زمان مطالعه: 9 دقیقه
۱۴ دیدگاه

آشنایی با همه علائم صد در صدی بارداری

علائم صد در صدی بارداری

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

به راحتی می‌توان ده‌ها علائم برای بارداری نام برد زیرا تجربه زنان از این نشانه‌ها متفاوت است. ممکن است برخی از زنان نشانه‌هایی را تجربه کنند که دیگران تجربه نخواهند کرد. به همین دلیل نمی‌توان به صورت دقیق گفت که بارداری چه نشانه‌هایی دارد. در این مقاله سی سیب ابتدا تمامی علائم بارداری را بررسی می‌کنیم و آنان را در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌دهیم. سپس رایج‌ترین آن‌ها را نام می‌بریم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

علائم بارداری چه چیزهایی هستند؟

در این بخش علائم و نشانه‌های بارداری را توضیح می‌دهیم. ما این نشانه‌ها را با توجه به نواحی مختلف دسته‌بندی کردیم و تجربه متفاوت مادران را در هر بخش آوردیم. بسیاری از این نشانه‌ها شبیه به بیماری و خستگی هستند. برخی از آن‌ها نیز شبیه به نشانه‌های زمان قاعدگی هستند. چه بسا ممکن است در یک دسته با نشانه‌های متناقضی رو به رو شوید. با این حال، تمامی موارد تجربه مادرانی است که حاملگی را تجربه کرده‌اند.

علائم اولیه بارداری

نشانه‌های بارداری مرتبط با سینه‌ها

سینه‌های دردناک، حساس و سنگین

درد یا حساسیت در سینه‌ها می‌تواند یکی از اولین علائم بارداری باشد. تغییر در سینه‌ها در واقع می‌تواند از ۱ تا ۲ هفته پس از لقاح شروع شود. هورمون‌های بارداری می‌توانند سینه‌ها را متورم و دردناک کنند. همچنین ممکن است احساس کنید پستان‌ها سنگین‌تر و پرتر شده‌اند. این نشانه در زمان قاعدگی هم وجود دارد و زنان گرفتگی عضلات این ناحیه را تجربه می‌کنند.

بیرون زدن رگ‌های پستان‌ها

یکی دیگر از نشانه‌های اولیه بارداری بیرون زدن رگ‌های سینه است. در این زمان رگ‌ها را می‌توانید به خوبی مشاهده کنید. در برخی موارد رنگ آبی رگ‌ها به وضوح مشخص است. علت این امر افزایش جریان خون در سینه‌ها است.

تیره‌تر شدن و احساس چسبندگی و گزگز در نوک پستان‌ها

در اوایل بارداری ممکن است در ناحیه نوک پستان احساس سوزش کنید و متوجه بیرون‌زدگی آن‌ها شوید. ممکن است دایره اطراف نوک سینه‌ها تیره‌تر و بزرگ‌تر شود.

نشانه‌های بارداری در ناحیه شکم

دیر شدن قاعدگی یا از دست دادن کامل آن

از شایع‌ترین علائم بارداری می‌توان به دیر شدن قاعدگی یا به طور کلی پریود نشدن اشاره کرد. از هر سه زن، یک نفر عقب افتادن قاعدگی را در همان ابتدای راه تجربه می‌کند.

علائم زیادی وجود دارند که می‌توانند نشان‌دهنده این باشند که شما باردار هستید، اما از دست دادن پریود، اصلی‌ترین دلیلی است که زنان را وادار به آزمایش دادن برای بارداری می‌کند؛ اما حواستان باشد که تمام قاعدگی‌های از دست رفته یا تاخیر داشته به معنای باردار بودن شما نیست؛ اما هشدار داده شود که تمام قاعدگی‌های از دست رفته یا تاخیر به معنای باردار بودن شما نیست. گاهی اوقات تغییرات وزن، مشکلات هورمونی، استرس یا استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری می‌توانند موجب بروز این مسئله شوند.

درد سینه ها در بارداری

ناخوش احوالی

با توجه به این که تغییرات هورمونی از هفته دوم بارداری شروع می‌شوند، ممکن است احساس بی‌حالی به شما دست بدهد. تهوع صبحگاهی از جمله نشانه‌هایی است که آن را بسیار در فیلم‌ها و سریال‌ها هم مشاهده کرده‌ایم! بسیاری از زنان در زمان استفاده از لوازم نقلیه احساس بیماری می‌کنند. از هر ده زن، نه نفر استفراغ و تهوع را تجربه می‌کنند. این مسئله معمولا تا ۱۲ هفته ادامه پیدا می‌کند.

هیچ تحقیق دقیقی در رابطه با اینکه چرا زنان در زمان بارداری احساس تهوع صبحگاهی دارند، انجام نشده است. احتمالا دلیل این حالت همان افزایش ناگهانی هورمون‌ها باشد. البته برخی از زنان این حالت را در تمام طول روز تجربه می‌کنند. برای رفع این مشکل می‌توانید غذای کمتری در هر وعده بخورید و در عوض، تعداد وعده‌ها را افزایش دهید. مصرف مایعات را هم فراموش نکنید.

لکه بینی و خونریزی خفیف

لکه بینی و خونریزی خفیف در اوایل بارداری اصلا غیرطبیعی نیست. در واقع، این مسئله در حدود ۲۰ درصد بارداری‌ها رخ می‌دهد. در واقع به آن خونریزی لانه‌گزینی گفته می‌شود. زمانی که تخمک بارور می‌شود به دیواره رحم می‌چسبد. جنین معمولا بین ۶ الی ۱۲ روز پس از لقاح لانه‌گزینی می‌کند. البته همان طور که گفتیم همه زنان این نشانه را مشاهده نمی‌کنند. رنگ این لکه‌ها قهوه‌ای یا صورتی کمرنگ است. البته در صورت مشاهده لکه حتما با پزشک مشورت کنید. در برخی موارد این لکه‌ها نشانه موارد جدی‌تری هستند.

دردهایی شبیه به دردهای قاعدگی

شاید برای بسیاری از زنان تجربه این نوع درد به عنوان نشانه‌ای از بارداری، کمی گیج کننده باشد. این درد تقریبا در همان زمانی اتفاق می‌افتد که دردهای قاعدگی باید شروع شوند و به همین دلیل هم زنان متوجه تفاوت آن نخواهند شد. البته این نشانه کمتر رایج است. اغلب این دردها با لکه بینی همراه هستند.

درد معده

برخی از زنان به جای تجربه دردهای پریودی، در شکم خود گرفتگی‌هایی را احساس می‌کنند. علت این امر می‌تواند شروع تغییر شکل رحم باشد. معمولا این احساس با پیچش شکم و گرگرفتگی همراه است.

نفخ

نفخ یکی از علائم کمتر شناخته شده بارداری است. علت این امر معمولا به سطح هورمون پروژسترون برمی‌گردد. این هورمون روی عضلات دیواره رحم اثر می‌گذارد.

نشانه‌های بارداری مربوط به بخش پایینی بدن

زیاد شدن دفعات تخلیه ادرار

بسیاری از زنان بارداری این نشانه را تجربه می‌کنند. در واقع، ۷۷ درصد آن‌ها تحت تأثیر این علامت قرار می‌گیرند. در اوایل بارداری علت تکرر ادرار فشاری نیست که جنین روی مثانه می‌آورد. بلکه بارداری جریان خون به کلیه‌ها را بین ۳۵ الی ۶۰ درصد افزایش می‌دهد و چون وظیفه کلیه‌ها تولید ادرار است، ادرار بیشتری در مثانه جمع می‌شود.

دیر شدن قاعدگی

عفونت دستگاه ادراری

تکرر ادرار می‌تواند نشانه عفونت مثانه یا ادرار باشد. در زمانی که باردار هستید، احتمال رخ دادن هر دوی این موارد افزایش می‌یابد. کاهش ایمنی در دوران بارداری، حتی در مراحل اولیه، می‌تواند باعث افزایش حساسیت به عفونت‌های دستگاه ادراری شود. علائم شایع عفونت ادراری عبارت‌اند از:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • درد شدید در پایین شکم
 • مشاهده مقداری خون در ادرار

اگر متوجه هر یک از این موارد شدید، به پزشک مراجعه کنید. این مشکل به راحتی قابل‌درمان است.

یبوست

اگر این مورد را زیاد تجربه نکرده‌اید و ناگهان متوجه شدید که دچار یبوست شده‌اید، ممکن است با توجه به باقی شرایط، باردار باشید. یبوست یکی از عوارض جانبی افزایش سطح پروژسترون در سطح بدن است. راه حل این است که فیبر بخورید. خوردن میوه و سبزیجات را ادامه دهید و مصرف آب را افزایش دهید.

اسهال

برخی از زنان به جای یبوست، اسهال را تجربه می‌کنند. علت این امر هم می‌تواند پایین بودن ایمنی بدن در دوران بارداری باشد.

تغییر در مخاط دهانه رحم

از دیگر علائم می‌توان به تغییر در مخاط دهانه رحم اشاره کرد. در این زمان میزان این مخاط بیشتر می‌شود. علت این امر هم افزایش سطح پروژسترون است. مخاط دهانه رحم معمولا سفید یا زرد کمرنگ است. با این حال، اگر ترشح قهوه‌ای مشاهده کردید، نگران نشوید و با پزشک تماس بگیرید.

تأثیر بارداری بر خواب

خستگی

برخی از زنان در دوران بارداری کسالت و خستگی را تجربه می‌کنند. این خستگی‌ها غیرمعمول می‌تواند از نشانه‌های اولیه بارداری باشد. در طول سه ماهه اول، سطح هورمون‌های بدن شما به شدت افزایش می‌یابد و افزایش پروژسترون می‌تواند واقعاً تأثیر قابل‌توجهی بر احساس شما داشته باشد. احساس خستگی نشانه آن است که باید سرعت انجام کارهای خود را کم و استراحت کنید. بسیاری از مادران حتی پس از خوابیدن و بیدار شدن هم احساس خستگی می‌کنند.

لانه‌گزینی

بی‌خوابی

حال برخی دیگر از زنان بی‌خوابی را تجربه می‌کنند. ممکن است چند ساعتی در رختخواب باشید اما همچنان بیدار باشید و نتوانید بخوابید.

داشتن رویاهای عجیب

بعضی از مادران باردار در زمان خواب رویاهای عجیبی می‌بینند. این امر می‌تواند نشانه اضطراب ناشی از بارداری هم باشد.

علائم بارداری در رابطه با سر

سردرد

سردرد از اصلی‌ترین نشانه‌های اولیه بارداری است. این مسئله بیشتر در اواخر سه ماهه اول و سپس سه ماهه دوم رخ می‌دهد. مثل همیشه علت این امر هورمون‌هایی است که در این دوره ترشح می‌شود.

احساس سرگیجه

معمولا این نشانه برای سه ماهه دوم و سوم است؛ اما برخی از زنان آن را در اوایل بارداری تجربه می‌کنند.

نشانه‌های بارداری در عضلات و مفاصل

کمردرد

احساس درد در ناحیه کمر هم از علائم اولیه بارداری است. علت این امر هم نرم شدن و کشیده شدن رباط‌های بدن است که می‌تواند فشار زیادی به کمر وارد کند.

تشخیص بارداری

درد در باسن، پاها و بازوها

بسیاری از زنان در این نواحی را تجربه می‌کنند. علت این امر هم مثل بسیاری دیگر از نشانه‌ها، تغییرات هورمونی است. حدود یک سوم زنان باردار گرفتگی عضلات را تجربه می‌کنند. گرفتگی‌های اولیه آن چنان قوی نیستند. علت دقیقی برای گرفتگی عضلات وجود ندارد. این امر می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین، عدم تعادل الکترولیت‌‌ها و… باشد.

نشانه‌های بارداری مربوط به دهان و بینی

احساس طعم ترش یا فلزی در دهان

ممکن است طعم دهان شما تغییر پیدا کند. این نشانه بسیار رایج است هر چند که کمتر شناخته شده است. علت بروز این مسئله هم هورمون‌های بارداری است.

احساس نکردن طعم غذا

بسیاری از زنان در این باره گفته‌اند که بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌های محبوب آنان در دوران بارداری طعم قدیمی را نداشته است. ممکن است شما به قهوه علاقه داشته باشید اما در دوران بارداری نتوانید طعم آن را تحمل کنید و احساس کنید که طعم همیشگی را نمی‌دهد.

بزاق بیش از حد

یکی دیگر از نشانه‌های عجیب بارداری افزایش میزان بزاقی است که دهان شما ترشح می‌کند. اعصابی که بزاق را ترشح می‌کنند در این دوره بیش از حد معمول تحریک می‌شوند.

دهان خشک

حال ممکن است برخی دیگر از زنان خشک شدن دهان را تجربه کنند. ممکن است در دوران بارداری بیش از حد معمول تشنه شوید و بدن شما به آب نیاز داشته باشد. گاهی این امر می‌تواند نشانه دیابت بارداری هم باشد.

خونریزی لثه

ممکن است در هنگام مسواک زدن متوجه خونریزی کردن لثه شوید. البته منظور ما خونریزی شدید نیست. بلکه زمانی که مسواک را از دهان در می‌آورید، متوجه مقدار کمی خون روی آن شوید. بدن شما در این دوره خون بیشتری پمپاژ می‌کند که ممکن است موجب تورم لثه‌ها شود.

افزایش حساسیت به بوها

افزایش حساسیت به بوها نیز از دیگر علائم اولیه بارداری است. ممکن است رد این دوره بوهایی را احساس کنید که پیشتر حس نمی‌کردید.

گرفتگی یا آبریزش بینی

این دو نشانه مخالف یکدیگر هستند و ممکن است برخی از زنان آبریزش بینی و برخی دیگر گرفتگی بینی را تجربه کنند.

خون دماغ شدن

ممکن است در بارداری خود خون دماغ شدن را تجربه کنید. رگ‌های خونی بینی در زمان بارداری منبسط می‌شوند و فشار بیشتری بر رگ‌های ظریف مجرای بینی شما وارد می‌شود.

علائم بارداری مرتبط با هضم و اشتها

گرسنگی

در این زمان بسیاری از زنان تمایلی به خوردن غذا ندارند و احساس می‌کنند میزان غذای آن‌ها کمتر از قبل شده است. این در حالی است که برخی دیگر از زنان هم بیشتر تشنه می‌شوند و به غذا خوردن تمایل بیشتری پیدا می‌کنند.

سوزش سردل

از دیگر نشانه‌ها می‌توان به سوزش سردل اشاره کرد. ممکن است این نشانه با درد معده، احساس بیماری داشتن و سردرد همراه شود.

علائم بارداری مرتبط با پوست

لکه و آکنه

با توجه به تغییرات هورمونی در بارداری یکی از علایم شایع می‌تواند بیرون ریختن آکنه‌ها باشد. شاید دوباره همانند دوران نوجوانی جوش بزنید. در برخی موارد هم ممکن است روی صورت لکه‌های ایجاد شود. تولید پروژسترون از علل اصلی بروز این مشکل است.

گرگرفتگی

ممکن است در اوایل بارداری متوجه این امر شوید که پوست شما گرمای زیادتری تولید می‌کند. تغییرات هورمونی و افزایش خون‌رسانی به پوست می‌تواند به این معنی باشد که دمای پایه شما (دمای طبیعی بدن در حالت استراحت) بالاتر از حد طبیعی است. این نشانه در بیش از یک سوم زنان باردار مشاهده شده است.

نشانه‌های بارداری مرتبط با احساسات

حساسیت بیش از حد و بدخلقی

ممکن است در روزهای اولیه بارداری نوسانات خلقی زیادی را تجربه کنید. ممکن است زود عصبانی شوید، از دست دیگران دلخور شوید و… .

تجربه احساسی متفاوت

ممکن است در دوران بارداری احساس کنید برخی چیزها همانند قبل نیست و حال شما هم آن چنانکه باید خوب نیست. برخی از زنان در این زمان مضطرب می‌شوند. افسردگی را تجربه می‌کنند.

چقدر می‌توان به نشانه‌های بارداری اعتماد کرد؟

همان طور که گفتیم علائم بارداری در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است یک زن چیزی را تجربه کند که دیگری کاملا خلاف آن را تجربه می‌کند. به همین دلیل تشخیص صد در صدی بارداری با توجه به نشانه‌ها کمی دشوار است و بهترین راه آزمایش خون دادن است. تست‌های بارداری خانگی هم نسبتا قابل‌اعتماد هستند.

سندروم پیش از قاعدگی

تفاوت علائم بارداری با نشانه‌های PMS

نشانه‌های بارداری اغلب شبیه علائم PMS هستند. خستگی، حالت تهوع، حساس شدن سینه‌ها و… در هر دو حالت دیده می‌شود. البته کنار هم گذاشتن نشانه‌ها می‌تواند به شما کمک کند بیشتر در این مورد اطمینان حاصل پیدا کنید. مخصوصا زمانی که خونریزی لانه گزینی را مشاهده می‌کنید. این لکه بینی معمولا حدود ۱۰ الی ۱۴ روز پس از لقاح و یک هفته قبل از شروع قاعدگی رخ می‌دهد. به تدریج خونریزی کمتر می‌شود و پس از یک الی سه روز متوقف می‌شود.

علائم بارداری ممکن است چند روز پس از لقاح ظاهر شوند. به عنوان مثال، لکه بینی را در همین زمان‌ها مشاهده خواهید کرد. در صورتی که برخی دیگر از نشانه‌ها مانند تکرر ادرار چند هفته پس از لقاح ظاهر می‌شوند. نشانه‌های بارداری در زمان‌های مختلفی برای افراد رخ می‌دهد و هر زنی می‌تواند تجربه متفاوتی از آن‌ها داشته باشد.

در مجموع می‌توان برای شایع‌ترین علائم اولیه بارداری به موارد زیر اشاره کرد:

 • از دست دادن پریود
 • حالت تهوع
 • تغییرات سینه شامل حساسیت، تورم، یا احساس سوزن سوزن شدن، یا نمایان شدن رگ‌ها
 • تکرر ادرار
 • سردرد
 • افزایش دمای پایه بدن
 • نفخ در شکم
 • گرفتگی یا ناراحتی خفیف لگن بدون خونریزی
 • خستگی
 • تحریک‌پذیری یا نوسانات خلقی
 • هوس غذایی یا بیزاری
 • افزایش حس بویایی
 • احساس طعم فلزی در دهان

درست است که پریود نشدن از اصلی‌ترین نشانه‌های بارداری است اما این مورد می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد:

 • استرس مزمن
 • وزن کم بدن
 • ورزش مکرر و با شدت بالا
 • چاقی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • یائسگی زودرس
 • مشکل تیروئید

کلام آخر

در این مقاله از سی سیب به بررسی علائم بارداری پرداختیم. راحت‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای اطلاع از بارداری این است که آزمایش خون بدهید. می‌توانید از تست‌های خانگی هم استفاده کنید اما بهترین انتخاب، آزمایش دادن است. البته این نشانه‌ها هستند که فرد را دعوت به آزمایش دادن می‌کنند. به همین دلیل به علائم هم توجه کنید. هر چند که این نشانه‌ها در زنان، متفاوت هستند و هر شخص تجربه خاص خود را در این زمینه دارد. تجربه شما در این باره چیست؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

۱۴ دیدگاه. Leave new

 • با سلام
  خانم دکتر من پریودم نامنظم هست و بخاطر اینکه تشخصی روز تخمک گذاری سخت است از روز بعد از پریودم یک روز در میان رابطه محافظت نشده داشتم یه هفته بعد از خوب شدنم دو سه روز لکه بینی داشتم ۔
  بعد از اون گاهی ضعف ۔ سردرد ۔نفخ۔ یبوست۔ و طرف راست زیر شکمم درد میکرد ۔ و گاهی هم لکه های کش دار قهوه ای کم رنگ ۔
  آیا احتمال اینکه باردار باشم هست؟

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر خوب هستین من ۱۱روز پیش نزدیکی داشتم و جلوگیدی نکردم و همان روز درد کمی در شکمم داشتم و احساس میکردم ک شکمم خیلی کم صدا یی مثل صدای قلب بود شنیدم ایا تخمک گذاری انجام شده اون روز یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام خانوم دکتر من با دوست پسرم نزدیکی از مقعد داشتم ولی منی خدش روی کمرم ریخته اما میترسم باردار باشم میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام خانوم دکترمن قراربوده دیروز پری شم امانشدم رابطه محافظت نشده داشتیم تصمیم به بارداری دارم بعداز۱۰ سال ۴ماهه رابطه محافظت نشده داشتم الان شکمم احساس میکنم سفت شده صبح بی بی چک زدم منفی بودمیشه راهنمایی کنید باردارم یاخیر؟متشکرم

  پاسخ
  • سلام . لطفا تا ۱۰ روز صبر کنید . در صورت عدم وقوع قاعدگی دوباره از بی بی چک یا آزمایش خون استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام من پریودیم درحده سه روز است یعنی روز چهارم پاک شدم وشبش نزدیکی داشتیم میخواستم بدونم آیا حالا تخمک گذاری کردم بعنی نزدیکی خوب بود یانه باید یه چند روز دیگه میگذاشت

  پاسخ
  • سلام . روز تخمک گذاری ، تقریبا ۱۴ روز قبل از شروع سیکل بعدی است . باید حول و حوش ۲_۳ روز قبل و بعد از اون روز اقدام کنید ‌

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من جلوگیری زدم سه ماه اولای برج چهار برج چهار و پنج پریود شدم برج شیش که شد ده روز گذشت خبری از پریودی نشد و حالت تهوع دارم ولی استفراغ نمیکنم بعدشم شکمم سفته سر گیجه ادرار تکرار ولی خیلی زرد هستش بد بووو

  پاسخ
  • سلام . لطفا از تست های بارداری استفاده کنید . به علت بوی بد ادرار احتمال عفونت ادراری وجود دارد . لطفا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنی د.

   پاسخ
  • سلام . لطفا از تست های بارداری استفاده کنید . به علت بوی بد ادرار احتمال عفونت ادراری وجود دارد . لطفا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر عزیز .وقتتون بخیر.من‌۱۱ روز پیش انتقال جنین داشتن ivf . دو روز بعد از انتقال جنین هرشب حس گرگرفتگی داشتم تا ۵ شب و بدنم داغ داغ بود .یهویی دو روز بدنم سرد شد و دوباره دیشب داغ بود بدنم .کمر درد و احساس گرفتگی در زیر دل دارم و سینه هام کمی درد میکنه احتمال داره باردار شده باشم؟ در ضمن تخمک اهدایی گرفته بودم

  پاسخ
  • سلام . بله احتمال بارداری هست ولی باز هم باید مراقبت های لازم را انجام دهید و دقیق هم نمیتوان گفت که آیا باردار هستید یا خیر . علائم هم میتواند به علت هورمون ها باشد .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ بارداری :
بارداری