زمان مطالعه: 5 دقیقه

آشنایی کامل با دستگاه تست زردی نوزاد

تشخیص زردی نوزاد با دستگاه تست زردی

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

دستگاه تست زردی نوزاد در آزمایش و تست بیلی روبین برای اندازه گیری میزان بیلی روبین سرمی در نوزادان بکار می رود، تا اینکه زردی پوست و چشم ناشی از افزایش سطح بیلی روبین سرم به موقع تشخیص و درمان گردد. ارزیابی میزان زردی معمولاً بصری انجام می شود و در صورت لزوم، بیلی روبین سرم در نمونه خون بررسی می شود.

کل بیلی روبین سرم (TSB) معمولاً با روش های طیف سنجی از طریق تجزیه و تحلیل نمونه پلاسما یا سرم تعیین می شود. چنین تکنیک هایی مستلزم گرفتن خون است که باعث درد و آسیب به نوزاد می شود. این مشکلات منجر به جستجوی یک روش غیرتهاجمی و قابل اعتماد شد.

یک ابزار اندازه گیری معتبر که امروزه مورد استفاده واقع شده است، بیلی روبینومتر پوستی در نوزادان است که از طریق پوست غلظت بیلی روبین سرم را در اختیار ما قرار می دهد و یکی از روش های تشخیص زردی نوزاد می باشد. این تست به علت غیرتهاجمی بودن و آسیب کمتر به نوزاد بسیار مورد توجه واقع شده است.

حال میخواهیم بدانیم که اندازه گیری سطح بیلی روبین سرم با دستگاه بیلی روبینومتری روی پوست به چه صورت است و چه فوایدی در کیفیت مراقبت از نوزاد در اختیار ما قرار می دهد، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

دستگاه تست زردی نوزاد چیست؟

مزایای استفاده از بیلی روبینومتری

 ارتباط و همبستگی بالا بین بیلی روبین پوستی و سطح کل بیلی روبین سرمی، اساس کار بیلی روبینومتری از طریق پوست است.دستگاه بیلی روبینومتری یک ابراز غیرتهاجهی است که با هدایت نور به داخل پوست نوزاد و اندازه گیری شدت طول موج برگشتی آن، کار می کند. تعداد طول موج های مورد استفاده در بیلی روبینومترهای مختلف پوستی، متغیر است.

این دستگاه طیف سیگنال نوری منعکس شده از بافت های زیر پوستی نوزادان را تجزیه و تحلیل می کند و میزان بیلی روبین زیر پوست را تعیین میکند. به این ترتیب با استفاده از نور، بدون نیاز به سوزن و خون گیری از نوزاد، به راحتی می توان سطح سرمی بیلی روبین را از طریق پوست اندازه گیری کرد.

مزایای استفاده دستگاه بیلی روبینومتری نسبت به سایر تست های آزمایشگاهی چیست؟

 • روشی غیر تهاجمی، برای به حداقل رساندن استرس و درد در نوزاد
 • اعلام فوری نتایج حاصل از تست با حداقل خطای اندازه گیری
 • تسهیل تشخیص و تصمیم گیری برای شروع درمان زردی نوزاد
 • بدون نیاز به سوزن، برای محافظت از پوست
 • انجام تست با به حداقل رساندن عوامل محیطی آسیب رسان به آرامش و خواب نوزاد
 • اندازه گیری سطح سرمی بیلی روبین از مناطق با دسترسی آسان مثل پیشانی و جناغ سینه
 • داشتن سری پلاستیکی قابل تعویض و کاهش هرگونه خطر ابتلا به عفونت و آلودگی
 • دستگاهی کوچک و با حمل آسان که در هر مکانی چون مطب، NICU و… قابل استفاده است.
 • خواندن آسان اندازه گیری ها، دستورالعمل های گام به گام، گرافیک ها از روی دستگاه
 • کاهش نگرانی والدین به هنگام انجام تست زردی
 • کاهش هزینه های مربوط به خون گیری و تست های آزمایشگاهی
دستگاه بیلی روبینو متری

نحوه استفاده از دستگاه تست زردی نوزاد (بیلی روبینومتری) چگونه است؟

 1. ابتدا دستگاه را کالیبره کنید.
 2. سپس سر پلاستیکی تعویض شده بیلی چک را مستقیما (بدون زاویه) روی پیشانی (زیرمحل رویش مو) یا جناغ سینه قرار دهید.
 3. دکمه اندازه گیری را ۵ بار متوالی فشار دهید.
 4. در نهایت میانگین این ۵ بار تست به عنوان جواب آزمایش روی صفحه LCD دستگاه زردی نمایش داده می شود.

محل قرار دادن دستگاه تست زردی نوزاد (بیلی روبینومتری) چه تاثیری در نتیجه اندازه گیری دارد؟

محل بدن (پیشانی، جناغ، پشت، زانو یا پا) که برای اندازه گیری بیلی روبین پوستی استفاده می شود بر دقت نتایج تأثیرگذار است. اندازه گیری هایی که روی پیشانی و جناغ انجام می شود بهترین ارتباط را با سطح کل بیلی روبین سرمی را دارند. درحالیکه مطالعات نشان می دهد در نوزادانی که از پاشنه، کمر یا ران سطح بیلی روبین پوستی اندازه گیری می شود، نتایج ارتباط چندانی با سطح سرمی بیلی روبین نخواهند داشت.

علاوه بر این، پیشنهاد می شود که اندازه گیری از جناغ، که کمتر در معرض نور خورشید یا نور محیط قرار می گیرد، ممکن است مطلوب تر باشد، به ویژه هنگامی که اندازه گیری ها پس از ترخیص نوزادان از بیمارستان انجام می شود.

در چه شرایطی نمی توان از دستگاه تست زردی نوزاد (بیلی روبینومتری) استفاده کرد؟

هیچ‌گاه برای بررسی بیلی روبین پوستی بیلی چک را در نواحی که دارای مو، کبودی، هماتوم زیرپوستی و علامت های تولدی (مثل ماه گرفتگی) است، قرار ندهید.

در هنگام فتوتراپی، تاثیر تابش نور بر پوست نوزاد منجر به ایجاد تغییر در سطح بیلی روبین پوستی می شود. در نهایت، اندازه گیری حاصل از آن دقیق نخواهد بود.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر نتیجه اندازه گیری تاثیر می گذارد.

مزایای دستگاه بیلی روبینومتری

Bili check چیست و چه مزیتی نسبت به سایر دستگاه های بیلی روبینومتری دارد؟

بیلی چک دارای یک فناوری جدید است که سرعت بررسی زردی نوزاد را افزایش داده و نتایج حاصل از آن قابل اطمینان است. BiliChek نور سفید را به داخل پوست هدایت کرده و شدت طول موج بازگشتی را اندازه گیری می کند. در این میان، میزان هموگلوبین، بلوغ پوستی، ملانین و بیلی روبین را اندازه گیری می کند. در نهایت با استفاده از ویژگی این اندازه گیری ها، سطح کلی بیلی روبین سرم را به نمایش در می آورد.

 • از بیلی چک می توان قبل، هنگام و بعد از فتوتراپی استفاده کرد.
 • با تعویض سری پلاستیکی بیلی چک پس از هر بار استفاده، دستگاه به طور خودکار کالیبره می شود و نیاز به انجام دستی آن نیست. پس به هنگام استفاده از آن، زمان صرفه جویی می شود.
 • بیلی چک را تنها از هفته ۲۷ بارداری تا ۲۰ روزگی نوزاد پس از زایمان می توان استفاده کرد.
 • بیلی چک را می توان برای همه انواع پوست به کار گرفت.
 • محدوده وزن نوزاد بین ۹۵۰gr _ 5 kg باشد.
 • صفحه بیلی چک دارای یک نشانگر حساس به فشار است که از زرد به سبز تغییر می کند و نشان می دهد که در هنگام اندازه گیری چه میزان فشار مناسب اعمال می شود.
 • بیلی چک می تواند نتایج آزمایش بیلی روبین را به سیستم اطلاعات آزمایشگاهی شما در سیستم پرونده های الکترونیکی پزشکی بیمارستان شما ثبت و ذخیره کند. اینگونه ذخیره داده در مطب و بیمارستان می تواند در وقت صرفه جویی کند.

چگونه در هنگام فتوتراپی از بیلی چک استفاده می شود؟

باید قبل از نور درمانی نوزاد، روی قسمتی از پوست که میخواهیم بیلی روبین پوستی را اندازه گیری کنیم، یک پچ یا نوار مخصوص بیلی چک (BilEclipse) قرار دهیم تا پوست در معرض نور قرار نگیرد .

سپس با قطع دستگاه فتوتراپی، پچ پوستی را برداشته و با بیلی چک میزان بیلی روبین پوستی را بررسی می کنیم. سپس دستگاه فتوتراپی را روشن کرده تا نور درمانی ادامه پیدا کند.

در صورتیکه از BilEclipse استفاده نشود، باید به مدت ۴۸ ساعت منتظر بمانید تا تاثیر فتوتراپی بر پوست کاهش یابد و سپس اندازه گیری پوستی بیلی روبین انجام شود. نتایج حاصله از این کار آنچنان معتبر و قابل اطمینان نخواهد بود.

طرز صحیح استفاده از دستگاه تست زردی

سخن پایانی

به خوبی می‌دانیم که نوزادان تازه متولد شده، روزانه در برابر چندین عوامل محیطی تهاجمی قرار می گیرند. این امر نه تنها باعث ایجاد استرس غیر ضروری بر روی نوزاد می شود، بلکه می تواند در بلند مدت بر رشد و تکامل او نیز تأثیر بگذارد. استفاده از دستگاه بیلی روبینومتری نیاز به نمونه برداری از خون برای آزمایش هایپربیلی روبینمی (افزایش بیلی روبین سرم) را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. هیچ سوزن دردناکی برای نمونه گیری استفاده نمی شود و این باعث آرامش روانی و کاهش اضطراب در نوزادان میگردد.

آسانی استفاده از دستگاه تست زردی و سرعت بدست آوردن نتایج باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود و هر چه زودتر می توان درمان های مورد نیاز را برای نوزاد شروع کرد. در نهایت آزمایش های مکرر را برای اندازه گیری اثربخشی درمان، با حداقل تأثیر بر بیمار انجام می شود که همین امر باعث افزایش کارایی و کیفیت درمان میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ نوزاد :
نوزاد