آیا رابطه مقعدی در دوران بارداری ضرر دارد؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

امتحان اَشکال و پوزیشن‌های مختلف رابطه جنسی در دوران بارداری توجه و ملاحظات مختص خود را می‌طلبد. یکی از این موارد بسیار مهم رابطه مقعدی در دوران بارداری است که می‌تواند ضررهای بسیاری را با خود به دنبال داشته باشد. اگر در دوران بارداری تصمیم دارید که این شکل از رابطه جنسی را امتحان کنید و پیرامون باید و نبایدها و عوارض و نکات مربوط به آن برای شما سوالاتی پیش آمده است، با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

عوارض رابطه مقعدی در دوران بارداری

یکی از مسائلی که زمینه‌ساز شکل‌گیری اطلاعات غلط و گمراه‌کننده‌ای پیرامون این موضوع شده است، به این نکته مهم بازمی‌گردد که به دلیل تابوهای فرهنگی که در جامعه وجود دارد، مطالعات و تحقیقات اندکی پیرامون رابطه جنسی مقعدی انجام گرفته است. این کمبود اطلاعات به ویژه در خصوص عواقب و مشکلات ناشی از رابطه جنسی مقعدی هنگام حاملگی قابل‌توجه‌تر است. 

از این رو بسیاری از افراد به دلیل ناآگاهی و کمبود اطلاعات و دانش مورد نیاز در این زمینه، با خطرات عوارض و موارد مرتبط با آن آشنایی نداشته و ممکن است آن را راه مناسبی برای برقراری ارتباط جنسی در دوران بارداری در نظر بگیرند.

این در حالی است که ناآگاهی از این عوارض می‌تواند منجر به وخیم شدن اوضاع جسمی مادر و جنین گردد. به عنوان مثال در شرایطی که برخی افراد ممکن است که معتقد باشند که داشتن رابطه مقعدی با استفاده از مقادیر زیاد روان کننده عوارضی ندارد و ملایمت در انجام این شکل از رابطه خطری را متوجه مادر و جنین نمی‌سازد، در واقعیت ممکن است که با عوارض بسیار دردناک و نگران‌کننده‌ای آن مواجه شوند.

ماجراجویی جنسی در دوران بارداری همچون رابطه مقعدی با پیامدهای دردناک و طولانی مدتی مانند تحریک بواسیر و شقاق در مادر همراه است و حتی می‌تواند منجر به پارگی مقعد و خونریزی روده در او بشود. همچنین رابطه مقعدی ممکن است باعث انقباضات شدید رحم شود. این امر بسته به مرحله بارداری که در آن قرار دارید ممکن است برای شما و نوزادتان مشکلات جدی را به وجود آورد و حتی منجر به زایمان زودرس گردد.

بیشتر بخوانید

به طور کلی رابطه جنسی مقعدی به دلایل مختلف نسبت به سایر روش‌های جنسی خطرناک‌تر است اما در دوران بارداری که این نوع از رابطه جنسی می‌تواند منجر به پارگی زودرس غشاها و زایمان زودرس شود، باید بیشتر از حالت عادی از آن دوری شود.

عوارض رابطه مقعدی در بارداری

بیماری‌های قابل انتقال از طریق رابطه مقعدی در دوران بارداری

رابطه جنسی مقعدی در زمان حاملگی می‌تواند منجر به ابتلا به عفونت‌های باکتریایی بسیار خطرناکی شود. به ویژه زمانی که شریک جنسی شما بهداشت لازم را رعایت نکرده و از راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری همچون کاندوم استفاده نکند. یکی از مواردی که ممکن است در پی رابطه جنسی مقعدی در دوران بارداری فرد را دچار سقط جنین و یا حتی زایمان زودرس کند، واژینوز باکتریایی (BV) است.

همچنین از عوارض این شکل از رابطه، ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری است که با درگیر کردن کلیه‌های مادر، او را در معرض خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن قرار می‌دهد.

ابتلا به انگل ژیاردیازیس نیز از دیگر عوارض این نوع رابطه است که فرد باردار را دچار سوء تغذیه، کم آبی و در نتیجه کاهش وزن می‌کند. ابتلا به این انگل سلامت مادر باردار را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و با کاهش وزن مادر امکان زایمان نوزاد با وزن کم را نیز بالا می‌برد. کم‌وزنی هنگام تولد نیز اثرات نامطلوب طولانی مدت و زیان‌باری را بر نوزاد می‌گذارد.

علاوه بر عفونت‌های باکتریایی که نام برده شد، رابطه مقعدی در دوران بارداری باعث ابتلا به عفونت‌های مقاربتی نیز می‌شود که برخی از این عفونت‌ها می‌توانند حتی نوزاد را حین زایمان مبتلا به بیماری کنند و عوارض سلامتی طولانی مدتی را برای او به همراه داشته باشد. از جمله این عفونت‌های باکتریایی سوزاک است که نه تنها برای خود مادر شرایط نامطلوب و نگران‌کننده‌ای را به وجود می‌آورد، بلکه منجر به زایمان زودرس و یا مرگ جنین نیز می‌شود.

همچنین این شکل از رابطه می‌تواند منجر به ابتلای مادر به ویروس تبخال گردد. در صورتی که نوزاد نیز هنگام تولد به این ویروس مبتلا شود مشکلات عصبی جدی او را تهدید می‌کند. از سوی دیگر نوزاد خود به حامل این ویروس تبدیل می‌شود.

علاوه بر این، می‌توان به بالا رفتن امکان ابتلا به هپاتیت B در دوران بارداری (به دلیل روی آوردن به رابطه جنسی مقعدی) نیز اشاره کرد. هپاتیت B به شکلی جدی کبد را درگیر خود می‌سازد.

بنابراین زمانی که رابطه مقعدی در دوران بارداری را به عنوان یک گزینه در نظر گرفتید، فراموش نکنید که این شکل از رابطه عوارض بسیار خطرناکی را با خود به همراه دارد و می‌تواند به شکلی جدی مادر و جنین را دچار مشکل سازد.

کدام دسته از مادران باردار باید از رابطه جنسی مقعدی خودداری کنند؟

به طور کلی همه افراد باردار بهتر است که از رابطه جنسی مقعدی در دوران حاملگی خود اجتناب کنند. اگر شما به بواسیر مبتلا هستید نباید به هیچ عنوان رابطه جنسی مقعدی برقرار کنید؛ چرا که ممکن است منجر به خونریزی شدید شود و خون زیادی را از دست بدهید. فراموش نکنید که در این دوران از دست دادن خون برای شما و کودکتان بسیار خطرناک است.

اگر موقعیت جفت جنین شما پایین‌تر از جایی است که باید قرار داشته باشد و یا در صورتی که جفت، تمام یا بخشی از دهانه رحم شما را پوشانده است، رابطه مقعدی ممکن است منجر به آسیب به جفت شود؛ چرا که تنها یک دیواره نازک، واژن را از راست روده جدا کرده است. آلت تناسلی به جفت فشار می‌آورد و ممکن است باعث خونریزی شدید واژینال شود. در صورتی که مبتلا به شقاق هستید، بیش از سایر مادران باردار در معرض خطر ابتلا به یبوست قرار دارید و رابطه جنسی مقعدی ممکن است وضعیت شما را به مرحله بحرانی وارد کند و خطر خون‌ریزی را افزایش دهد.

نکاتی برای رابطه جنسی مقعدی در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری اثرات متفاوتی بر افراد می‌گذارد. به نحوی که ممکن است برخی از افراد در این دوران تمایلات جنسی نداشته باشند و در عین حال برخی دیگر بخواهند بیش از گذشته با شریک زندگی خود رابطه جنسی برقرار کنند. به ویژه اگر به شما توصیه شده که رابطه جنسی واژینال نداشته باشید ممکن است نسبت به استفاده از این روش وسوسه شوید و یا آن را به عنوان یک گزینه ایمن در نظر بگیرید. اگر به هر دلیلی انتخاب کردید که در دوران بارداری با شریک جنسی خود از این طریق ارتباط برقرار کنید، این تصمیم شخصی شماست، اما باید حتماً نکات مهم آن را نیز در نظر داشته باشید:

 • فراموش نکنید که در فرآیند رابطه جنسی مقعدی طی دوران حاملگی، حتماً باید از کاندوم استفاده کنید. چرا که در غیر این صورت کودک شما ممکن است به اشکال مختلف بیماری‌های مقاربتی مبتلا شود.
 • در نظر داشته باشید که اگر شما پیش از بارداری، رابطه جنسی مقعدی را تجربه نکرده‌اید، برقراری این شکل از رابطه در دوران بارداری بدترین انتخاب برای شما محسوب می‌شود و می‌تواند خطرات بسیاری را به دنبال داشته باشد.
 • هرگز سریعاً از رابطه مقعدی وارد رابطه جنسی واژینال نشوید. بهتر است در این تغییر وضعیت کاندوم را عوض کنید یا از همسرتان بخواهید که آلت تناسلی خود را بشوید.
 • از روان کننده‌های بر پایه آب به جای روان کننده‌های مبتنی بر الکل استفاده کنید. بدون استفاده از روان‌کننده‌ها به هیچ عنوان نسبت به برقراری رابطه مقعدی اقدام نکنید.
 • برای جلوگیری از پارگی رکتوم به آرامی رابطه برقرار کنید و از خشونت و هیجان بیش از اندازه بپرهیزید.
 • مانند هر شکل دیگری از رابطه جنسی، این شیوه از ارتباط جنسی نیز نباید برای شما ناراحتی جنسی یا روحی ایجاد کند. اگر هنگام رابطه احساس درد یا ناراحتی کردید، بلافاصله ادامه این روند را متوقف سازید.
 • اگر شما یا شریک جنسی‌تان به شکلی از بیماری قابل انتقال از طریق رابطه جنسی آلوده هستید، از این کار امتناع کنید.
 • در صورت سابقه احساس خارش یا سوزش در ناحیه رکتوم ممکن است حساسیت بیشتری را نسبت به سایرین در برقراری این شکل از رابطه داشته باشید.
 • پیش از برقراری رابطه جنسی مقعدی در زمان حاملگی، نسبت به درک و فهم متقابل شریک خود اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که در صورت احساس هرگونه ناراحتی او سریعاً ادامه رابطه جنسی را متوقف می‌سازد و مجبور به تحمل این شکل از رابطه نیستید.
نکاتی برای رابطه جنسی مقعدی در دوران بارداری

کلام آخر

در این مقاله از سی سیب به بررسی برقراری رابطه مقعدی در دوران بارداری پرداختیم. همان طور که خواندید گفته شد که بهتر است از برقراری رابطه مقعدی در دوران بارداری اجتناب کنید؛ چرا که این شکل از رابطه جنسی می‌تواند با خود عوارض بسیاری را به دنبال داشته باشد و حتی منجر به سقط جنین و مرگ او شود. این در حالی است که برخی دیگر از عوارض این نوع رابطه همچون شقاق و بواسیر، نیازمند درمان‌های طولانی مدتی هستند که در کنار سایر ملاحظات بارداری می‌توانند مشکلات جسمی و روحی بسیاری را برای مادر باردار به همراه داشته باشند.

با این حال اگر به هر دلیلی این شکل از رابطه را انتخاب کردید، در نظر داشته باشید که با رعایت نکات ایمنی و در نظر داشتن شرایط جسمی خود نسبت به آن اقدام کنید و این امکان وجود داشته باشد که در صورت مشاهده هرگونه عارضه یا ناراحتی و درد، رابطه جنسی با شریکتان را متوقف کنید. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. اکبری می گوید

  به نطرم در دوران بارداری رابط جنسی اصلان مشکل نداره

 2. علی کوچولو می گوید

  اگر قبل از دوران بارداری سکس آنال رو تجربه کرده باشن و عوارضی در خانم مشاهده نشده باشه میتونن با رعایت نکات در دوران بارداری هم تجربش کنن، عوارض شامل درد و سوزش در ناحیه مقعد، دل‌پیچه در ناحیه رکتوم به دلیل تحریک آن و مشاهده خون بعد از رابطه آنال می‌باشد که تکرار این رابطه دیگه به صلاح نیست

 3. علی پلنگ می گوید

  رابطه در دوران بارداری از پشت مشکلی نداره من همیشه انجام میدم خانومم همیشه راضیه

 4. نیلوفر می گوید

  من الان حامله عم کم مونده شکمم مثل زنای دیگ ک حامله عن پف کنه بره بالا ۱۶ سالمه و نمیدونم اینجا نوشته ک باعث میشه بچه سقط بشه و یا زود ب دنیا بیاد حاملگی من یهویی شد از همون اول تا ب امروز دکتر نرفتم و از اینکه همه بدونن حامله عم خجالت میکشم و با شوهرم سکس از پشت داشتیم و تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده ب نظرتون من باید جلو این کارو بگیرم یا ن ش

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام به پزشک زنان مراجعه کنید حتما.
   باید بررسی بشید و بدون مشورت پزشک کاری انجام ندید.

 5. حبیب الرحمن می گوید

  گناه کبیره است

 6. فرشاد می گوید

  خوب بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   مرسی از توجه شما

 7. محسن می گوید

  بسیار اموزنده بود ممنونم که منو هوشیار کردین خوبه که برای سلامتی شریکمون ارزش قاعل باشیم چون این دوران هم تموم میشه و اگه خدا بخاد وقت بسیاره سپاس

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام ممنون از بازخورد شما

 8. بهرام همدان می گوید

  باسلام وقتی دردین مارابطه معقدی نهی شده وهمه میدونیم کهرابطه معقدبرای مفعول چه َضرروزیااننی داره وپزشکان محترم هم مرتب ان رامضرمیدانن چرابازبرانجام ان اصرارداریمحداقل واسه شریک زندگی ارزش قائل بشیم زیرااین نوع رابطه بزرگترین توهین به اوست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله . رابطه ی مقعدی مضرات بسیار زیادی دارد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.