زمان مطالعه: 7 دقیقه

کلاس آمادگی زایمان

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

زایمان می‌تواند تجربه‌ای پیچیده برای زنان باشد. بسیاری از زنان از فرایند زایمان ترس دارند زمان نیز به آن‌ها حق می‌دهیم زیرا فرقی ندارد فرزند اول خود را به دنیا می‌آورید یا چندمین فرزندتان را، در هر صورت زایمان کاری طاقت‌فرسا هست. امروزه کلاس‌های مختلفی در این زمینه برگزار می‌شود و مادران می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند اطلاعات کامل و جامعی را به دست بیاورند. کلاس آمادگی زایمان انواع مختلفی دارد. در این مقاله از سی سیب قصد داریم به بررسی کلاس های آمادگی زایمان بپردازیم و مزایای آن را بررسی کنیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

منظور از کلاس آمادگی برای زایمان چیست؟

مطالعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان می‌دهد که سالانه حدود ۷۰۰ زن در ایالت متحده در اثر زایمان یا مشکلات مربوط به بارداری جان خود را از دست می‌دهند. بخش زیادی از این مرگ و میرها با آگاهی می‌تواند از بین برود. کلاس‌های زایمان نیز برای همین مهم هستند. در این کلاس‌ها به زنان باردار و همسران آن‌ها اطلاعات جامع و کافی در مورد زایمانی سالم و ایمن ارائه داده می‌شود. علاوه بر این مسائل لازم در مورد مراقبت‌های قبل از زایمان و پس از زایمان نیز به آن‌ها آموزش داده می‌شود. این دوره‌ها اغلب توسط بیمارستان‌ها و سازمان‌های خصوصی ارائه می‌شود. مدت زمان کلاس‌ها نیز به محتوا و روش آن‌ها بستگی دارد.

منظور از کلاس آمادگی برای زایمان چیست؟

انواع کلاس های آمادگی زایمان

در حالی که تمام کلاس‌های زایمان هدف یکسانی دارند، شیوه تدریس و پوشش موضوعات و انتخاب رویکرد می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه رایج‌ترین انواع کلاس های آمادگی زایمان را توضیح می‌دهیم.

کلاس‌های زایمان بردلی

این نوع کلاس زایمان هم برای پدر و هم برای مادر مناسب است و به پدران آموزش می‌دهد تا در تمامی مراحل زایمان درگیر باشند. در این رویکرد پدر آماده می‌شود تا نقش مربی یا مدافع را در طول بارداری و زایمان به عهده بگیرد. این کلاس زایمان مخصوص زنانی است که قصد دارند فرزند خود را به صورت طبیعی به دنیا بیاورند. در این کلاس‌ها نحوه استفاده از روش‌های زایمان طبیعی مانند تکنیک‌های تنفس عمیق و آرام‌سازی برای مدیریت درد در حین زایمان و بدون استفاده از دارو، آموزش داده می‌شود. در این کلاس‌ها بر اهمیت تغذیه خوب و آمادگی جسمانی در دوران بارداری و همچنین اهمیت داشتن یک تجربه زایمان ایمن و بدون دارو تأکید می‌شود.

کلاس آمادگی برای زایمان لاماز

در این کلاس‌ها نیز فرایند زایمان طبیعی آموزش داده می‌شود. برخلاف کلاس‌های بردلی در این روش داروهای ضد درد را به طور کامل رد نمی‌کنند اما در عوض گزینه‌های مختلفی را برای کمک به مادران ارائه می‌کنند تا خودشان در مورد این زمینه تصمیم بگیرند. در این کلاس‌ها نیز تکنیک‌های تنفس و سایر روش‌های آرام‌سازی آموزش داده می‌شود.

انواع کلاس های آمادگی زایمان

رویکرد مونگان

از این روش به عنوان زایمان هیپنوتیزم نیز یاد می‌شود و این کلاس‌ها بر اساس کتاب ماری اف مونگان طراحی می‌شوند. در این کلاس‌ها بر استفاده از تکنیک‌های خود هیپنوتیزم و آرام‌سازی برای تسهیل روند زایمان تأکید می‌شود. همچنین به مادران در مورد تغییرات فیزیولوژیکی و روانی که در طول زایمان رخ می‌دهد آموزش می‌دهند تا آن‌ها بتوانند تغییرات خود را بهتر درک کنند و بپذیرند.

رویکرد الکساندر

در این کلاس‌ها به مادران باردار آموزش داده می‌شود که چگونه به طور بهینه از بدن خود در طول زایمان استفاده کنند. این به مادران کمک می‌کند تا آگاهی بیشتری از وضعیت خود پیدا کنند و از تغییرات در جهت پیشرفت زایمان استفاده کنند. در این کلاس‌ها تمریناتی برای کاهش درد و راحتی در روند زایمان آموزش داده می‌شود.

چه چیزهایی در کلاس‌های آمادگی برای زایمان آموزش داده می‌شود؟

این کلاس‌ها فواید زیادی دارند و مسائل مختلفی را به مادران و پدران آموزش می‌دهند. در ادامه مسائلی را که در کلاس های آمادگی زایمان طبیعی آموزش داده می‌شوند، بررسی می‌کنیم.

تکنیک‌های تنفس و آرامش

جایی که زایمان اغلب دردناک و استرس‌زا است، برای مادران مهم است که بدانند چگونه درد خود را مدیریت کنند. در کلاس‌های زایمان انواع تکنیک‌های تنفس و آرام‌سازی آموزش داده می‌شود مادران می‌توانند از این تکنیک‌ها در طول فرایند زایمان استفاده کنند. این مسئله می‌تواند به کاهش درد کمک کند و حس کنترل و آرامش را برای مادر ایجاد کند.

فرایند زایمان

مادران باید از مراحل مختلف زایمان آگاه باشند تا بدانند چه اتفاقاتی قرار است رخ بدهد. کلاس‌های زایمان معمولاً سه مرحله اصلی زایمان و همچنین عوارض احتمالی آن را پوشش می‌دهند. این امر به مادران کمک می‌کند تا آمادگی بیشتری برای زایمان داشته باشند و بدانند که چه زمانی زایمان آن‌ها شروع می‌شود و باید از دیگران کمک بگیرند.

نقش پدر

معمولاً پدران نیز باید در کلاس‌های زایمان شرکت کنند تا تمامی موارد و اطلاعات را یاد بگیرند. این گونه آن‌ها می‌توانند در استفاده از تکنیک‌ها به همسر خود کمک کنند و در فرایند زایمان از وی حمایت کنند. اغلب اوقات به پدران تکنیک‌های ماساژ آموزش داده می‌شود تا بتوانند در دوران بارداری و زایمان از آن‌ها استفاده کنند و به کاهش استرس و درد مادر کمک کنند.

وسایل مورد نیاز برای بیمارستان

شاید ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما در شرایط استرس‌زای همانند زایمان ممکن است لوازم مهمی را فراموش کنید. در این کلاس‌ها لوازم ضروری کیف زایمان را بررسی می‌کنند تا همه چیز برای آن روز آماده باشد.

مقابله با شرایط اضطراری

در این کلاس‌ها شرایط اضطراری احتمالی نیز بررسی می‌شوند تا پدر و مادر آمادگی‌های لازم برای مقابله با این شرایط را داشته باشند. به عنوان مثال نحوه زایمان در مکانی دور افتاده یا عمومی آموزش داده می‌شود و عوارضی را که ممکن است در حین زایمان رخ بدهد، بررسی می‌کنند.

چیستی زایمان طبیعی

در کلاس‌های زایمان طبیعی نحوه انجام این زایمان، تکنیک‌های زور زدن، موقعیت‌یابی، مدیریت درد و ناراحتی و… را آموزش می‌دهند.

چیستی زایمان سزارین

گاهی زنان مجبور می‌شوند فرزند خود را به روش سزارین به دنیا بیاورند. در کلاس انواع مختلف سزارین و عوارض احتمالی آن را بررسی می‌کنند. علاوه بر این به مادران آموزش می‌دهند تا از بخیه و زخم پس از عمل به خوبی مراقبت کنند.

تغییرات پس از تولد

همه چیز به زایمان ختم می‌شود و تغییراتی اساسی پس از آن رخ خواهد داد. در کلاس های آمادگی زایمان نحوه سازگاری با این تغییرات را آموزش می‌دهند و در مورد مسائلی همچون شیردهی، برقراری ارتباط با کودک و مسائل مربوط به خواب بحث می‌کنند.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان یک بیماری شایع است که در برخی از زنان رخ می‌دهد. شدت بروز افسردگی در زنان متفاوت است و واجب است که مادران و پدران آینده اطلاعات جامع و کاملی را در مورد آن داشته باشند زیرا ممکن است این مشکل برای هر کسی رخ بدهد. در این کلاس‌ها علائم و نشانه‌های افسردگی پس از زایمان را بررسی می‌کند و نحوه مقابله با آن را آموزش می‌دهند. این مشکل می‌تواند بر توانایی مادر در مراقبت از خود و فرزندش اثر منفی بگذارد.

شیردهی و تغذیه با شیشه شیر

یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که مادر باید بگیرد، در مورد نحوه تغذیه کودک است. در حالی که هیچ گزینه درست یا غلط ای وجود ندارد، مهم است که ما در آن از مزایا و معایب هر دو گزینه مطلع باشند. علاوه بر این در این کلاس‌ها در مورد نحوه شیردهی و تغذیه با شیشه شیر آموزش می‌دهند والدین آینده می‌توانند آن‌ها را به صورت عملی مشاهده کنند.

حفظ ارتباط مادر و پدر

بارداری، زایمان و به دنیا آمدن فرزند می‌تواند روی رابطه پدر و مادر اثر بگذارد. منظور ما این نیست که این امر باعث سردی رابطه می‌شود اما تغییرات مهمی در این زمینه رخ می‌دهد. در این کلاس‌ها به والدین آموزش داده می‌شود تا ارتباط خود را گرم نگه دارند و پا به پای هم پیش بروند.

چه چیزهایی در کلاس‌های آمادگی برای زایمان آموزش داده می‌شود؟

هزینه کلاس‌های زایمان چقدر است؟

هزینه کلاس آمادگی زایمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال معمولاً هزینه کلاس‌های زایمان مجازی با دوره‌های حضوری متفاوت است. علاوه بر این رویکرد انتخابی کلاس نیز بر قیمت آن اثر می‌گذارد. محتوای آموزشی نیز می‌تواند روی قیمت تأثیرگذار باشد.

هزینه کلاس‌های زایمان چقدر است؟

کلاس های آمادگی زایمان مجازی چگونه برگزار می‌شوند؟

برای کلاس های آمادگی زایمان مجازی باید از گوشی یا کامپیوتر دوربین‌دار استفاده کنید. مربی شما نیز به صورت تصویری با اعضای کلاس ارتباط برقرار می‌کند و والدین می‌توانند سؤالات خود را با استفاده از میکروفون دستگاه بپرسند. در این کلاس‌ها هم مربی بسیاری از موارد را به صورت عملی توضیح می‌دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید نحوه انجام تکنیک‌های تنفسی را مشاهده کنید و سر کلاس انجام دهید تا مربی از روی ویدیو آنان را چک کند. اگر مشکلی وجود داشته باشد مربی تصحیح خواهد کرد.

بهترین زمان شرکت در کلاس آمادگی زایمان

شما می‌توانید در دوره‌های مختلف بارداری در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کنید. دوره‌هایی برای سه ماهه اول و دوم وجود دارد به مسائلی همچون تغذیه، ورزش، رشد جنین و جنسیت را بررسی می‌کنند. معمولاً اکثر کلاس‌ها را باید در سه ماهه سوم بارداری شرکت کنید. از نظر متخصصین بهترین زمان شرکت در کلاس‌های زایمان از هفته ۲۰ بارداری است.

بهترین زمان شرکت در کلاس آمادگی زایمان

آیا والدینی که برای بار دوم یا چندم بچه‌دار می‌شوند چند هم باید در کلاس زایمان شرکت کنند؟

این امر به والدین بستگی دارد. مثلا اگر بارداری و زایمان منحصر به فرد باشد. حتی ممکن است مادر تفاوت را احساس کند. علاوه بر این علم روز به روز پیشرفت می‌کند و ممکن است در کلاس های آمادگی زایمان جدید خود نکاتی نو و تازه را یاد بگیرید. معمولاً کلاس‌هایی برای این والدین برگزار می‌شود که اکثراً به صورت آنلاین هستند.

برای انتخاب کلاس آمادگی زایمان به چه نکاتی باید توجه شود؟

دوره‌های مختلفی برای آمادگی زایمان برگزار می‌شود. در صورت داشتن وقت و بودجه می‌توانید در کلاس‌های مختلف با رویکردهای گوناگون شرکت کنید. اگر نمی‌دانید کلاس خود را چگونه و بر اساس چه چیزی باید انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم با ماما یا پزشک خود مشورت کنید.

علاوه بر این باید فلسفه عمومی کلاس را مدنظر داشته باشید ببینید کدام مورد با تصورات شما از تولدی ایدئال سازگار است. به زمان و بودجه خود نیز دقت کنید. علاوه بر این ببینید که آیا می‌خواهید در کلاس‌های حضوری شرکت کنید یا مجازی.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید مربی و مدرس است. درباره مربی تحقیق کنید و بروشورها و اطلاعیه‌های کلاس وی را مطالعه کنید. علاوه بر این به تعداد افراد شرکت‌کننده در کلاس نیز باید توجه شود. با توجه به تحقیقات انجام شده اکثر والدین ترجیح می‌دهند در کلاس زایمان آن‌ها ۵ یا ۶ زوج حضور داشته باشند. برخی از کلاس‌ها اعضای بیشتری دارند و همین اما ممکن است بر صمیمیت کلاس و کیفیت آن اثر بگذارد.

برای انتخاب کلاس آمادگی زایمان به چه نکاتی باید توجه شود؟

کلام آخر

در این مقاله به بررسی کلاس آمادگی زایمان، انواع و موضوعات تحت پوشش آن پرداختیم. این کلاس‌ها می‌توانند خیال والدین را از جنبه‌های مختلف راحت کنند و آنان را آگاه سازند. آگاهی می‌تواند مشکلات زیادی را رفع کند و بسیاری از ابهامات در مورد زایمان را از بین ببرد. شما در این باره چیست؟ لطفاً نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ بارداری, مقالات آموزشی :
بارداریمقالات آموزشی