آیا خون دماغ شدن در بارداری طبیعی است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

خون دماغ شدن در بارداری امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. بیشتر خونریزی‌های بینی به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش حجم خون ناشی از بارداری رخ می‌دهد. خون دماغ شدن در بارداری را می‌توان در خانه با فشار دادن سوراخ‌های بینی به یکدیگر قطع کرد.

اما اگر در بارداری به طور مکرر خون دماغ می‌شوید، با پزشک خود در این باره مشورت کنید تا هرگونه عارضهٔ موجود را شناسایی و درمان کند. در ادامۀ این مطلب از مجموعه سی سیب به بررسی خون‌دماغ شدن در بارداری طبیعی می‌پردازیم.

خون دماغ شدن در بارداری

اینفوگرافی خون دماغ شدن در بارداری

خون دماغ شدن در بارداری نسبتاً شایع است به طوری که در یک مطالعه نشان داده شده که حدود ۲۰ درصد از افراد در بارداری خون دماغ می‌شوند. خون‌دماغ شدن اگر به صورت مکرر اتفاق نیافتد، یک عارضهٔ طبیعی به شمار می‌رود که افراد باردار بیشتر مستعد آن هستند. زیرا رگ‌های خونی افراد باردار به دلیل افزایش فشار خون در بدن منبسط شده و منجر به خون دماغ شدن فرد باردار می‌شود.

میزان خون و دفعات خون‌دماغ شدن در بارداری برای هر فرد متفاوت است. بعضی از افراد به طور منظم هر روز خون دماغ می‌شوند. در حالی که بعضی دیگر از افراد فقط در دوران بارداری خون دماغ می‌شوند. این امر ممکن است ناشی از یک عارضهٔ طبیعی یا نشانهٔ یک مشکل جدی باشد.

 همچنین در بعضی از افراد، یک طرف بینی بیشتر از طرف دیگر خونریزی دارد. بنابراین مهم‌ترین کار این است که طی ملاقات بعدی با پزشک، علائم خود را بررسی کرده تا در صورتی که خونریزی ناشی از یک عارضهٔ جدی باشد، در اسرع وقت درمان شود.

دلایل خون دماغ شدن در بارداری

در ادامۀ این مطلب به بررسی دلایل خون دماغ شدن در دوران بارداری می‌پردازیم:

1.پارگی رگ های خونی در بینی

در دوران بارداری میزان فشار خون شما تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. از طرفی دیگر رگ‌های خونی دماغ فوق‌العاده ظریف هستند و به راحتی آسیب می‌بینند. از آنجایی که فشار خون افراد در دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند، رگ‌های خونی موجود در بینی منبسط شده و تحت فشار ناشی از افزایش فشار خون دچار پارگی می‌شوند و در نتیجه خون دماغ شدن اتفاق می‌افتد.

2. تغییرات هورمونی در بارداری

علاوه‌بر این، تغییرات هورمونی در بارداری نیز یکی دیگر از دلایل اصلی خون‌دماغ شدن در بارداری است. تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث می‌شود بینی دچار گرفتگی و احتقان شود. بنابراین همین عامل باعث افزایش احتمال خون دماغ شدن در بارداری خواهد شد. سایر دلایل عمدهٔ خون دماغ شدن در بارداری شامل موارد زیر است.

3.کم آبی بدن

کم آبی بدن در بارداری بیشتر از هر زمان دیگری اتفاق می‌افتد. زیرا بدن در این دوران به آب بیشتری نیاز دارد که اگر تأمین نشود بدن دچار کم آبی خواهد شد. هنگامی که آب بدن کم می‌شود، غشاهای مخاطی بینی خشک شده و ترک می‌خورند و در نهایت منجر به خونریزی بینی می‌شود.

4.حساسیت یا سرماخوردگی

 در صورت داشتن حساسیت یا ابتلا به سرماخوردگی، رگ‌های خونی بینی به راحتی تحریک و متورم شده و مستعد پارگی می‌شوند. ورم غشاهای مخاطی بینی که در اصطلاحات پزشکی به آن رینیت بارداری گفته می‌شود، معمولاً در سه ماههٔ اول بارداری اتفاق می‌افتد و باعث گرفتگی بینی می‌شود. این عامل همچنین خطر خون دماغ شدن در بارداری را افزایش می‌دهد.

روش ‌های متوقف کردن خونریزی بینی در بارداری

برای قطع خونریزی بینی می‌توانید مراحلی که در ادامه شرح می‌دهیم را انجام دهید.

راهکارهایی برای قطح خونریزی بینی در بارداری
 • برای جلوگیری از خونریزی بینی در ابتدا سعی کنید سر خود را صاف نگه دارید. کج کردن سر به سمت عقب یا دراز کشیدن به پشت، فشار موجود در رگ‌ها را افزایش داده و باعث تشدید خونریزی می‌شود.
 • در مرحلهٔ بعدی سوراخ‌های بینی (زیر پل‌های بینی) را به آرامی فشار دهید و حدود ۱۰ دقیقه در همین حالت نگه دارید. اگر خونریزی متوقف نشد، همین کار را دوباره تکرار کنید.
 • اگر خونریزی شدید است سعی کنید کمی به جلو خم شوید تا خون زیاد در بینی جمع نشود و بتوانید راحت‌تر نفس بکشید.
 • یک راهکار ساده برای قطع خونریزی این است که رگ‌های خونی بینی را منقبض کنید. برای این کار می‌توانید یک کیسه یخ را بر روی بینی قرار داده و به مدت چند دقیقه صبر کنید تا خونریزی قطع شود.

روش ‌های جلوگیری از خون دماغ شدن در بارداری

گاهی اوقات برخلاف تلاش‌های شما، خون‌دماغ شدن در بارداری اجتناب ناپذیر می‌شود. با این حال با انجام چند راهکار ساده می‌توانید تا حد زیادی از خون دماغ شدن در بارداری جلوگیری کنید.

 • در قدم اول سعی کنید بدن خود را با نوشیدن آب فراوان هیدراته نگه دارید. زیرا همانطور که اشاره کردیم کم آبی بدن یکی از دلایل خون دماغ شدن در بارداری است. برای هیدراته کردن بدن باید در طول روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.
 • هنگام خواب یا در طول روز به وسیلهٔ یک دستگاه بخور هوا را مرطوب نگه دارید تا از خشک شدن بینی جلوگیری شود.
 • همچنین می‌توانید از اسپری یا روان کننده‌های بینی برای مرطوب نگه داشتن غشای مخاطی بینی استفاده کنید.
 • هنگام عطسه کردن سعی کنید دهان خود را باز نگه دارید. زیرا با این کار فشاری که هنگام عطسه کردن به بینی وارد می‌شود را کاهش می‌دهید.
 • بلند کردن اجسام سنگین یا انجام دادن ورزش‌های سخت، به رگ‌های بینی فشار وارد کرده و منجر به خونریزی یا تشدید آن می‌شود. بنابراین اگر مستعد خون دماغ شدن هستید از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
خون دماغ شدن در بارداری و بلند کردن اجسام سنگین

مطالب بیشتر

چه زمانی برای خون دماغ شدن به پزشک مراجعه کنیم؟

خون دماغ شدن در بارداری برای برخی از افراد کمی ترسناک به نظر می‌رسد؛ اما در بیشتر موارد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که خونریزی بینی شدید و غیرقابل کنترل باشد یا حین خونریزی احساس سبکی سر داشتید. با پزشک خود تماس بگیرید تا وضعیت سلامتی شما بررسی شود. اگر هنگام خون دماغ شدن با هر یک از شرایط زیر روبرو شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • خون دماغ شدن مکرر
 • خونریزی شدیدی که به هیچ طریقی متوقف نمی‌شود.
 • خون دماغ شدنی که پس از ۳۰ دقیقه فشار دادن بینی متوقف نمی‌شود.
 • خونریزی که با درد قفسهٔ سینه و تنگی نفس همراه باشد.
 • احساس سبکی سر یا سرگیجه
 • اگر به فشار خون بارداری مبتلا هستید.
 • اگر خونریزی بینی ناشی از وارد شدن ضربه به سر شما باشد.

بررسی نهایی

در بیشتر موارد، خون دماغ شدن در بارداری امری طبیعی است. زیرا افراد باردار به دلیل شرایط خاصی که دارند بیشتر در معرض خون دماغ شدن خواهند بود. یکی از دلایل عمدهٔ خون‌دماغ شدن در بارداری این است که فشار خون در بارداری حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

همین عامل باعث می‌شود، رگ‌های خونی بینی که ظریف‌ترین رگ‌های بدن محسوب می‌شوند در معرض خونریزی قرار بگیرند. تغییرات هورمونی، کم آبی بدن، حساسیت و سرماخوردگی نیز از دیگر دلایل خون دماغ شدن در بارداری به شمار می‌روند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
9 نظرات
 1. مریم می گوید

  واقعا یک برنامه خیلی عالی بسیار برام کومک میکونه‌من از این برنامه شما خیلی راضی استم

  1. ۳۰سیب می گوید

   خوشحالیم که میتونیم کمکی به شما بکنیم.

 2. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر.من ۳۲هفته باردارم.گاهی خون دماغ میشم.امرور‌واسه بار دوم از بینی و گلوم خیلی لخته خون اومد.فشار خونم هم‌رو ۱۳بود.بنظرتون طبیعیه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.بستگی به فشار ابتدای بارداریتون داره

 3. ناشناس می گوید

  سلام چند مدتی خانمم باردار است زیاد خون دماغ میشه چکار باید کرد

 4. بهنام شریعت خو می گوید

  سلام چند مدتی خانمم باردار است زیاد خون دماغ میشه چکار باید کرد

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام باتوجه به اهمیت موضوع حتما به پزشک مراجعه کنید

 5. ناشناس می گوید

  سلام ممنونم از برنامه خوبتون ،من هم دردوره ی ۲۸ هفته ی بارداری هستم تاحالا دوبار خون دماغ شدم آیا خون دماغ شدن من به مشکلی ک تیروئیدم داره مربوط نمیشه تیروئیدم رو جراحی کردم کاملا برداشتن تیروئیدم رو واینکه دوبار هم ید درمانی شدم آیا این علائم خون دماغ شدنم به این مسائل مربوط میشه وآیاخطری برای خودم ونوزادم نداره ممنون میشم پاسخ بدید

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام خون دماغ در بارداری میتونه بعلت پرخون شدن عروق باشه که چون عروق بینی نازک هستن میتونه پاره بشه و خون دماغ اتفاق بیفته.
   میتونه مربوط به تیروئید هم باشه.با پزشکتون در میون بذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.