاملگی

کلام آخر

به طور کلی همبستری در دوران بارداری رایج و بی‌خطر است. از سوی دیگر برقراری رابطه جنسی در این دوران برای بسیاری از زنان لذت‌بخش است و دلیلی وجود ندارد که از آن امتناع کنند؛ اما فراموش نکنید که اگر خون ریزی بعد از رابطه در بارداری را تجربه کردید صرف نظر از خفیف یا شدید بودن آن بهتر است پزشک خود را مطلع سازید. توجه به مدت زمان، رنگ، غلظت و شدت خون ریزی مهم‌ترین راهنمای شما برای درمان آن محسوب می‌شود. می‌توانید با مانیتور کردن به موقع خود و در نظر گرفتن نکات حیاتی ضمن داشتن رابطه جنسی لذت‌بخش، سلامت خود و جنینتان را نیز حفظ کنید. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ بارداری, مقالات آموزشی :
بارداریمقالات آموزشی