سایدبار

بررسی کامل ماموپلاستی و شیردهی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

جراحی ماموپلاستی هشتمین عمل جراحی پلاستیک رایج است که در سراسر جهان انجام می‌شود. ماموپلاستی شامل جراحی کوچک کردن سینه و بزرگ کردن سینه است که ما در این مقاله اختصاصا به ماموپلاستی کوچک کردن سینه می‌پردازیم. بسیاری از زنان پیش از بارداری یا در طول دوره باروری تحت عمل کوچک کردن سینه قرار می‌گیرند. مطالعات نشان می‌دهد که پس از کوچک شدن سینه دردهای بدن مثلا در ناحیه گردن کاهش یافته و کیفیت زندگی بهبود می‌یابد. یکی از سوالاتی که پس از جراحی مطرح می‌شود عواقب ماموپلاستی و تاثیرات آن بر کیفیت شیردهی است. شیر دادن به کودک پس از کوچک شدن سینه ممکن است کمی پیچیده‌تر یا دشوار شده و در برخی از جراحی‌های بزرگ غیرممکن شود. در این مطلب به شکل مفصل چگونگی تاثیر کوچک شدن سینه بر شیردهی را توضیح می‌دهیم و سوالات رایج درباره این موضوع را پاسخ می‌دهیم. پس تا پایان این مقاله مفید همراه ما باشید.

 جراحی ماموپلاستی کاهشی یا کوچک کردن سینه چیست؟

اینفوگرافی ماموپلاستی در مادران شیرده

جراحی کوچک کردن سینه اغلب در زنان با سینه های بزرگ و سنگین به دلایل پزشکی از جمله درد گردن و شانه، لمس شدن، کمر درد، بی‌حسی در دست‌ها، درد سینه، سردرد یا ضعف به دلیل وزن سینه ها انجام می‌شود. در طی این روش سایز سینه با برداشتن پوست، چربی و بافت اضافی سینه کوچک می‌شود. پس از جراحی، کوچک شدن سینه منجر به تغییر در شکل سینه و در برخی موارد اختلال یا ناتوانی در شیردهی می‌شود.

بررسی نتایج جراحی کوچک کردن سینه

مراحل ماموپلاستی

در اغلب موارد جراحی کوچک کردن سینه نتایج مثبت و قابل قبولی به همراه دارد، تسکین علائم فیزیکی دردناک ناشی از وزن زیاد سینه و متناسب شدن اندام مهمترین نتیجه این جراحی است.

مطالعات متعدد نه تنها بهبود علائم جسمی را پس از کوچک شدن سینه نشان داده‌اند بلکه مزایای روحی بعد از این عمل را نیز ارائه کرده‌اند از جمله افزایش توانایی شرکت در فعالیتهای بدنی، دورهمی‌ها و اجتماعات که نتیجه بهبود درد و کاهش توده پستان بوده است. در گزارشات انجام شده پس از چند عمل جراحی کوچک کردن سینه، صددرصد بیماران نتیجه فعالیتهای بدنی پس از جراحی را بسیار مثبت و رضایت بخش اعلام کردند. همچنین به دلیل کمتر شدن بافت پستان انجام خود آزمایی و معاینه شخصی پستان توسط هر فرد نیز راحت و آسانتر شده بود.

محدویت‌های پس از عمل جراحی

 • پس از سپری شدن جراحی، مدت زمان استراحت بیمار ۱۰ روز تا یکماه تعیین می‌شود. روند بهبودی افراد باهم متفاوت است و علائم بالینی بیمار در این مدت توسط پزشک جراح تشخیص داده می‌شود.
 • شروع فعالیت‌های ورزشی باید طبق دستور پزشک باشد زیرا حرکات شدید سینه‌ها روی نتایج جراحی تاثیر منفی دارد و ممکن است منجر به عفونتهای پوستی، باز شدن بخیه‌ها و خونریزی داخلی یا خارجی شود.
 • طی دوران نقاهت از پوشیدن سینه‌بندهایی که سایز و جنس مناسبی ندارند خودداری شود. لباسهایی که جنس پلاستیکی و الیاف مصنوعی دارند موجب حساسیت و قرمز شدن پوست می‌شوند و احساس خارش و ناراحتی را روی نواحی بخیه و برش خورده  افزایش می‌دهند.
 • مصرف داروها حتما باید طبق تجویز پزشک باشد و در صورت نیاز به مسکن و آرامبخش حتما با پزشک مشورت شود. داروها و دمنوشهای گیاهی که موجب رقیق شدن خون، افت فشار و افت قند خون می‌شوند باید حذف و محدود شوند.
مامو پلاستی در مادران شیرده و توقف تولید شیر

تاثیر کوچک شدن سینه بر شیردهی

برای تولید شیر مادر، سینه به غدد، مجاری، بافت شیرساز و رفلکس عصبی -هورمونی برای ترشح شیر نیاز دارد. هر نوع جراحی روی سینه می تواند تا حدودی تولید یا ترشح شیر را مختل کند. نحوه تأثیر شیردهی پس از جراحی کوچک کردن سینه به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع جراحی –  آیا اعصاب مهم و مجاری شیر (لوله‌هایی که شیر را به نوک پستان می‌رسانند) برداشته شده‌اند؟ آیا نوک پستان تغییر موقعیت داده است یا خیر؟  آیا خونرسانی به سینه سالم است یا خیر؟
 • چه مقدار از بافت شیرساز (غده ای) پستان باقی مانده است؟
 • چه مدت زمانی از جراحی گذشته است؟ (چندماه یا چندسال؟)

نتایج تحقیقاتنشان می‌دهد در میان عملهای ماموپلاستی، کوچک کردن سینه تاثیر بیشتری بر آینده شیردهی دارد. اگر نوک پستان و آرئول در طول جراحی به سینه چسبیده باشند و زیر تیغ جراحی نروند ، روند شیردهی نیز تغییری نخواهد داشت. محل، طول و عمق برش جراحی عامل موثری در تغییر میزان تولید شیر است. برخی از جراحی‌های کوچک کردن سینه ناحیه زیادی از سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در جراحیهای  سنگین بخش هاله و نوک پستان برش خورده و دستخوش تغییرات می‌شوند که در این موارد مجاری شیر، رگهای عصبی و بافت چربی ممکن است برداشته شوند. در این جراحی‎های بزرگ تقریباً توانایی شیردهی به شکل کامل از بین می‌رود. اگر تغذیه با شیر مادر برای شما مهم است می‌توانید عمل کوچک کردن سینه را تا پایان بچه دار شدن به تعویق بیندازید.

تاثیر مامو پلاستی بر شیردهی

*نکته:

آسیب عصب پستان چگونه باعث مختل شدن شیردهی می‌شود؟

مکیدن نوزاد، عصب نوک سینه را تحریک می‌کند تا پیامی به مغز برای ترشح هورمون های اکسی توسین و پرولاکتین ارسال کند. اکسی توسین به غدد شیری مادر سیگنال می‌دهد که شیر در پستان ها تولید شده و شیر از طریق لوله های کوچک (مجاری) به نوک پستان منتقل شود. پرولاکتین سیگنال تولید شیر را می دهد. هر گونه آسیب به اعصاب، مجاری یا بافت غده ای می تواند بر نحوه عملکرد شیردهی پس از جراحی کوچک کردن سینه تأثیر بگذارد.

نحوه شیردهی پس از جراحی ماموپلاستی کاهشی

در صورتی که فاصله زمانی مناسبی بین جراحی و بارداری رعایت شود شیردهی راحت‌تر و با محدودیتهای کمتری قابل انجام است. اگر شما تجربه کوچک کردن سینه را دارید و هم اکنون در دوران شیردهی بسر می‌برید می‌توانید از روشهای زیر برای افزایش جریان شیر استفاده کنید:

 • شیردهی در فواصل کوتاه و به صورت مکرر

در این روش مکیدن مکرر نوزاد به افزایش جریان شیر کمک می‌کند و کوتاه شدن زمان شیردهی نیز از درد و سوزش نوک سینه جلوگیری می‌کند.

دوشیدن شیر و ماموپلاستی
 • دوشیدن دستی شیر

دوشیدن دستی شیر به شما کمک می‌کند همواره شیر ذخیره در دسترس داشته باشید و در مواقعی که آمادگی شیردهی ندارید یا احساس ناراحتی در سینه‌ها دارید از شیر دوشیده شده استفاده کنید. همچنین دوشیدن دستی تولید بیشتر شیر را در سینه‌ها تحریک می‌کند.

 • آرامش و دوری از استرس

به طور کلی استرس و اضطراب تولید شیر را کاهش می‌دهد بنابراین آرامش و شادابی شما در دوران شیردهی بسیار مهم است و می‌توانید برای حفظ آرامش می‌توانید یوگا و مدیتیشن را در برنامه خود قرار دهید

 • رژیم غذایی مناسب

دریافت کالری مناسب روزانه به شیردهی موفق و حفظ تناسب اندام کمک می‌کند. به طور کلی کوچک شدن سینه تغییرات مثبتی در تناسب اندام ایجاد می‌کند و برای حفظ این تناسب اندام و جلوگیری از کاهش وزنهای شدید و مقطعی باید همواره وزن خود را در محدوده معینی حفظ کنید زیرا کاهش وزن شدید به تغییرات جراحی و سلامت عمومی شما آسیب می‌زند.

 • ماساژ دادن

ماساژ دادن برای بانوانی که تجربه کوچک کردن سینه را دارند متفاوت است و باید نحوه ماساژ صحیح توسط پزشک آموزش داده شود. ماساژ دادن تولید و جریان شیر را در سینه‌ها تحریک می‌کند و بهتر است پیش از آغاز هر شیردهی چند دقیقه را برای این کار اختصاص دهید.

 • از تغذیه کمکی استفاده کنید

شما می‌توانید در کنار شیرمادر از شیر خشک هم استفاده کنید. با بزرگتر شدن کودک و عبور از ۹ماهگی نیز استفاده از میان وعده‌ها و غذاهای کمکی تغذیه کودکتان را برای شما آسانتر خواهد کرد.

ماموپلاستی کاهشی و شیردهی

سخن آخر

ماموپلاستی کاهشی یا کوچک کردن سینه در میان جراحی‌های زیبایی-درمانی رواج و محبوبیت زیادی دارد. اما میزان تاثیر آن بر شیردهی یکی از دغدغه‌های مهمی است که پیش از جراحی بوجود می‌آید. در میان نتایج مشاهده شده از عمل کوچک شدن سینه می‌توان نتیجه گرفت که جراحی‌ سینه‌های بزرگ شیردهی را به میزان بیشتری تحت تاثیر قرار می‌دهند و یا به طور کامل غیرممکن میکند. جراحی‌هایی که تغییرات در آنها کم است است و ناحیه کمتری از بافت سینه را درگیر می‌کند عوارض کمتری نیز خواهد داشت. 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.