درمان سقط مکرر در طب سنتی + معرفی دارو ها

زمان مطالعه: 7 دقیقه

یکی از مشکلاتی که برخی از زنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، سقط مکرر است. منظور از سقط مکرر یا سقط راجعه این است که یک زن بیش از دو بار جنین را سقط کند. این سقط نیز ناخواسته باشد. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و راه‌های درمانی متفاوتی دارد. یکی از این راه‌ها استفاده از طب سنتی است. در این مطلب از سی سیب به بررسی درمان سقط مکرر در طب سنتی می‌پردازیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

سقط مکرر چیست؟

اینفوگرافی درمان گیاهی سقط مکرر

هنگامی که یک زن دو یا چند بارداری متوالی را در سه ماهه اول یا دوم از دست می‌دهد، دچار سقط مکرر یا سقط راجعه شده است. علاوه بر این، وقتی سه یا چند بارداری قبل از هفته بیستم از دست رود، فرد دچار سقط مکرر شده است. این مشکل تعداد کمی (1٪ تا 3٪) از زنان را در سنین باروری تحت تأثیر قرار می‌دهد. برخی از سقط‌های مکرر علل زمینه‌ای دارند، یعنی ممکن است مشکل از مادر یا جنین باشد. شیوه درمان را می‌توان با هدف قرار دادن این علل انتخاب کرد. با این حال، در برخی موارد ممکن است علل زمینه‌ای برای سقط راجعه شناسایی نشود و اغلب سقط‌ها غیرقابل توضیح باشند. هیچ توصیه جهانی برای درمان سقط جنین مکررِ غیرقابلِ توضیح وجود ندارد.

روش‌های درمانی مختلفی برای این مشکل وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از طب سنتی است. داروهای گیاهی چینی قرن‌ها است که به طور گسترده در کشورهای آسیایی استفاده می‌شوند و در سال‌های اخیر به یک درمان جایگزین محبوب در کشورهای غربی تبدیل شده‌اند. بسیاری از مطالعات بالینی گزارش کرده‌اند که داروهای گیاهی چینی می‌توانند با جلوگیری از سقط جنین و ترویج ادامه بارداری، میزان بارداری و تولد زنده را بهبود بخشند. در ادامه نحوه درمان سقط مکرر در طب سنتی را توضیح می‌دهیم.

پژوهش‌های انجام شده در زمینه درمان سقط مکرر در طب سنتی

مطالعات مختلفی در زمینه نحوه استفاده از طب سنتی برای درمان سقط مکرر انجام شده است. در این بخش به نتایج برخی از این مطالعات اشاره می‌کنیم.

در یکی از مطالعات، از فرمول‌های مختلف طب گیاهی چینی (قرص شو تای، جوشانده یانگشی زایتای، جوشانده بوشن آنتای و برخی فرمول‌های اصلاح‌شده) استفاده شده است. فرمول اصلی درمان این مطالعات عمدتاً حاوی برخی از داروهای گیاهی چینی رایج (دانه چینی دودر، شاخه چینی تاکسیلوس، ریشه تیزل هیمالیا، پوست نارنگی و…) بود. از طرف دیگر داروهای غربی به کار رفته شده در مطالعات شامل داروهای توکولیتیک مانند سالبوتامول و سولفات منیزیم، مکمل‌های هورمونی با گنادوتروپین جفتی انسانی، پروژسترون یا دیدروژسترون و مکمل‌های تغذیه‌ای مانند ویتامین E، ویتامین K و اسید فولیک می‌شد.

هنگامی که داروهای گیاهی چینی در ترکیب با سایر داروها تجویز شدند، نتایج نشان داد که نرخ بارداری (مداوم و ممتد) بالاتر رفت و بارداری‌ها به بیش از 20 هفته رسیدند. در کنار آن، دو گروه دیگر وجود داشت که به یکی از آن ها فقط داروی گیاهی چینی داده شد و به گروه دیگر داروهای مدرن تجویز شد. نرخ بارداریِ موفقِ این دو گروه نیز یکسان بود.

اکثر مطالعات هیچ اطلاعاتی در مورد عوارض جانبی برای مادران یا نوزادان گزارش نکردند. علاوه بر این، اشاره‌ای بر کمبودهای پژوهشی خود هم نداشته‌‌اند. برای همین نمی‌توان به صورت قطعی بر نتایج آن‌ها تکیه کرد.

استفاده از درمان گیاهی برای سقط مکرر

پیش از ورود به این بخش باید به این نکته اشاره کنیم که هیچ تضمینی برای تاثیر قطعی این روش‌ها برای جلوگیری از سقط جنین وجود ندارد. علاوه بر این، هیچ کدام از روش‌ها نمی‌توانند جلوی سقط جنینی را که باید از بین برود، بگیرند. روش‌های سنتی برای سقط جنین ناشی از استرس، رژیم غذایی نامناسب، تروما، رحم ضعیف یا سطوح پایین پروژسترون مفید هستند. گیاهان به تامین مواد مغذی و قدرت مورد نیاز برای بدن ضعیف کمک می‌کنند. با این حال نباید بگوییم که این موارد صرفا گیاه یا روش‌های ساده‌ای هستند و می توان به طور دلخواه آنان را مصرف کرد. باید پیش از انتخاب هر روش با پزشک خود مشورت کنید.

اگر سقط‌های مکرر شما به دلایل زیر رخ می‌دهند، می‌توانید از درمان‌های طبیعی استفاده کنید:

 • ایمونولوژیک
 • هورمونی (پروژسترون کم)
 • کروموزومی

باید به این نکته هم اشاره کنیم که محصولات گیاهی زمانی بهترین عملکرد را دارند که حداقل 3 ماه قبل از لقاح مصرف شوند.

درمان سقط مکرر در طب سنتی

گیاه پنج انگشت

این گیاه به طور سنتی توسط ماماها و متخصصین گیاه‌درمانی، برای جلوگیری از سقط جنین مرتبط با پروژسترون پایین (به دلیل نارسایی جسم زرد) در سه ماهه اول بارداری استفاده می‌شود. همچنین می‌توان آن را همراه با کرم پروژسترون استفاده کرد.

با توجه به آزمایش‌های انجام شده در این مورد، این گیاه روی رشد جنین تاثیر منفی ندارد. با این حال باید در بارداری با احتیاط و فقط در مراحل اولیه برای نارسایی جسم لوتئال استفاده شود.

در حالی که گیاه پنج انگشت می‌تواند برای کمک به سقط جنین به دلیل سطح پایین پروژسترون استفاده شود، بهتر است حداقل 3 ماه قبل از بارداری مصرف آن را شروع کنید. همچنین بهتر است کرم پروژسترون را برای کمک به حفظ سطح پروژسترون ثابت، پس از بارداری نیز استفاده کنید. اگر مایل به ادامه استفاده از این گیاه در دوران بارداری هستید، حتما این کار را فقط تحت نظارت یک گیاه‌شناس یا مامای ماهر آموزش‌دیده در زمینه داروهای گیاهی انجام دهید.

ماکا یا جینسینگپرویی

ماکا یا جنسینگ پرویی یک غذای مغذی برای سیستم غدد درون‌ریز است و به غدد هیپوفیز، آدرنال و تیروئید کمک می‌کند (همه در تعادل هورمونی نقش دارند.) ماکا این توانایی را دارد که بر هورمون‌های کلیدی هم در زنان و هم در مردان (بدون داشتن خود هورمون در خود گیاه) تأثیر بگذارد.

ماکا به تحریک و تغذیه غده هیپوفیز کمک می‌کند و به عنوان یک تقویت‌کننده برای سیستم هورمونی عمل می‌کند. هنگامی که غده هیپوفیز به خوبی کار می‌کند، کل سیستم غدد درون‌ریز متعادل می‌شود، زیرا غده هیپوفیز خروجی هورمون غده فوق کلیوی، غده تیروئید و غدد جنسی (ارگان‌های جنسی در مردان و زنان) را کنترل می‌کند.

ماکا موجب کنترل استروژن در بدن زنان می‌شود. سطوح استروژن بالا یا پایین (در زمان نامناسب) می‌تواند زن را از باردار شدن باز دارد یا از بارداری کامل جلوگیری کند. سطح استروژن بسیار بالا باعث کاهش بیش از حد سطح پروژسترون می‌شود. مصرف ماکا ممکن است به افزایش سطح پروژسترون که برای انجام یک بارداری سالم ضروری است، کمک کند.

کرم پروژسترون

کاهش پروژسترون در دوران بارداری ممکن است یکی از علل شایع سقط‌های مکرر باشد. پروژسترون با ایجاد و حفظ پوشش سالم رحم، مسئول ایجاد محیطی سالم در رحم است. همچنین ممکن است احتمال لخته شدن خون و پاسخ سیستم ایمنی به جنین به عنوان یک ماده خارجی را کاهش دهد. شما می‌توانید از کرم پرژسترون استفاده کنید که از گیاهان طبیعی درست می‌شود. پیش از مصرف این کرم بهتر است سطح این هورمون را با آزمایش مشخص کنید.

کرم پروژسترون بلافاصله پس از تخمک‌گذاری تا چرخه قاعدگی شما استفاده می‌شود، یا اگر باردار شدید به استفاده از آن ادامه دهید و فوراً در رابطه با نحوه و میزان استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از آرام‌بخش گیاهی رحم

هنگامی که گیاهان زیر با هم ترکیب شوند، ممکن است کمک زیادی به آماده‌سازی رحم برای لانه گزینی و حمایت از رحم در حفظ بارداری کنند، بنابراین به جلوگیری از سقط جنین کمک می‌کنند. پیشنهاد می‌شود این فرمول از 3 ماه قبل از بارداری شروع شود و تا حداقل 2 هفته بعد از آخرین هفته بارداریِ سقط جنینِ قبلی، ادامه یابد. به عنوان مثال، اگر سقط جنین قبلی در هفته هشتم بارداری اتفاق افتاد، مصرف این فرمول را حداقل تا هفته دهم بارداری ادامه دهید. گیاهان زیر باید با هم ترکیب شود و عصاره آن‌ها مصرف شود:

بداغ جنگلی یا ویبرنوم اوپولوس

بداغ جنگلی یا ویبرنوم اوپولوس که به طور سنتی برای پیشگیری از سقط مکرر استفاده می‌شود، نشان داده است که اسپاسم ماهیچه‌های رحم و تخمدان‌ها را کاهش می‌دهد. این گیاه برای تسکین سوزش رحم و شل کردن ماهیچه‌ها استفاده می‌شود. این گیاه به آرامی سیستم عصبی را نیز تسکین می‌بخشد.

گیاهان مفید در درمان سقط مکرر

بلک هاو

بلک هاو (Viburnum prunifolium) یکی از بهترین گیاهانی است که همیشه برای هر نوع درد قاعدگی استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای مفید آن جلوگیری از سقط مکرر است. صدها سال است که از بلک هاو برای کمک به جلوگیری از سقط جنین استفاده می‌شود.

اگر گرفتگی رحم همراه با ضعف دهانه رحم نباشد، از بلک هاو و بداغ جنگلی برای کمک به توقف اسپاسم رحم، انقباضات، خونریزی و تنش‌های عصبی در اوایل بارداری استفاده می‌شود. همچنین گزارش شده است که بلک هاو به تقویت دهانه رحم ضعیف کمک می‌کند.

هر دو گیاهان فوق دارای اثر آرام‌بخش ملایمی هستند و به بدن در کاهش اضطراب، تنش عصبی و تحریک‌پذیری کمک می‌کنند.

انگورک آمریکایی

انگورک آمریکایی برای قوی کردن رحم بسیار مفید است که به طور سنتی برای کمک به تقویت رحم ضعیف استفاده می‌شود. از این گیاه برای درمان سقط مکرر می‌توانید استفاده کنید و استفاده از آن در دوران بارداری بی‌خطر است. صدها سال است که بومیان آمریکا، ماماهای سنتی و پزشکان از این گیاه برای پیشگیری از سقط جنین استفاده می‌کنند. این گیاه زمانی موثر است که زن در سه ماهه اول بارداری گرفتگی دردناک، اسپاسم رحم، خونریزی یا دفع لخته‌های خونی را تجربه می‌کند. انگورک آمریکایی هم برای سیستم عصبی و هم برای رحم مقوی است.

گل جوی دوسر

این گیاه برای رفع مشکلات باروری مرتبط با استرس مفید است. همچنین عملکرد و سلامت سیستم عصبی مرکزی را بهبود می‌بخشد.

استفاده از طب سوزنی برای درمان سقط مکرر

روش دیگری که برای درمان سقط مکرر در طب سنتی استفاده می‌شود، طب سوزنی است. طب سوزنی قادر است سیگنال‌های هورمونی را در امتداد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تخمدان متعادل کند، استرس و التهاب را کاهش دهد و اختلالات سیستم ایمنی را آرام کند. از این روش برای درمان بیماری‌های مختلف می‌توان استفاده کرد. متخصص طب سوزنی برای درمان سقط مکرر، سوزن‌هایی را در بخش‌های مختلف بدن که مربوط به این مشکل می‌شوند، فرو می‌کند.

به عنوان مثال کار کردن روی نقطه Tu Si Zi 15 در بدن سطوح آندروژن ها را بالا می‌برد و از تستوسترون و پروژسترون پشتیبانی می‌کند. برای استفاده از این روش حتما باید از متخصصی خوب کمک بگیرید.

کلام آخر

یک فرد ممکن است به دلایل مختلفی دچار سقط مکرر شود. برای درمان این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید، حتی زمانی که می‌خواهید از گیاهان دارویی استفاده کنید. به نظر می‌رسد اتخاذ شیوه درمانی مدرن به همراه شیوه درمانی سنتی می‌تواند این مشکل را بهتر رفع کند. در این مقاله به بررسی درمان سقط مکرر در طب سنتی پرداختیم و روش‌های مختلف را معرفی کردیم. آیا شما هم تا کنون از طب سنتی برای درمان مشکلات خود استفاده کرده‌اید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید من دوتا بچه سالم دارم ودوتا سقط پشت سر هم که یکی 19هفتم بود کبدومعده نداشت سقط قانونی کردم کورتاژ هم شدم پنچ ماه بعد حامله شدم این تو شیش هفته مونده بود رشد نمی کرد وقلب هم نداشت که دوباره سقط کردم وکورتاژ هم شدم منو همسرم فامیل نیستیم ایا امیدی هست من دوباره بچه سالم بدنیا بیارم بعد چند مدت حامله بشم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام باید بررسی بشه تا علتش معلوم بشه. به پزشک زنان مراجعه کنید تا برسی های لازم رو براتون انجام بدن.

 2. ناشناس می گوید

  سلام من دوتا دختر دارم ۳تا سقط مکرر داشتم پسر بودن وپریودم نامنظم شده امید هست بارداری موفق داشته باشم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. به این علت که شما دو بارداری موفق داشته اید ، احتمال بارداری موفق بعدی هست . لطفا تحت نظر پزشک برای بارداری بعدی اقدام کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.