سفت شدن شکم در بارداری

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

بارداری نشانه‌ها و علائم زیادی دارد. یکی از این علائم سفت شدن شکم است. این حالت به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. با توجه به مرحله بارداری، تیپ بدنی و حتی ساعات خاصی از روز، شکم گاهی نرم و گاهی سفت می‌شود. این احساس در اکثر موارد کاملاً طبیعی است و جای نگرانی نیست. با این حال در برخی موارد ممکن است نشانه وضعیتی جدی باشد. در این مقاله قصد داریم دلایل سفت شدن شکم در بارداری را بررسی کنیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

احساس شکم در اوایل بارداری چگونه است؟

اکثر زنان در سه ماهه اول بارداری متوجه تفاوت زیادی در شکم خود نمی‌شوند. معمولاً شکم در این زمان نرم است ست و ممکن است کمی بزرگ‌تر به نظر برسد. منظور ما از بزرگ شدن شکم شبیه به حالتی است که در طول قاعدگی یا بعد از خوردن یک وعده غذایی بزرگ مشاهده می‌کنید. کودک شما هنوز بسیار کوچک است و وزن و طول بسیار ناچیزی دارد. علاوه بر این رحم هنوز در لگن مادر قرار دارد و توسط استخوان‌های قوی احاطه شده است. 

معمولاً بزرگ شدن شکم یا احساس سفتی در اوایل بارداری به دلیل تغییرات گوارشی است. هرچه رحم بزرگ‌تر می‌شود، به فضای بیشتری نیز نیاز پیدا می‌کند و در عین حال روده‌های مادر را به سمت بالا فشار می‌دهند. علاوه بر این تغییرات هورمونی سرعت هضم را کند می کند و منجر به افزایش گاز و یبوست می‌شود. معمولاً شکم تا اوایل سه ماهه دوم بزرگ و سفت نمی‌شود.

احساس شکم در اوایل بارداری چگونه است؟

بیشتر بخوانید

سفت شدن شکم در چه دوره‌ای از بارداری رخ می‌دهد؟

بروز این حالت متغیر است؛ اما معمولاً در سه ماهه دوم یا سوم رخ می‌دهد. با بزرگ شدن رحم به دیواره شکم فشار وارد می‌شود و همین امر باعث سفت شدن شکم می‌شود. ماهیچه‌ها رباط‌های اطراف رحم نیز کشیده می‌شوند. این مسئله می‌تواند باعث گرفتگی خفیف نیز شود. در حدود هفته بیستم بارداری رحم در جای قرار می‌گیرد که ناف وجود دارد. جالب است بدانید که برخی از زنان هرگز شکمی سخت و سفت نخواهند داشت و این امر نیز طبیعی است.

زنان بلند قد فضای عمودی بیشتری برای رحم در حال رشد دارند؛ بنابراین شکم آن‌ها کمی دیر تر نمایان و سفت می‌شود. البته سفتی شکم می‌تواند ناشی از گاز و نفخ باشد. در اواخر سه ماهه سوم شکم مادر به اندازه یک هندوانه سفت و سنگین است. یک هندوانه را در دست بگیرید و روی آن بزنید. گاهی شکم زن باردار چنین احساسی را منتقل می‌کند. در برخی موارد سفتی شکم به دلیل انقباضات براکستون هیکس ایجاد می‌شود. زنان باردار معمولاً این انقباضات را بعد از هفته بیستم تجربه می‌کنند. البته گاهی ممکن است سفت شدن شکم نشانه زایمان زودرس، پره اکلامپسی شدید یا جدا شدن جفت باشد. در صورتی که بیش از ۳۷ هفته باردار هستید و با نزدیک شدن به موعد زایمان خود احساس سفتی و ناراحتی بیشتری می‌کنید و در عین حال علائم زیر را دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • انقباضات دردناک که ادامه‌دار هستند و به مرور بدتر می‌شوند
 • خونریزی واژینال مانند خون پریود
 • مشاهده مایع شفاف و بی‌بو که احتمالاً نشان از پاره شدن کیسه آب است
 • کمتر شدن حرکت جنین

در صورتی که در قبل از هفته ۳۷ بارداری قرار دارید و در کنار سفت شدن شکم با مشکلات زیر مواجه شده‌اید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی یا لکه بینی
 • سفت شدن شکم با فواصل منظم و داشتن بیش از ۴ تا ۶ انقباض در هر ساعت و ادامه‌دار شدن آن
 • ترشحات غیرعادی واژن
 • درد شدید که با استراحت و نوشیدن آب برطرف نمی‌شود
 • کمتر شدن تحرک جنین

سفت شدن شکم در سه ماهه اول بارداری

عوامل مختلفی می‌توانند در سه ماهه اول بارداری باعث سفت شدن شکم شوند. ادامه این عوامل را بررسی می‌کنیم.

کشیده شدن پوست و برخی از اعضا

رحم مادر در طول سه ماه اول بارداری به سرعت در حال رشد و کشیده شدن است تا بتوانند جنین در حال رشد را در خود جای دهد. این امر می‌تواند باعث گرفتگی شکم یا دردهای تیز ز و کوبنده شود؛ زیرا رباط‌ها و سایر بافت‌ها کشیده می‌شوند.

گاز یا یبوست

نفخ در بارداری بسیار رایج است. این مشکل می‌تواند باعث گرفتگی یا درد در شکم شود. نفخ می‌تواند یبوست را به همراه داشته باشد. در این زمان تغییرات هورمونی باعث کند شدن عملکرد دستگاه گوارش می‌شوند. علاوه بر این، آهن موجود در برخی ویتامین‌های دوران بارداری می‌تواند مدفوع را سفت کند. تمامی این عوامل می‌توانند باعث سفت شدن شکم شوند.

سقط جنین

ممکن است به ندرت این اتفاق بیفتد اما در موارد نادر سفت شدن شکم نشانه سقط جنین است. منظور از سقط جنین از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم است. ناگفته نماند که سقط جنین قبل از هفته دوازدهم بارداری شایع است. سایر علائم سقط جنین عبارت‌اند از:

 • کمردرد خفیف تا شدید
 • خونریزی واژینال قرمز روشن یا قهوه‌ای
 • گرفتگی
 • ترشحات واژن با بافت لخته‌ای
 • کاهش علائم یا نشانه‌های بارداری مانند حساسیت سینه و حالت تهوع

علائم سقط جنین در افراد مختلف متفاوت است و در برخی شرایط ممکن است یک زن اصلاً علائمی نداشته باشد.

سفت شدن شکم در سه ماهه دوم بارداری

کشیده شدن پوست و گرفتگی عضلات کناره رحم اغلب تا سه ماهه دوم ادامه پیدا می‌کنند. از این درد به عنوان درد رباط گرد زهدان یاد می‌شود. رباط‌های گرد در دو طرف رحم قرار دارند و رحم را به کشاله ران متصل می کند. در دوران بارداری رباط‌ها در هم کشیده می‌شوند و همین امر می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدید شود. این درد معمولاً با تغییر وضعیت بدن ایجاد می‌شود. اکثر زنان در این زمان متوجه منقبض شدن رحم به صورت دوره‌ای می‌شوند. در این حالت شکم سفت می‌شود و از آن به عنوان انقباضات براکستون هیکس یا انقباضات تمرینی زایمان یاد می‌شود. 

در واقع بدن شما انقباضات زایمان را تمرین می کند تا برای مرحله اصلی آماده شود. این انقباضات باعث تقویت عضله رحم و افزایش جریان خون به جفت می‌شوند. بروز انقباضات براکستون هیکس طبیعی و بسیار رایج است و این انقباضات معمولاً ۱۰ تا ۳۰ ثانیه دوام می‌آورند. سفت شدن ناشی از انقباضات براکستون هیکس در صورت وجود شرایط زیر بیشتر می‌شود:

 • رابطه جنسی و ارگاسم
 • کم آبی بدن
 • مثانه پر
 • لگد زدن نوزاد

البته نکته مهم این است که شما این انقباضات را با انقباضات واقعی زایمان اشتباه نگیرید. انقباضات واقعی زایمان به تدریج قوی‌تر می‌شوند و فاصله بین آن‌ها کمتر و کمتر می‌شود. علاوه بر این بسیار دردناک هستند و با تغییر موقعیت بدن از بین نمی‌روند. این در حالی است که انقباضات براکستون هیکس اغلب دردناک نیستند و با تغییر وضعیت بدن از بین می‌روند. در صورت مشاهده این تفاوت‌ها فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سفت شدن شکم در سه ماهه سوم بارداری

در برخی موارد سفت شدن شکم در سه ماهه سوم بارداری نشانه‌ای از زایمان است. این سفت شدن با انقباضات همراه است که معمولاً از درجه خفیف شروع می‌شوند و با گذشت زمان قوی‌تر می‌شوند. اگر بیش از ۴ تا ۶ انقباض در یک ساعت داشتید، بدون توجه به الگوی آن‌ها با پزشک خود تماس بگیرید.

برای مطالعه بیشتر

سفت شدن شکم در سه ماهه سوم بارداری

سخن نهایی

در این مقاله از ۳۰ سیب به بررسی سفت شدن شکم در بارداری پرداختیم. همان‌طور که توضیح دادیم با بزرگ شدن شکم سفت و سخت شدن آن نیز طبیعی است. گاهی هم ممکن است انقباضات براکستون هیکس یا نفخ بارداری باعث سفت شدن شکم شود. تنها زمانی که سفت شدن شکم با علائم خطرناکی همچون خونریزی و مشاهده ترشحات آبکی همراه باشد، باید به پزشک اطلاع دهید. در غیر این صورت شکم یک زن باردار به ویژه در سه ماهه سوم بارداری شبیه به یک هندوانه سفت و بزرگ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
78 نظرات
 1. شهلا می گوید

  سلام من پنج ماهه باردار م شکمم خیلی سفت میشه لگنم دردمیکنه نشانه چیست آیا برای جنین خطر داره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام درد شکم و لگن میتونه ناشی از تغییرات بارداری باشه

 2. نسرین می گوید

  من الان ۳۷ هفته ام شکمم همش سفت میشه و دردای ناجوری می‌کنه نمیتونم بشینم باب بای ران هایم خیلی درد میکنم همش بهم فشار وارد میشه موندم چکار کنم بنظرتون مشکلم چیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمالا درد های زایمانی شما شروع شده هست . حتما جهت چکاپ به بیمارستان مراجعه فرمایید .

 3. رها می گوید

  سلام من اول هفته شانزدهم هستمالان دو سه روز هست طرف چپم سفت شده حرکت جنین رو هم حس نمیکنم علتش چی هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام حرکات جنین در بعضی افراد زود (هفته۱۴) و در بعضی افراد دیرتر حس میشه، نگران نباشید

 4. پریا می گوید

  سلام من ۳۰هفتم وشکمم سفت شده ولی جنینم حرکتاش مثل همیشه کمردرد شدید و لگن درد دارم مخصوصا شبا بنظرتون چیکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام با افزایش سن حاملگی وترشح یکسری هورمون ها و افزایش وزن جنین فشار روی ناحیه لگن و کمر مادر بیشتر میشه. مقداری کمر درد طبیعیه ولی اگر درد غیر قابل تحملی دارید حتما به پزشکتون مراجعه کنید

 5. سمیه می گوید

  سلام من هفته ۳۸ هستم وقتی پیاده روی میکنم تو راه رفتن شکمم‌سفت‌میشه طوری که راه رفتن برام‌سخته

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام اگر سفت شدنه ادامه دار بود و به مرور بدتر شد، به دنبالش خونریزی داشتید یا آبریزش یا کاهش حرکات جنین رو حس کردید حتما به پزشکتون مراجعه کنید

 6. ناشناس می گوید

  سلام،من در هفته ۱۸هستم ،ی خورده کار میکنم یا اینکه خم و راست میشم شکمم سفت میشه
  علتش چیه،ممنون

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . کار زیاد و خم و راست شدن برای خانم باردار ممنوع هست . لطفا مراقبت های لازم رو انجام بدید

 7. مری می گوید

  سلام من دوقلو دارم در هفته ۳۴ هستم شکمم سفت میشه با تغییر حالت دوباره سفت میشه اما درد ندارم موقع زایمان نکنه اینقدر سفت بشه؟ چون میخام نوع زایمان طبیعی باشه .

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . زایملن دوقلوی طبیعی نمیشه انجام داد . برای سفت شدن ها هم حتما به بیمارستان مراجعه کنید که یه وقت شروع درد های زایمانی نباشه .

 8. نازنین می گوید

  سلام من ۳۱هفته باردارم دکترم بامعاینه تشخیص دادن دهانه رحمم کوتاه شده حلقه پسار گذاشت خیلی نگرانم بیشتر وقتها جنین یه سمت شکمم قوله میشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . نگران نباشید . لطفا کار سنگین انجام ندید و وسیله سنگین بلند نکنید .

 9. ناشناس می گوید

  سلام: من هفته ی ۱۶ بارداری هستم. امروز احساس درد در ناحیه ی واژن رو دارم و بعد از خوردن غذا شکمم سفت شده. درد واژن خطرناک هست؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 10. باران می گوید

  شکم خیلی سفت میشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک یا بیمارستان جهت معاینه مراجعه کنید .

 11. نی نی می گوید

  سلام. من در هفته ۱۲ بارداری هستم وقتی ایستاده میشم بالای نافم سفت میشه دلیلش چیه ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمالا احساس کشش در اثر بزرگ شدن رحم هست . لطفا به نیز پزشک جهت معاینه مراجعه کنید .

 12. مهسا می گوید

  سلام.هفته ۲۹بارداری ام .معده ام همش سفته و احساس نفخ و تنگی دارم .حرکاتش روی مثانه ام دردناکه و گاهی تیر میکشه ،خواب و خوراک راحتی ندارم و به زمان باقیمانده که فکر میکنم تحملش برام سخته ،????.بیاین یکم همدردی کنیم باهم .واقعا بارداری خیلی سخته ????????

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا از غذا های نفاخ مثل سیر و پیاز و لبنیات خیلی استفاده نکنید . طاقباز نخوابید . ورزش شاخ گاو رو از اینترنت سرچ کنید و انجام بدید .
   برای مثانه هم ابتدا آزمایش دهید . در صورت عدم عفونت ، همیشه مثانه خود را خالی نگه دارید .

 13. مهیا می گوید

  سلام من تو ۳۶ فهته هستم شکمم خیلی شعل سفت میشه به پزشکم گفتم گفت استراحت کن گفت باید ۳۷ هفته بشه من الان اسلن حالم خوب نیست لطفا بگین مشکلی که پیش نمی یاد

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان جهت انجام نوار قلب جنین مراجعه کنید . در صورت نبودن انقباضات زایمانی مشکلی ایجاد نمیشود .

 14. هانیه می گوید

  من هفته ۲۸بارداری ام سرکلاژ کردم ولی همش احساس میکنم ی چی تو واژنم قلقلک میده و گاهی درد دارم علتش چیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام در صورت نرمال بودن سونوگرافی ها و طول سرویکس پس از سرکلاژ ، نگران چیزی نباشید . جهت درد و احساس چیزی در واژن ، لطفا به پزشک جها معاینه مراجعه فرمایید.

 15. سمیرا می گوید

  من هفته ۲۴هستم احساس میکنم شکمم خیلی سفت شده نمیتونم نفخه یا چی چیکار کنم خوب بشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک یا بیمارستان جهت معاینه مراجعه کنید .

 16. ناشناس می گوید

  سلام من شکمم خیلی سفت میشه و دردم میگیره و احساس خیسی میکنم ایا دلیلش زایمانه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید تا تست های تکمیلی انجام گردد .

 17. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۲۷بارداریم هستش شکمم بعدازاین که شام میخورم خیلی سفت میشه واصلا نمیتونم بشینم همش باید دراز کشیده باشم انگار یکی شکممو به ظور بکشه اینجوری میشم من بایدچیکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا مایعات بیشتر مصرف کنید و خیلی دولا و راست نشوید .

 18. یه خانوم می گوید

  سلام من هفته ۳۰ بارداری اول هستم ۲۸ سالم هس ،حدود ۵ سال پیش هم سقط داشتم ،اختیاری بوده،همون هفته های اول. الان در روز چند بار شکمم ب شدت سفت میشه ،و هربار تایمش متفاوته،بین ۳ تا ۶ دقیقه،ولی دردی ندارم،آبریزش و خونریزی هم ندارم،خیلی استرس دارم مشکل خاصیه ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . امکان شروع درد های زایمانی وجود داره . لطفا به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز داروی لازم رو دریافت کنید .

 19. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۲۱ هستم امروز صبح که بیدار شدم یک طرف شکمم سفت و درد میکنه دلیلش چیه ممنونم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید . ممکنه درد کلیه ها باشه یا کشش رحم یا انقباضات رحمی .

 20. مامان سروش می گوید

  سلام من هفته ۳۵ هستم و مدام خیلی زود به زود شکمم سفت میشه دلیلش چی می‌تونه باشه هر دقیقه بچه خودشو سفت میکنه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان جهت انجام تست نوار قلب جنین مراجعه کنید . شاید شروع انقباضات زایمانی باشد .

 21. زهرا می گوید

  سلام من۱۵روز دیگه مونده به زایمانم پهلو چپم درد میکنه وشکمم سفت شده چیکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید
   احتمال عفونت ادراری یا شروع درد های زایمانی وجود داره

 22. هایده می گوید

  سلام من هفته ۳۹پنج روز هستم شکمم سفت شل میشه ادرار زیاد دارم اسهال هستم آیا زایمان نزدیک

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 23. سارا می گوید

  سلام من درهفته ۳۱ بارداری هستم و کمرم خیلی درد داره و شکم سفت میشه زیاد میشه بگوین چی مشکل است لطفا

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. احتمال شروع انقباضات زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان و یا پزشک مراجعه کنید تا داروی لازم را دریافت کنید .

 24. رقیه محمدی می گوید

  سلام من دوماه و ده روز مونده به زایمانم یعنی الان هفته چندمم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . با توجه به این اطلاعات نمیتوان سن حاملگی دقیق را مشخص کرد .

 25. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۳۸بارداری هستم شکم سفت میشه کمر درد دارم باید چکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 26. ناشناس می گوید

  سلام، من تو ۳۵هفته و ۶ روز هستم، از دیروز حرکات جنین کمتر شده و شکمم سفت شده، لازمه نوار قلب یا سونو انجام بدم؟ خطرناکه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله حتما . کاهش حرکات جنین از علائم خطر بارداری است (خصوصا در ماه های آخر بارداری) . حتما به بیمارستان جهت نوار قلب جنین مراجعه کنید .

 27. مهدیه می گوید

  سلام من ۳۱ سالم هست دو سه روز هست پوست شکمم سفت میشه از چیه تو هفته ۱۳ بارداری هستم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . اگر انقباضات به صورت متناوب اتفاق می افتد ، باید به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید . احتمال شروع انقباضات رحمی و زایمان زودرس وجود دارد .

 28. نرگس می گوید

  سلام من ۳۲ هفته هستم دو روز کمرم درد خفیف داره و کمی ترشح آبکی الان شکم سفت و شل میشه بنظرتون زایمان زود رس دارم نوار قلب گرفتم سالم بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . باید به بیمارستان جهت نوار قلب مجدد جنین و تست آبریزش مراجعه کنید . احتمال پارگی زودرس کیسه آب و شروع انقباضات زایمانی وجود دارد .

 29. مهسا می گوید

  سلام من ۳۷هفته و ۳روزمه شکمم همش سفت میشه و کمی دل پیچ میگیرم کمر درد دارم باید چکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع درد های زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 30. زهره می گوید

  سلام من در هفته‌ی ۲۶و۳روز بارداری هستم من دو روز هست که شکمم سفت میشهو فشار به مستانه میاد جوری میشم که یکم ضربان قلبم میره بالا ودستشوییم میگیره وقتی میرم دست شویی چند قطره بیشتر ادرار ندارم و بهتره میشه
  در راه رفتن اینجوری میشم و موقع غذا درست کردن
  میشه بگین مشکل چیه
  اخه میترسم
  سره اون یکی حاملگیمم همینجور بودم
  تو ماه هفتم زایمان زودرس گرفتم یک هفته بستری شدم وبعد خوب شدم یعنی میشه اینم همین جو بشم ؟؟؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله احتمال زایمان زودرس و شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید .

 31. آریا می گوید

  سلام من در ماه دوم بارداری هستم و امروز از ساعت ۴ زگه های خونی دیدم کمی هم فشار روی رحمم دارم مشکل از چی میتونه باشه ممنون از پاسخگویتون

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لکه بینی و خونریزی و احساس فشار در شکم از عوامل خطر بارداری هستند . لطفا به پزشک مراجعه کنید تا پس از بررسی های لازم در صورت نیاز دارو دریافت کنید.

 32. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۱۳بارداری هستم وشکمم خیلی جلو اومده به نظرتون نفخه یا مدل شکمم اینطوریه که زود بزرگ بشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . نحوه ی ایستادن و میزان آب دور جنین در بزرگ نشان دادن شکم تاثیر گذار هستند . لطفا در بارداری از نحوه ی درست ایستادن و نشستن و برخاستن پیروی کنید تا شکمتان به جلو افتاده نشود . در خصوص آب دور جنین نیز در صورتی که در محدوده ی نرمال باشد ، مشکلی نیست .

 33. نورا می گوید

  سلام من تازه رفتم تو هفته ۳۷ شکمم سفت میشه دوسال پیش سزارین شدم و احساس درد در نواحی واژن دارم مخصوصا هنگام راه رفتن و تکان دادن پا امروز هم خونریزی پژدا کردم ولی زیاد نیست ایا مشکلی هس

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال زایمان زودرس وجود دارد . لطفا به بیمارستان جهت بررسی مراجعه کنید .

 34. زهرا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من هفته ۳۵بارداری هستم تقریبا از هفته ی ۲۶ تایکم راه میرم یا زیاد میشینم قسمت ناحیه تناسلی کشیدگی ودرد شدیدمیگیرم از هفته ۳۲ام بهم استراحت دادن گفتن که بچه چرخیده وسرش خیلی پایینه چندبارم توهمین مدت شکمم سفت شده رفتم بیمارستان یه آمپول و قرص برای انقباض بهم دادن الانم مشکلی که خیلی داره اذیتم میکنه اینه که سه شبانه روزه دائما شکمم سفته به حدی که اصلا غذانمیخورم نفسمم به سختی وفشارمیکشم وبچه یه طرف پهلوم جمع میشه تاموقعی هم که دراز نمیکشم هیچ تکونی نمیخوره حس میکنم درحالت دراز هم حرکاتش کمتر شده دلیلش چیه لازمه که برم بیمارستان

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . درد های شکمی و کاهش حرکت جنین از علائم خطر هستند . لطفا سریعا به بیمارستان مراجعه کنید .

 35. ناشناس می گوید

  سلام من هفته ۳۴بارداری ام شکمم خیلی سفت میشه مشکل چیه بچه خودشو به جا جمع میکنه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا به بیمارستان مراجعه کنید تا تست های تکمیلی انجام گردد .

 36. زهرا می گوید

  سلام من هفته ۳۵ بارداری هستم ازهفته ۳۲ گفتن بچه چرخیده سرش خیلی پایینه بهم استراحت دادن
  مشکلی که الان دارم اینه که ۳روزه شکمم دائما سفته اصلا نفس نمیتونم بکشم نفس عمیقم خیلیی سخت وبه زور میاد اصلا هیچی غذا جا ندارم بخورم بچه یک طرف شکمم خودشو جمع میکنه تکون نمیخوره تا اینکه یکمی دراز میکشم یه حرکت کوچیک میکنه امروزم ازصبح یه ریز دردهایی هی تو زیر شکمم وقسمت لگنم میگیره ول میکنه
  چندبار دیگه ام هفته های قبل شکمم سفت شده رفتم بیمارستان یه بار آمپول ویه بسته قرص انقباض بهم دادن به بارم نوارقلب بچه رو گرفتن گفتن خوبه
  لازمه که الانم برم یاطبیعیه

 37. زهرا می گوید

  سلام من هفته ۳۵ بارداری هستم ازهفته ۳۲ گفتن بچه چرخیده سرش خیلی پایینه بهم استراحت دادن
  مشکلی که الان دارم اینه که ۳روزه شکمم دائما سفته اصلا نفس نمیتونم بکشم نفس عمیقم خیلیی سخت وبه زور میاد اصلا هیچی غذا جا ندارم بخورم بچه یک طرف شکمم خودشو جمع میکنه تکون نمیخوره تا اینکه یکمی دراز میکشم یه حرکت کوچیک میکنه امروزم ازصبح یه ریز دردهایی هی تو زیر شکمم وقسمت لگنم میگیره ول میکنه
  چندبار دیگه ام هفته های قبل شکمم سفت شده رفتم بیمارستان یه بار آمپول ویه بسته قرص انقباض بهم دادن یه بارم نوارقلب بچه رو گرفتن گفتن خوبه
  لازمه که الانم برم یاطبیعیه این همه اذیت شدنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام ‌. بله حتما باید به بیمارستان مراجعه کنید . درد های شکمی و کاهش حرکت جنین ، از علایم خطر هستند .

 38. سعیده می گوید

  من تو۱۲ هفته هستم زیرشکمم خیلی سفت میشه جوری هست ک نفسم بالانمیاد آیامشکل خاصی هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع انقباضات رحمی وجود دارد . لطفا با پزشک خود مشورت کنید تا داروی مناسب رو دریافت کنید .

 39. ف می گوید

  سلام من ۳۵هفته هستم‌ شکمم‌از بالاسفت‌شده‌‌ ایا‌خطر‌دارد

 40. فاطمه می گوید

  سلام من تو ۳۵هفته‌هستم‌شکمم‌ از بالا سفت شده آیا خطر دارد؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال شروع زود هنگام انقباضات زایمانی وجود دارد . لطفا به بیمارستان جهت انجام نوار قلب جنین مراجعه کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.