سفت شدن شکم در بارداری

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بارداری نشانه‌ها و علائم زیادی دارد. یکی از این علائم سفت شدن شکم است. این حالت به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. با توجه به مرحله بارداری، تیپ بدنی و حتی ساعات خاصی از روز، شکم گاهی نرم و گاهی سفت می‌شود. این احساس در اکثر موارد کاملاً طبیعی است و جای نگرانی نیست. با این حال در برخی موارد ممکن است نشانه وضعیتی جدی باشد. در این مقاله قصد داریم دلایل سفت شدن شکم در بارداری را بررسی کنیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

آیا سفت شدن زیر شکم در بارداری خطرناک است؟

سفت شدن زیر شکم در دوران بارداری بسته به علت آن می‌تواند طبیعی یا خطرناک باشد. مهم است که از علل مختلف سفت شدن شکم در دوران بارداری آگاه باشید تا بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید. به صورت کلی سفت شدن شکم در بارداری امری طبیعی است. اگر سفت شدن زیر شکم با علائم دیگری همچون خونریزی همراه نباشد، مشکلی وجود ندارد.

 سفت شدن زیر شکم از علائم بارداری است؟

بله سفت شدن زیر شکم می‌تواند یکی از علائم بارداری باشد؛ اما باید با نشانه‌های دیگر هم همراه باشد. البته کم پیش می‌آید که در سه ماهه اول بارداری دچار این حس شوید. همان طور که پیش‌تر ذکر کردیم، این اتفاق معمولاً در سه ماهه دوم و سوم رخ می‌دهد.

احساس شکم در اوایل بارداری چگونه است؟

اکثر زنان در سه ماهه اول بارداری متوجه تفاوت زیادی در شکم خود نمی‌شوند. معمولاً شکم در این زمان نرم است ست و ممکن است کمی بزرگ‌تر به نظر برسد. منظور ما از بزرگ شدن شکم شبیه به حالتی است که در طول قاعدگی یا بعد از خوردن یک وعده غذایی بزرگ مشاهده می‌کنید. کودک شما هنوز بسیار کوچک است و وزن و طول بسیار ناچیزی دارد. علاوه بر این رحم هنوز در لگن مادر قرار دارد و توسط استخوان‌های قوی احاطه شده است. 

معمولاً بزرگ شدن شکم یا احساس سفتی در اوایل بارداری به دلیل تغییرات گوارشی است. هرچه رحم بزرگ‌تر می‌شود، به فضای بیشتری نیز نیاز پیدا می‌کند و در عین حال روده‌های مادر را به سمت بالا فشار می‌دهند. علاوه بر این تغییرات هورمونی سرعت هضم را کند می کند و منجر به افزایش گاز و یبوست می‌شود. معمولاً شکم تا اوایل سه ماهه دوم بزرگ و سفت نمی‌شود.

احساس شکم در اوایل بارداری چگونه است؟

بیشتر بخوانید

سفت شدن شکم در چه دوره‌ای از بارداری رخ می‌دهد؟

بروز این حالت متغیر است؛ اما معمولاً در سه ماهه دوم یا سوم رخ می‌دهد. با بزرگ شدن رحم به دیواره شکم فشار وارد می‌شود و همین امر باعث سفت شدن شکم می‌شود. ماهیچه‌ها رباط‌های اطراف رحم نیز کشیده می‌شوند. این مسئله می‌تواند باعث گرفتگی خفیف نیز شود. در حدود هفته بیستم بارداری رحم در جای قرار می‌گیرد که ناف وجود دارد. جالب است بدانید که برخی از زنان هرگز شکمی سخت و سفت نخواهند داشت و این امر نیز طبیعی است.

زنان بلند قد فضای عمودی بیشتری برای رحم در حال رشد دارند؛ بنابراین شکم آن‌ها کمی دیر تر نمایان و سفت می‌شود. البته سفتی شکم می‌تواند ناشی از گاز و نفخ باشد. در اواخر سه ماهه سوم شکم مادر به اندازه یک هندوانه سفت و سنگین است. یک هندوانه را در دست بگیرید و روی آن بزنید. گاهی شکم زن باردار چنین احساسی را منتقل می‌کند. در برخی موارد سفتی شکم به دلیل انقباضات براکستون هیکس ایجاد می‌شود. زنان باردار معمولاً این انقباضات را بعد از هفته بیستم تجربه می‌کنند. البته گاهی ممکن است سفت شدن شکم نشانه زایمان زودرس، پره اکلامپسی شدید یا جدا شدن جفت باشد. در صورتی که بیش از ۳۷ هفته باردار هستید و با نزدیک شدن به موعد زایمان خود احساس سفتی و ناراحتی بیشتری می‌کنید و در عین حال علائم زیر را دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • انقباضات دردناک که ادامه‌دار هستند و به مرور بدتر می‌شوند
 • خونریزی واژینال مانند خون پریود
 • مشاهده مایع شفاف و بی‌بو که احتمالاً نشان از پاره شدن کیسه آب است
 • کمتر شدن حرکت جنین

در صورتی که در قبل از هفته ۳۷ بارداری قرار دارید و در کنار سفت شدن شکم با مشکلات زیر مواجه شده‌اید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی یا لکه بینی
 • سفت شدن شکم با فواصل منظم و داشتن بیش از ۴ تا ۶ انقباض در هر ساعت و ادامه‌دار شدن آن
 • ترشحات غیرعادی واژن
 • درد شدید که با استراحت و نوشیدن آب برطرف نمی‌شود
 • کمتر شدن تحرک جنین

 آیا سفت شدن شکم در بارداری و تعیین جنسیت با هم مرتبط هستند؟

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد سفت شدن شکم در بارداری با تعیین جنسیت مرتبط است. شکم زن باردار ممکن است به اشکال مختلفی سفت شود و شکل ظاهری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شکل و اندازه شکم در دوران بارداری با عوامل مختلفی از جمله اندازه و موقعیت نوزاد، میزان مایع آمنیوتیک و تون عضلانی مادر تعیین می‌شود. 

برخی بر این باور هستند که سفت شدن مکرر شکم به معنای داشتن پسر است. در حالی که سفت شدن کمتر به معنای این است که جنسیت جنین، دختر است. همان طور که توضیح دادیم در اکثر مواقع سفت شدن شکم به معنای انقباضات براکستون هیکس است. این انقباضات می‌تواند در هر مقطعی از بارداری رخ بدهد و هیچ ربطی به جنسیت جنین ندارد. بهترین روش تعیین جنسیت جنین، سونوگرافی است. 

سفت شدن شکم در بارداری از کی شروع میشه؟

سفت شدن شکم در دوران بارداری می‌تواند از سه ماهه اول شروع شود، اما بیشتر در سه ماهه دوم و سوم رخ می‌دهد. علت این امر هم به این دلیل است که رحم در حال رشد و انبساط است و ماهیچه‌ها و رباط‌هایی که از آن حمایت می‌کنند، در حال کشیده شدن هستند.

سفت شدن شکم در سه ماهه اول بارداری

عوامل مختلفی می‌توانند در سه ماهه اول بارداری باعث سفت شدن شکم شوند. ادامه این عوامل را بررسی می‌کنیم.

کشیده شدن پوست و برخی از اعضا

رحم مادر در طول سه ماه اول بارداری به سرعت در حال رشد و کشیده شدن است تا بتوانند جنین در حال رشد را در خود جای دهد. این امر می‌تواند باعث گرفتگی شکم یا دردهای تیز ز و کوبنده شود؛ زیرا رباط‌ها و سایر بافت‌ها کشیده می‌شوند.

گاز یا یبوست

نفخ در بارداری بسیار رایج است. این مشکل می‌تواند باعث گرفتگی یا درد در شکم شود. نفخ می‌تواند یبوست را به همراه داشته باشد. در این زمان تغییرات هورمونی باعث کند شدن عملکرد دستگاه گوارش می‌شوند. علاوه بر این، آهن موجود در برخی ویتامین‌های دوران بارداری می‌تواند مدفوع را سفت کند. تمامی این عوامل می‌توانند باعث سفت شدن شکم شوند.

سقط جنین

ممکن است به ندرت این اتفاق بیفتد اما در موارد نادر سفت شدن شکم نشانه سقط جنین است. منظور از سقط جنین از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم است. ناگفته نماند که سقط جنین قبل از هفته دوازدهم بارداری شایع است. سایر علائم سقط جنین عبارت‌اند از:

 • کمردرد خفیف تا شدید
 • خونریزی واژینال قرمز روشن یا قهوه‌ای
 • گرفتگی
 • ترشحات واژن با بافت لخته‌ای
 • کاهش علائم یا نشانه‌های بارداری مانند حساسیت سینه و حالت تهوع

علائم سقط جنین در افراد مختلف متفاوت است و در برخی شرایط ممکن است یک زن اصلاً علائمی نداشته باشد.

سفت شدن شکم در سه ماهه اول بارداری

سفت شدن شکم در سه ماهه دوم بارداری

کشیده شدن پوست و گرفتگی عضلات کناره رحم اغلب تا سه ماهه دوم ادامه پیدا می‌کنند. از این درد به عنوان درد رباط گرد زهدان یاد می‌شود. رباط‌های گرد در دو طرف رحم قرار دارند و رحم را به کشاله ران متصل می کند. در دوران بارداری رباط‌ها در هم کشیده می‌شوند و همین امر می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدید شود. این درد معمولاً با تغییر وضعیت بدن ایجاد می‌شود. اکثر زنان در این زمان متوجه منقبض شدن رحم به صورت دوره‌ای می‌شوند. در این حالت شکم سفت می‌شود و از آن به عنوان انقباضات براکستون هیکس یا انقباضات تمرینی زایمان یاد می‌شود. 

در واقع بدن شما انقباضات زایمان را تمرین می کند تا برای مرحله اصلی آماده شود. این انقباضات باعث تقویت عضله رحم و افزایش جریان خون به جفت می‌شوند. بروز انقباضات براکستون هیکس طبیعی و بسیار رایج است و این انقباضات معمولاً 10 تا 30 ثانیه دوام می‌آورند. سفت شدن ناشی از انقباضات براکستون هیکس در صورت وجود شرایط زیر بیشتر می‌شود:

 • رابطه جنسی و ارگاسم
 • کم آبی بدن
 • مثانه پر
 • لگد زدن نوزاد

البته نکته مهم این است که شما این انقباضات را با انقباضات واقعی زایمان اشتباه نگیرید. انقباضات واقعی زایمان به تدریج قوی‌تر می‌شوند و فاصله بین آن‌ها کمتر و کمتر می‌شود. علاوه بر این بسیار دردناک هستند و با تغییر موقعیت بدن از بین نمی‌روند. این در حالی است که انقباضات براکستون هیکس اغلب دردناک نیستند و با تغییر وضعیت بدن از بین می‌روند. در صورت مشاهده این تفاوت‌ها فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سفت شدن شکم در سه ماهه سوم بارداری

در برخی موارد سفت شدن شکم در سه ماهه سوم بارداری نشانه‌ای از زایمان است. این سفت شدن با انقباضات همراه است که معمولاً از درجه خفیف شروع می‌شوند و با گذشت زمان قوی‌تر می‌شوند. اگر بیش از ۴ تا ۶ انقباض در یک ساعت داشتید، بدون توجه به الگوی آن‌ها با پزشک خود تماس بگیرید.

برای مطالعه بیشتر

علت سفت شدن شکم در ماه نهم بارداری

علت سفت شدن شکم در هفته ۳۸ بارداری و دیگر هفته‌های ماه نهم، شامل موارد زیر می‌شود:

 • انقباضات براکستون هیکس
 • درد رباط گرد
 • گاز و نفخ
 • یبوست

این موارد رایج‌ترین علت سفت شدن شکم در هفته ۳۶ بارداری، سی و هفتم و در کل هفته‌های آخر بارداری هستند. در کنار این موارد، علل کمتر شایعی هم وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • زایمان زودرس
 • سقط جنین
 • جداشدگی جفت

موارد ذکر شده می‌توانند علت سفت شدن جنین در ماه هشتم، هفتم و ششم هم باشند. اگر سفت شدن شکم با علائم دیگری مثل کمردرد، خونریزی واژینال، گرفتگی عضلات و ترشحات خونی و لخته‌ای همراه باشد، ممکن است نشانه مواردی مثل سقط جنین یا جداشدگی جفت و زایمان زودرس باشد. 

علت سفت شدن شکم در ماه نهم بارداری

سخن نهایی

در این مقاله از ۳۰ سیب به بررسی سفت شدن شکم در بارداری پرداختیم. همان‌طور که توضیح دادیم با بزرگ شدن شکم سفت و سخت شدن آن نیز طبیعی است. گاهی هم ممکن است انقباضات براکستون هیکس یا نفخ بارداری باعث سفت شدن شکم شود. تنها زمانی که سفت شدن شکم با علائم خطرناکی همچون خونریزی و مشاهده ترشحات آبکی همراه باشد، باید به پزشک اطلاع دهید. در غیر این صورت شکم یک زن باردار به ویژه در سه ماهه سوم بارداری شبیه به یک هندوانه سفت و بزرگ است.

منابع:

www.babycenter.com

www.healthline.com

www.medicalnewstoday.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
112 نظرات
 1. شهلا می گوید

  سلام من پنج ماهه باردار م شکمم خیلی سفت میشه لگنم دردمیکنه نشانه چیست آیا برای جنین خطر داره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام درد شکم و لگن میتونه ناشی از تغییرات بارداری باشه

 2. نسرین می گوید

  من الان ۳۷ هفته ام شکمم همش سفت میشه و دردای ناجوری می‌کنه نمیتونم بشینم باب بای ران هایم خیلی درد میکنم همش بهم فشار وارد میشه موندم چکار کنم بنظرتون مشکلم چیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمالا درد های زایمانی شما شروع شده هست . حتما جهت چکاپ به بیمارستان مراجعه فرمایید .

 3. رها می گوید

  سلام من اول هفته شانزدهم هستمالان دو سه روز هست طرف چپم سفت شده حرکت جنین رو هم حس نمیکنم علتش چی هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام حرکات جنین در بعضی افراد زود (هفته۱۴) و در بعضی افراد دیرتر حس میشه، نگران نباشید

 4. پریا می گوید

  سلام من 30هفتم وشکمم سفت شده ولی جنینم حرکتاش مثل همیشه کمردرد شدید و لگن درد دارم مخصوصا شبا بنظرتون چیکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام با افزایش سن حاملگی وترشح یکسری هورمون ها و افزایش وزن جنین فشار روی ناحیه لگن و کمر مادر بیشتر میشه. مقداری کمر درد طبیعیه ولی اگر درد غیر قابل تحملی دارید حتما به پزشکتون مراجعه کنید

 5. سمیه می گوید

  سلام من هفته ۳۸ هستم وقتی پیاده روی میکنم تو راه رفتن شکمم‌سفت‌میشه طوری که راه رفتن برام‌سخته

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام اگر سفت شدنه ادامه دار بود و به مرور بدتر شد، به دنبالش خونریزی داشتید یا آبریزش یا کاهش حرکات جنین رو حس کردید حتما به پزشکتون مراجعه کنید

 6. ناشناس می گوید

  سلام،من در هفته ۱۸هستم ،ی خورده کار میکنم یا اینکه خم و راست میشم شکمم سفت میشه
  علتش چیه،ممنون

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . کار زیاد و خم و راست شدن برای خانم باردار ممنوع هست . لطفا مراقبت های لازم رو انجام بدید

 7. مری می گوید

  سلام من دوقلو دارم در هفته ۳۴ هستم شکمم سفت میشه با تغییر حالت دوباره سفت میشه اما درد ندارم موقع زایمان نکنه اینقدر سفت بشه؟ چون میخام نوع زایمان طبیعی باشه .

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . زایملن دوقلوی طبیعی نمیشه انجام داد . برای سفت شدن ها هم حتما به بیمارستان مراجعه کنید که یه وقت شروع درد های زایمانی نباشه .

 8. نازنین می گوید

  سلام من 31هفته باردارم دکترم بامعاینه تشخیص دادن دهانه رحمم کوتاه شده حلقه پسار گذاشت خیلی نگرانم بیشتر وقتها جنین یه سمت شکمم قوله میشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . نگران نباشید . لطفا کار سنگین انجام ندید و وسیله سنگین بلند نکنید .

 9. ناشناس می گوید

  سلام: من هفته ی ۱۶ بارداری هستم. امروز احساس درد در ناحیه ی واژن رو دارم و بعد از خوردن غذا شکمم سفت شده. درد واژن خطرناک هست؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 10. باران می گوید

  شکم خیلی سفت میشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک یا بیمارستان جهت معاینه مراجعه کنید .

 11. نی نی می گوید

  سلام. من در هفته ۱۲ بارداری هستم وقتی ایستاده میشم بالای نافم سفت میشه دلیلش چیه ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمالا احساس کشش در اثر بزرگ شدن رحم هست . لطفا به نیز پزشک جهت معاینه مراجعه کنید .

 12. مهسا می گوید

  سلام.هفته ۲۹بارداری ام .معده ام همش سفته و احساس نفخ و تنگی دارم .حرکاتش روی مثانه ام دردناکه و گاهی تیر میکشه ،خواب و خوراک راحتی ندارم و به زمان باقیمانده که فکر میکنم تحملش برام سخته ،????.بیاین یکم همدردی کنیم باهم .واقعا بارداری خیلی سخته ????????

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا از غذا های نفاخ مثل سیر و پیاز و لبنیات خیلی استفاده نکنید . طاقباز نخوابید . ورزش شاخ گاو رو از اینترنت سرچ کنید و انجام بدید .
   برای مثانه هم ابتدا آزمایش دهید . در صورت عدم عفونت ، همیشه مثانه خود را خالی نگه دارید .

 13. مهیا می گوید

  سلام من تو 36 فهته هستم شکمم خیلی شعل سفت میشه به پزشکم گفتم گفت استراحت کن گفت باید 37 هفته بشه من الان اسلن حالم خوب نیست لطفا بگین مشکلی که پیش نمی یاد

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان جهت انجام نوار قلب جنین مراجعه کنید . در صورت نبودن انقباضات زایمانی مشکلی ایجاد نمیشود .

 14. هانیه می گوید

  من هفته ۲۸بارداری ام سرکلاژ کردم ولی همش احساس میکنم ی چی تو واژنم قلقلک میده و گاهی درد دارم علتش چیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام در صورت نرمال بودن سونوگرافی ها و طول سرویکس پس از سرکلاژ ، نگران چیزی نباشید . جهت درد و احساس چیزی در واژن ، لطفا به پزشک جها معاینه مراجعه فرمایید.

 15. سمیرا می گوید

  من هفته ۲۴هستم احساس میکنم شکمم خیلی سفت شده نمیتونم نفخه یا چی چیکار کنم خوب بشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک یا بیمارستان جهت معاینه مراجعه کنید .

 16. ناشناس می گوید

  سلام من شکمم خیلی سفت میشه و دردم میگیره و احساس خیسی میکنم ایا دلیلش زایمانه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید تا تست های تکمیلی انجام گردد .

 17. ناشناس می گوید

  سلام من هفته 27بارداریم هستش شکمم بعدازاین که شام میخورم خیلی سفت میشه واصلا نمیتونم بشینم همش باید دراز کشیده باشم انگار یکی شکممو به ظور بکشه اینجوری میشم من بایدچیکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا مایعات بیشتر مصرف کنید و خیلی دولا و راست نشوید .

 18. یه خانوم می گوید

  سلام من هفته ۳۰ بارداری اول هستم ۲۸ سالم هس ،حدود ۵ سال پیش هم سقط داشتم ،اختیاری بوده،همون هفته های اول. الان در روز چند بار شکمم ب شدت سفت میشه ،و هربار تایمش متفاوته،بین ۳ تا ۶ دقیقه،ولی دردی ندارم،آبریزش و خونریزی هم ندارم،خیلی استرس دارم مشکل خاصیه ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . امکان شروع درد های زایمانی وجود داره . لطفا به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز داروی لازم رو دریافت کنید .

 19. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۲۱ هستم امروز صبح که بیدار شدم یک طرف شکمم سفت و درد میکنه دلیلش چیه ممنونم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید . ممکنه درد کلیه ها باشه یا کشش رحم یا انقباضات رحمی .

 20. مامان سروش می گوید

  سلام من هفته ۳۵ هستم و مدام خیلی زود به زود شکمم سفت میشه دلیلش چی می‌تونه باشه هر دقیقه بچه خودشو سفت میکنه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان جهت انجام تست نوار قلب جنین مراجعه کنید . شاید شروع انقباضات زایمانی باشد .

 21. زهرا می گوید

  سلام من۱۵روز دیگه مونده به زایمانم پهلو چپم درد میکنه وشکمم سفت شده چیکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید
   احتمال عفونت ادراری یا شروع درد های زایمانی وجود داره

 22. هایده می گوید

  سلام من هفته 39پنج روز هستم شکمم سفت شل میشه ادرار زیاد دارم اسهال هستم آیا زایمان نزدیک

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 23. سارا می گوید

  سلام من درهفته ۳۱ بارداری هستم و کمرم خیلی درد داره و شکم سفت میشه زیاد میشه بگوین چی مشکل است لطفا

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. احتمال شروع انقباضات زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان و یا پزشک مراجعه کنید تا داروی لازم را دریافت کنید .

 24. رقیه محمدی می گوید

  سلام من دوماه و ده روز مونده به زایمانم یعنی الان هفته چندمم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . با توجه به این اطلاعات نمیتوان سن حاملگی دقیق را مشخص کرد .

 25. ناشناس می گوید

  سلام من هفته 38بارداری هستم شکم سفت میشه کمر درد دارم باید چکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 26. ناشناس می گوید

  سلام، من تو ۳۵هفته و ۶ روز هستم، از دیروز حرکات جنین کمتر شده و شکمم سفت شده، لازمه نوار قلب یا سونو انجام بدم؟ خطرناکه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله حتما . کاهش حرکات جنین از علائم خطر بارداری است (خصوصا در ماه های آخر بارداری) . حتما به بیمارستان جهت نوار قلب جنین مراجعه کنید .

 27. مهدیه می گوید

  سلام من ۳۱ سالم هست دو سه روز هست پوست شکمم سفت میشه از چیه تو هفته ۱۳ بارداری هستم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . اگر انقباضات به صورت متناوب اتفاق می افتد ، باید به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید . احتمال شروع انقباضات رحمی و زایمان زودرس وجود دارد .

 28. نرگس می گوید

  سلام من ۳۲ هفته هستم دو روز کمرم درد خفیف داره و کمی ترشح آبکی الان شکم سفت و شل میشه بنظرتون زایمان زود رس دارم نوار قلب گرفتم سالم بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . باید به بیمارستان جهت نوار قلب مجدد جنین و تست آبریزش مراجعه کنید . احتمال پارگی زودرس کیسه آب و شروع انقباضات زایمانی وجود دارد .

 29. مهسا می گوید

  سلام من ۳۷هفته و ۳روزمه شکمم همش سفت میشه و کمی دل پیچ میگیرم کمر درد دارم باید چکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع درد های زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 30. زهره می گوید

  سلام من در هفته‌ی ۲۶و۳روز بارداری هستم من دو روز هست که شکمم سفت میشهو فشار به مستانه میاد جوری میشم که یکم ضربان قلبم میره بالا ودستشوییم میگیره وقتی میرم دست شویی چند قطره بیشتر ادرار ندارم و بهتره میشه
  در راه رفتن اینجوری میشم و موقع غذا درست کردن
  میشه بگین مشکل چیه
  اخه میترسم
  سره اون یکی حاملگیمم همینجور بودم
  تو ماه هفتم زایمان زودرس گرفتم یک هفته بستری شدم وبعد خوب شدم یعنی میشه اینم همین جو بشم ؟؟؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله احتمال زایمان زودرس و شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 31. آریا می گوید

  سلام من در ماه دوم بارداری هستم و امروز از ساعت 4 زگه های خونی دیدم کمی هم فشار روی رحمم دارم مشکل از چی میتونه باشه ممنون از پاسخگویتون

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لکه بینی و خونریزی و احساس فشار در شکم از عوامل خطر بارداری هستند . لطفا به پزشک مراجعه کنید تا پس از بررسی های لازم در صورت نیاز دارو دریافت کنید.

 32. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۱۳بارداری هستم وشکمم خیلی جلو اومده به نظرتون نفخه یا مدل شکمم اینطوریه که زود بزرگ بشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . نحوه ی ایستادن و میزان آب دور جنین در بزرگ نشان دادن شکم تاثیر گذار هستند . لطفا در بارداری از نحوه ی درست ایستادن و نشستن و برخاستن پیروی کنید تا شکمتان به جلو افتاده نشود . در خصوص آب دور جنین نیز در صورتی که در محدوده ی نرمال باشد ، مشکلی نیست .

 33. نورا می گوید

  سلام من تازه رفتم تو هفته ۳۷ شکمم سفت میشه دوسال پیش سزارین شدم و احساس درد در نواحی واژن دارم مخصوصا هنگام راه رفتن و تکان دادن پا امروز هم خونریزی پژدا کردم ولی زیاد نیست ایا مشکلی هس

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال زایمان زودرس وجود دارد . لطفا به بیمارستان جهت بررسی مراجعه کنید .

 34. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من هفته 35بارداری هستم تقریبا از هفته ی 26 تایکم راه میرم یا زیاد میشینم قسمت ناحیه تناسلی کشیدگی ودرد شدیدمیگیرم از هفته 32ام بهم استراحت دادن گفتن که بچه چرخیده وسرش خیلی پایینه چندبارم توهمین مدت شکمم سفت شده رفتم بیمارستان یه آمپول و قرص برای انقباض بهم دادن الانم مشکلی که خیلی داره اذیتم میکنه اینه که سه شبانه روزه دائما شکمم سفته به حدی که اصلا غذانمیخورم نفسمم به سختی وفشارمیکشم وبچه یه طرف پهلوم جمع میشه تاموقعی هم که دراز نمیکشم هیچ تکونی نمیخوره حس میکنم درحالت دراز هم حرکاتش کمتر شده دلیلش چیه لازمه که برم بیمارستان

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . درد شکم و کاهش حرکت جنین از علائم خطر بارداری هستند . لطفا سریعا به بیمارستان نزدیک مراجعه کنید .

 35. زهرا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من هفته 35بارداری هستم تقریبا از هفته ی 26 تایکم راه میرم یا زیاد میشینم قسمت ناحیه تناسلی کشیدگی ودرد شدیدمیگیرم از هفته 32ام بهم استراحت دادن گفتن که بچه چرخیده وسرش خیلی پایینه چندبارم توهمین مدت شکمم سفت شده رفتم بیمارستان یه آمپول و قرص برای انقباض بهم دادن الانم مشکلی که خیلی داره اذیتم میکنه اینه که سه شبانه روزه دائما شکمم سفته به حدی که اصلا غذانمیخورم نفسمم به سختی وفشارمیکشم وبچه یه طرف پهلوم جمع میشه تاموقعی هم که دراز نمیکشم هیچ تکونی نمیخوره حس میکنم درحالت دراز هم حرکاتش کمتر شده دلیلش چیه لازمه که برم بیمارستان

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . درد های شکمی و کاهش حرکت جنین از علائم خطر هستند . لطفا سریعا به بیمارستان مراجعه کنید .

 36. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۳۴بارداری ام شکمم خیلی سفت میشه مشکل چیه بچه خودشو به جا جمع میکنه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید تا تست های تکمیلی انجام گردد .

 37. زهرا می گوید

  سلام من هفته 35 بارداری هستم ازهفته 32 گفتن بچه چرخیده سرش خیلی پایینه بهم استراحت دادن
  مشکلی که الان دارم اینه که 3روزه شکمم دائما سفته اصلا نفس نمیتونم بکشم نفس عمیقم خیلیی سخت وبه زور میاد اصلا هیچی غذا جا ندارم بخورم بچه یک طرف شکمم خودشو جمع میکنه تکون نمیخوره تا اینکه یکمی دراز میکشم یه حرکت کوچیک میکنه امروزم ازصبح یه ریز دردهایی هی تو زیر شکمم وقسمت لگنم میگیره ول میکنه
  چندبار دیگه ام هفته های قبل شکمم سفت شده رفتم بیمارستان یه بار آمپول ویه بسته قرص انقباض بهم دادن به بارم نوارقلب بچه رو گرفتن گفتن خوبه
  لازمه که الانم برم یاطبیعیه

 38. زهرا می گوید

  سلام من هفته 35 بارداری هستم ازهفته 32 گفتن بچه چرخیده سرش خیلی پایینه بهم استراحت دادن
  مشکلی که الان دارم اینه که 3روزه شکمم دائما سفته اصلا نفس نمیتونم بکشم نفس عمیقم خیلیی سخت وبه زور میاد اصلا هیچی غذا جا ندارم بخورم بچه یک طرف شکمم خودشو جمع میکنه تکون نمیخوره تا اینکه یکمی دراز میکشم یه حرکت کوچیک میکنه امروزم ازصبح یه ریز دردهایی هی تو زیر شکمم وقسمت لگنم میگیره ول میکنه
  چندبار دیگه ام هفته های قبل شکمم سفت شده رفتم بیمارستان یه بار آمپول ویه بسته قرص انقباض بهم دادن یه بارم نوارقلب بچه رو گرفتن گفتن خوبه
  لازمه که الانم برم یاطبیعیه این همه اذیت شدنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام ‌. بله حتما باید به بیمارستان مراجعه کنید . درد های شکمی و کاهش حرکت جنین ، از علایم خطر هستند .

 39. سعیده می گوید

  من تو۱۲ هفته هستم زیرشکمم خیلی سفت میشه جوری هست ک نفسم بالانمیاد آیامشکل خاصی هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا با پزشک خود مشورت کنید تا داروی مناسب رو دریافت کنید .

 40. ف می گوید

  سلام من ۳۵هفته هستم‌ شکمم‌از بالاسفت‌شده‌‌ ایا‌خطر‌دارد

 41. فاطمه می گوید

  سلام من تو ۳۵هفته‌هستم‌شکمم‌ از بالا سفت شده آیا خطر دارد؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع زود هنگام انقباضات زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان جهت انجام نوار قلب جنین مراجعه کنید .

 42. حدیث می گوید

  سلام خسته نباشید من بعد از ارگاسم یک طرف شکمم سفت و قلمبه میشه دلیلیش چیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . باید به پزشک مراجعه کنید تا براتون سونوگرافی درخواست بشه .

 43. اراد می گوید

  سلام من در هفته 25بارداری هستم و حدود دوساله سه تا سقط داشتم و دوباره باردار شدم و زیر نظر دکتر سرکلاژ شدم و تا هفته 16بارداری سرکلاژ وباز کردن به علت اینکه کیسه ابش سوراخ شده و و احازه ای سقط رو ندادم ولی الانه داخل هفته 25هستم ترشحات ابکی و شیری رنگ دارم نگرانم خیلی شکمم خیلی سفت میشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . آیا سوراخ شدن کیسه آب در بارداری فعلی بوده است ؟
   برای ترشحات آبکی و سفت شدن شکم ، باید به بیمارستان مراجعه کنید تا در صورت لزوم تست پارگی کیسه آب و نوار قلب جنین انجام گردد .

 44. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر من ۳۱هفته هستم امروز بعد خوردن صبحانه شکمم خیلی سفت شده احساس میکنم یه چیزی از شکمم جدا میشه البته وقتی دارز میکشم آرومم هیچی نیست این حالتا واسه زمانی که بلند میشم هست امروز آیا خطرناکه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . با توجه به علائمتون بهتره نوار قلب جنین رو انجام بدید . برای انجامش باید به بیمارستان مراجعه کنید .

 45. سمانه می گوید

  سلام ظهربخیر منم ۲۷هفته باردارم هم فشارم بالا میره هم ضربان قلبم امروزم یه ماشینه از پشت زد به ماشینم بدجوری پرت شدم جلو

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . حتما باید سریعا به بیمارستان مراجعه کنید .

 46. سما می گوید

  سلام من 36هفتمه شکمم هی شل سفت میشه موقع خوردن غذا خیلی سفت میشه که نمی تو غذا بخورم یا ب راحتی نفس بکشم موقع راه رفتن درد لگن هم دارم جوری که نمی تونم حرکت کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا جهت انجام تست نوار قلب جنین به بیمارستان مراجعه کنید .

 47. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۳۶بارداری دوقلو هستم ازاول بارداری شکمم سفت میشد که با تغییر حالت بهتر میشد ولی امشب خیلی خیلی سفت میشه و نمیتونم پهلو به پهلو بشم البته بلند بشم راه برم هیچ میشه ولی دراز بکشم بعد از ده دقیقه دوباره سفت میشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. احتمال شروع انقباضات رحمی با وجود دوقلویی وجود دارد . لطفا به بیمارستان جهت ویزیت مراجعه کنید .

 48. آلیسا می گوید

  سلام من ۱۲ هفته هستم طرف راست مسانم انگار بچه خودشو جمع میکنه درد دارم ایا مشکلی داره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . درد در بارداری نرمال نیست . لطفا جهت درخواست سونوگرافی و در صورت نیاز مصرف دارو ، با پزشک خود مشورت کنید

 49. ناشناس می گوید

  سلام ببخشید مکمل لیدی میل دکتر نوشته برام گرفت میخورم شکمم سفت شده یعنی میشه مال مکمل هس هفته ۲۹ و ۶ روز هستم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . خیر مکمل دلیلی بر شروع انقباضات رحمی ندارد . لطفا جهت بررسی علل دیگر به پزشک متخصص زنان و یا بیمارستان مراجعه کنید .

 50. منیزز می گوید

  من هفته 39 بارداری هستم شکمم سفت میشه درد زیر شکم از طرف راست دارم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا جهت بررسی به بیمارستان مراجعه کنید .

 51. نازنین می گوید

  سلام من هفته ۲۱ و ۴ هستم شکمم بعضی مواقع بالای نافم سفت میشه ـاشگال نداده

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . شاید شروع انقباضات زایمانی باشد . لطفا جهت بررسی به بیمارستان مراجعه کنید .

 52. عسل می گوید

  سلام من الان ۳۴ هفته و ۹ روزمه شکمم خیلی سفته و بچم ک میچرخه خیلی دردم میاد لقد ک میزنه ب مثانم فشار میاد زود ب زود ادرارم میگیره بتظرتون زایمانم نزدیکه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . تکرر ادرار به جز فشار سنگینی رحم ، میتواند در اثر عفونت ادراری نیز باشد . لطفا جهت در خواست آزمایش به ماما و یا پزشک مراجعه کنید . جهت درد ها نیز برای انجام تست نوار قلب جنین به بیمارستان مراجعه کنید

 53. سلام من هفده هفته ام درد مقعدی دارم خودم هم دوقلو باردارم هنگام دستشویی خیلی سخته تورو خدا بگید من چی کار کنم می گوید

  سلام

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . به علت یبوست درد مقعد شایع است . لطفا به ماما و یا متخصص زنان جهت دریافت رژیم غذایی و یا تجویز دارو مراجعه کنید

 54. رویا می گوید

  سلام من هفته 30 بارداری اول هستم و شکمم سفت میشه و بالا میاد جوری که شکمم از گرد بودن خودش خارج میشه و شکم و کمرم درد میگیره بنظرتون طبیعیه؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع زودرس درد های زایمانی وجود دارد . لطفا به نزدیک ترین بیمارستان جهت انجام تست نوار قلب جنین مراجعه کنید .

 55. S می گوید

  سلام من‌بالای ‌نافم‌که‌همون‌شکمه‌درد‌میکنه‌‌‌‌و‌وقتی بلند‌میشم یا‌میشینم‌بیشتر‌میشه‌ممکنه‌درد‌زایمان‌باشه‌در هفته‌۳۶‌هستم.

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله امکان شروع درد های زایمانی وجود دارد . لطفا به نزدیک ترین بیمارستان جهت انجام نوار قلب جنین مراجعه کنید .

 56. فاطمه می گوید

  سلام ۳۸ هفته و ۵ روز هستم و تقریباً ۴ ساعت هست که احساس شل و سفتی شکم دارم ولی بدون درد یعنی گاهی احساس می کنم درون شکمم تیر می‌کشه و درد در ناحیه ران احساس می کنم ، آیا نشانه زایمان هست؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله . این علائم از نشانه های اولیه شروع درد های زایمانی هستند . لطفا به نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید .

 57. سمیه می گوید

  من هفته دهم هستم شکمم بعضی وقتا خیلی سفت میشه این مشکلی برا جنین نداره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به ماما و یا متخصص زنان جهت دریافت دارو مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.