سایدبار

آیا تست بارداری در منزل امکان پذیر است و بررسی انواع آن

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بسیاری از تست‌های بارداری در منزل می‌توانند از اولین روز عقب افتادن قاعدگی، بارداری یا عدم بارداری یک فرد را تشخیص دهند. با این حال برای تشخیص دقیق و درست، بهتر است تا اولین روز قاعدگی بعدی صبر کنید. شاید در ذهنتان سؤال ایجاد شود که چرا باید صبر کرد؟ در جواب این سؤال باید بگوییم، در مدت کوتاهی پس از اینکه تخمک بارور شده به دیوارهٔ رحم می‌چسبد و لانه گزینی می‌کند، جفت تشکیل می‌شود و «هورمون گنادوتروپین جفت» را تولید می‌کند.

«هورمون گنادوتروپین» جفتی یا همان (HCG) وارد جریان خون و سپس وارد ادرار مادر می‌شود. سرعت به غلظت رسیدن این هورمون در اوایل بارداری بسیار زیاد است به طوری که هر دو تا سه روز یکبار دو برابر بیشتر از قبل خواهد شد. بنابراین هر چه دیرتر از تست بارداری در منزل استفاده کنید، تشخیص بارداری دقیق‌تر است.

آیا تست بارداری در منزل امکان پذیر است؟

اگر می‌خواهید هر چه زودتر بدانید که باردار هستید یا خیر، می‌توانید از تست‌های بارداری در منزل استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که در واقع بیشتر تست‌های خانگی از نظر علمی صحت ندارند و فقط بر اساس باورهای بسیاری از مردم رواج پیدا کرده‌اند. از آنجایی که اثربخشی بیشتر تست‌های بارداری خانگی توسط متخصصان و محققان بررسی نشده است، نمی‌توان این نوع تست‌ها را جایگزین روش‌های دقیق تشخیص بارداری مانند کیت‌‌های بی بی چک یا آزمایش خون بارداری کرد.

علاوه‌ بر این ممکن است نتیجهٔ یک تست بارداری در منزل با جواب یک آزمایش معتبر و قابل اعتماد، به طور کاملاً اتفاقی یکسان باشد. در حالی که گرفتن نتیجهٔ یکسان از هر دو تست، به این معنی نیست که تست بارداری در منزل دقیق و بی نقص بوده است. به هر حال هرچند که تست‌های بارداری در منزل از نظر علمی تأیید نمی‌شوند. اما حداقل می‌توان با این روش‌ها کمی از اضطراب و دلهرهٔ خود را کم کرد. در ادامهٔ این مطلب با انواع روش‌های تست بارداری در منزل آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید

انواع تست بارداری در خانه

اگر فقط چند روز از دورهٔ قاعدگی‌ شما گذشته، اما هنوز هیچ خونریزی ندارید، نمی‌توان انتظار زیادی از نتیجهٔ تست‌های بارداری در منزل داشت. زیرا توانایی تشخیص این نوع تست‌ها در خانم‌هایی که فقط چند روز از دورهٔ قاعدگی عقب افتاده‌اند، متفاوت است. چند نمونه از تست‌های بارداری در منزل را در ادامه می‌خوانید.

تست نمک

نمک یکی از اقلام ضروری موجود در هر خانه‌ای است و آزمایش تست بارداری به وسیلهٔ نمک یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص بارداری است. برای استفاده از این روش ابتدا باید ادرار خود را در یک ظرف جمع آوری کنید، سپس یک قاشق نمک به آن اضافه کنید. اگر مخلوط به دست آمده ظاهری مانند پنیر و سفید رنگ داشت، نشان دهندهٔ این است که شما باردار هستید در غیر این صورت باردار نیستید.

تست شکر

این روش را می‌توانید مانند تست نمک امتحان کنید به این صورت که مقدار مساوی از شکر و ادرار را در ظرفی مخلوط کنید. چند دقیقه صبر کنید و مخلوط را کنار بگذارید. اگر بعد از چند دقیقه شکر در ادرار حل شد یعنی باردار نیستید. اما اگر شکر به شکل یک توده دربیاید یعنی باردار هستید.

تست جوش شیرین

برای امتحان این روش می‌توانید مقداری جوش شیرین را به ادراری که در یک ظرف جمع آوری کرده‌اید افزوده و چند دقیقه صبر کنید. در این روش «هورمون گنادوتروپین» در ادرار باعث واکنش می‌شود. اگر بعد از چند دقیقه جوش شیرین مخلوط شده با ادرار هیچ واکنشی نشان نداد به این معنی است که شما باردار نیستید، اما اگر حباب زد و حالتی مانند ترک خوردگی پیدا کرد به این معنی است که شما باردار هستید.

تست شامپو

برای استفاده از تست شامپو ابتدا ادرار خود را در ظرفی جمع آوری کنید، سپس در ظرفی دیگر کمی شامپو را با آب مخلوط کرده تا کف کند. ادرار را به مخلوط شامپو اضافه کرده و کمی صبر کنید. طبق مشاهدات، ترکیب «هورمون گنادوتروپین جفت انسان» با شامپو نوعی گاز تولید می‌کند. بنابراین در صورتی که  مخلوط ادرار و شامپو کف کرد و به گاز تبدیل شد به این معنی است که شما باردار هستید اما اگر هیچ واکنشی را مشاهده نکردید، باردار نخواهید بود.

تست خمیر دندان

برای انجام این تست نیاز به کمی خمیر دندان سفید رنگ دارید. ابتدا دو قاشق غذاخوری از خمیر دندان سفید را در ظرفی ریخته و کمی از ادرار خود را به آن اضافه کنید. به گفتهٔ برخی افراد، هنگامی که مواد موجود در خمیر دندان با «هورمون گنادوتروپین جفت انسان» ترکیب شود، تغییر رنگ می‌دهد. بنابراین اگر رنگ خمیر دندان آبی شود، یعنی نتیجهٔ تست مثبت بوده و شما باردار هستید. در غیر این صورت باردار نخواهید بود.

تست سفید کننده لباس (لکه بر)

برای استفاده از این روش باید مانند روش‌های قبل، ادرار خود را در ظرفی جمع کرده و سپس به اندازهٔ ادرار، مایع سفید کننده به آن اضافه کنید. حدود ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید و مخلوط را دستکاری نکنید. بر اساس باور افرادی که این روش را توصیه می‌کردند، «هورمون گنادوتروپین جفت انسان» با سفید کننده واکنش نشان داده و کف می‌کند. بنابراین اگر ترکیب ادرار با سفید کننده کف کرد به این معنی است که شما باردار هستید. اما به خاطر داشته باشید که ترکیب ادرار زنان غیر باردار نیز ممکن است همین نتیجه را نشان دهد.

 بنابراین، این روش کمتر از سایر روش‌های نامبرده شده، توصیه می‌شود. نکتهٔ مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هنگام استفاده از این روش حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید. مواظب باشید دود و بخار حاصل از این ترکیب با صورت شما برخورد نکند، به دلیل اینکه استنشاق بخار حاصل از آن بسیار خطرناک است. همچنین باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مستقیماً داخل ظرفی که در آن مایع سفید کننده ریختید ادرار نکنید، زیرا بخار حاصل از این مواد پوست شما را تحریک می‌کند.

تست سرکه

نحوهٔ استفاده از این روش به صورتی است که باید ابتدا کمی از ادرار خود را به کمی سرکه اضافه کنید. سپس حدود ۳ تا ۵ دقیقه صبر کنید. در این روش نیز مانند تست خمیر دندان، سرکه با ادرار واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهد، پس اگر بعد از گذشت چند دقیقه شاهد تغییر رنگ این ترکیب بودید یعنی باردار هستید.

نتیجه تست ‌های بارداری در منزل

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، هیچ کدام از تست‌های بارداری در منزلی را که در این مقاله معرفی کردیم، مبنای علمی ندارند و هیچ تحقیق و پژوهشی تا کنون نشان نداده است که این روش‌های قدیمی، در تشخیص باردار بودن یا نبودن افراد مؤثر و دقیق هستند. این تست‌ها فقط بر اساس حکایت‌های قدیمی شنیده شده رایج شده‌اند و نتیجهٔ آنها توسط این مقاله تأیید و تکذیب نمی‌شود.

نتیجه مثبت و منفی کاذب تست بارداری در منزل

در ادامۀ این مطلب از مجموعه ۳۰ سیب نتایج مثبت و منفی کاذب تست‌های بارداری در منزل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نتیجه مثبت کاذب

گاهی اوقات ممکن است هنگامی که باردار نیستید، نتیجهٔ تست بارداری در منزل نشان دهندهٔ بارداری شما باشد. اگرچه این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد، اما این نتیجه به عنوان مثبت کاذب شناخته می‌شود. دلیل این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد زیرا برخی اوقات فردی که از تست بارداری در منزل استفاده می‌کند، شرایط مناسبی ندارد. به این ترتیب نتیجهٔ تست مثبت کاذب می‌شود.

اگر پس از اینکه تخمک بارور شده به دیوارهٔ رحم چسبید، جنین خود به خود سقط شود. همچنین اگر بلافاصله پس از مصرف داروهای کمک باروری، تست بارداری را انجام دهید، ممکن است نتیجهٔ تست بارداری مثبت کاذب شود. در برخی موارد نیز مشکلاتی مانند حاملگی خارج از رحم، یائسگی و مشکل تخمدان‌ها باعث می‌شود که نتیجهٔ تست بارداری در منزل کاذب باشد.

منفی کاذب

گاهی اوقات نیز ممکن است واقعاً باردار باشید در حالی که تست بارداری در منزل به شما نتیجهٔ منفی را نشان دهد. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته می‌شود. در برخی موارد ممکن است با عدم رعایت چند نکتهٔ ساده، از تست بارداری خود نتیجهٔ منفی کاذب بگیرید. اگر قبل از اینکه سطح «هورمون گنادوتروپین» در بدن شما به حد کافی نرسیده باشد و تست بارداری را خیلی زود انجام داده باشید، تشخیص نتیجهٔ آن کمی دشوار خواهد شد. پس بهترین کار این است که برای به دست آوردن دقیق‌ترین نتایج، سعی کنید تست بارداری را خیلی زودتر از زمان آن انجام ندهید.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری در منزل دو الی چهار هفته پس از اولین روز عقب افتادن قاعدگی است. اگر فقط چند روز پس از عقب افتادن قاعدگی تست دادید و حس کردید جواب دقیقی نگرفته‌اید، می‌توانید یک هفته بعد دوباره تست را تکرار کنید. اگر نمی‌توانید تا این مدت صبر کنید بهترین کار این است که آزمایش خون بدهید. جواب آزمایش خون بارداری دقیق‌تر و سریع‌تر از سایر روش‌هاست.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که برخی از افراد، مدت زمانی را که باید برای مشاهدهٔ نتیجهٔ تست منتظر بمانند را طی نمی‌کنند. از این رو ممکن است نتیجهٔ تست آنها منفی کاذب را نشان دهد. یک توصیهٔ مهم دیگر این است که می‌توانید برای گرفتن جواب دقیق‌تر، نمونه ادرار خود را اول صبح زمانی که ادرار غلیظ‌‌تری دارید، جمع آوری کنید. زیرا در این زمان «هورمون گنادوتروپین» به خوبی در ادرار جمع شده است.

روش‌ های خانگی مطمئن‌ تر برای تشخیص بارداری

همانطور که گفته شده روش‌های ذکر شده همچون شکر و غیره، روش‌های تأئید شدۀ علمی برای تشخیص بارداری در منزل نیستند. بنابراین لازم است روش‌های مناسبی را شناخته و انجام دهید.

تست ‌های تشخیص بارداری داروخانه ‌ای

به طور کلی مطمئن‌ترین راه برای تشخیص بارداری، انجام آزمایش خون بارداری و سونوگرافی است. در کنار این روش‌ها اگر قصد دارید ابتدا در خانه و از طریق یک روش تشخیص در منزل از بارداری خود مطلع شوید، می‌توانید از کیت تست‌های تشخیص بارداری (بی بی چک) که در داروخانه‌ها موجود هستند استفاده کنید. در حقیقت تنها تست قابل اعتمادی که می‌توانید در منزل از آن استفاده کنید، همین کیت‌های تشخیص بارداری داروخانه‌ای هستند.

اگرچه استفاده از کیت‌های داروخانه‌ای قابل اعتمادتر از سایر روش‌های خانگی هستند. اما با این روش‌ نیز نمی‌توان به طور قطعی بارداری یا عدم بارداری یک شخص را تأیید کرد؛ زیرا درصدی خطا دارند. از طرفی دیگر برای استفاده از این تست‌ها و مشاهدهٔ نتیجهٔ دقیق‌ باید چندین هفته و در برخی موارد یک الی دو ماه از قاعدگی خود عقب افتاده باشید.

هرچند تست‌های بارداری داروخانه‌ای ادعا می‌کنند که حدود ۹۹ درصد تشخیص قطعی دارند. اگر برای استفاده از این تست‌ها سعی کنید از اولین ادرار خود در روز استفاده کنید، نتیجهٔ بسیار خوبی خواهید گرفت. از این جهت که در ادرار افراد باردار به  هنگام صبح و در صورت ناشتا بودن، غلظت «هورمون گنادوتروپین جفت انسان» در بالاترین سطح قرار دارد.

تشخیص زمان تخمک گذاری

به طور طبیعی طول چرخهٔ قاعدگی ماه به ماه متفاوت است. بنابراین برخی اوقات زمانی که دورهٔ قاعدگی شما عقب می‌افتد ممکن است فکر کنید باردار هستید در صورتی که چرخهٔ قاعدگی شما تغییر کرده است. اگر بتوانید زمان تخمک گذاری خود را تشخیص دهید، می‌توانید زمان شروع خونریزی را بفهمید. هنگامی که رحم تخمک گذاری کند حدود دو هفته بعد قاعدگی شما شروع می‌شود.

در حال حاضر تست‌های تشخیص تخمک تخمک گذاری نیز در داروخانه‌ها موجود هستند و بیشتر آنها می‌توانند زمان تخمک گذاری را تشخیص دهند. اما برخی اوقات نتیجهٔ تست ممکن است مثبت کاذب شود. برای تشخیص دقیق زمان تخمک گذاری لازم است دمای بدن به اندازهٔ کافی افزایش داشته باشد و سطح «هورمون گنادوتروپین» زیاد باشد.

دمای پایه بدن

دمای پایهٔ بدن یعنی دمای بدن یک فرد هنگام بیدار شدن از خواب و قبل از آنکه شروع به فعالیت کند. بلافاصله پس از تخمک گذاری، «پروژسترون» تولید شده در بدن باعث بالا رفتن دمای بدن و گرم شدن آن می‌شود و قبل یا بلافاصله پس از اینکه خونریزی شروع شود، به طور معمول سطح «پروژسترون» کاهش یافته و دماد بدن نیز کم می‌شود. اما هنگامی که یک زن باردار باشد، دمای بدن او پس از دورهٔ قاعدگی نیز بالا می‌ماند و کاهش نمی‌یابد. به این ترتیب در بیشتر اوقات اگر دمای بدن فردی پس از قاعدگی کم نشود، ممکن است باردار باشد.

بررسی نهایی

طبق نظر برخی افراد، بیشتر تست‌های بارداری در منزل تا حد زیادی دقیق هستند. اما تاکنون هیچ پژوهشی در رابطه با این موضوع انجام نشده و از نظر علمی توانایی تشخیص تست ‌بارداری در منزل صحت ندارد. برای استفاده از روش‌های تشخیص بارداری در منزل می‌توانید یک هفته بعد از عقب افتادن پریود، اقدام کنید. اما هر چه بیشتر صبر کنید نتیجهٔ تست دقیق‌تر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که زمان تخمک گذاری افراد، هر ماه متفاوت است و طبیعی است که هر ماه در زمانی نامعلوم تخمک گذاری اتفاق بیافتد. به همین خاطر تخمک بارور شده در زمان‌های مختلف در رحم کاشته می‌شود. در نتیجه ممکن است از طریق تشخیص زمان تخمک گذاری نتوانید بارداری خود را ثابت کنید. اگر فکر می‌کنید تشخیص بارداری شما در این زمان ضروری است، می‌توانید از طریق سونوگرافی یا آزمایش خون بارداری یا عدم بارداری خود را ثابت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.