انقباضات براکستون هیکس

زمان مطالعه: 8 دقیقه

یکی از رایج‌ترین علائم در طی بارداری انقباضات براکستون هیکس است. این انقباضات ممکن است گاهی ناراحت‌کننده باشند اما باید بگوییم که برای بدن شما و آمادگی پیدا کردن برای زایمان مفید هستند. در این مقاله سی سیب قصد داریم به بررسی علل انقباضات براکستون هیکس و تفاوت آن‌ها با انقباضات واقعی زایمان بپردازیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

انقباضات براکستون هیکس چیست؟

انقباضات براکستون هیکس در واقع همان سفت و شل شدن ریتمیک رحم است. در زمان زایمان نیز این اتفاق می‌افتد اما تفاوت این است که انقباضات براکستون هیکس واقعی نیستند و صرفاً انقباضاتی کاذب محسوب می‌شوند. این انقباضات همانند احساس فشرده یا سفت شدن شکم هستند و می‌توانند تا سی ثانیه طول بکشند. 

این انقباضات معمولاً بدون هشدار رخ می‌دهند و ممکن است حتی برخی از زنان متوجه آن‌ها نشوند. پس امکان دارد که بدن شما نیز چنین انقباضاتی را ایجاد کند اما شما متوجه آن نشوید. برخلاف انقباضات واقعی زایمان که قوی‌تر و طولانی‌تر و نزدیک‌تر به هم هستند، انقباضات براکستون هیکس نامنظم و غیرقابل پیش‌بینی هستند. ممکن است این انقباضات زمانی رخ بدهد که شما از نظر بدنی فعال هستید یا مثانه شما پر شده است. این انقباضات می‌تواند ناراحت‌کننده باشد اما نکته مثبت این است که دردناک نیستند و به جنین آسیب نمی‌رسانند.

انقباضات براکستون هیکس همان سفت و شل شدن ریتمیک رحم است

دلایل بروز انقباضات براکستون هیکس چیست؟

این انقباضات به دلایل مختلفی رخ می‌دهند که در ادامه آنان را بررسی می‌کنیم.

آمادگی رحم برای زایمان

یکی از دلایل اصلی انقباضات براکستون هیکس آمادگی رحم مادر برای زایمان است. در واقع رحم او در حال تمرین کردن است. رحم اندامی عضلانی است که نیاز به کشش و انقباض دارد تا کودک را به راحتی به بیرون منتقل کند. بدن زن در روزهای بارداری برای روز بزرگ زایمان آماده می‌شود تا فرایند زایمان بهتر انجام شود.

کم آبی

وقتی که بدن ما در کم آب می‌شود انقباضات براکستون هیکس رخ می‌دهد. در این زمان مایعاتی مانند مایع آمنیوتیک، خون و… با نوشیدن آب کافی افزایش پیدا می‌کنند تا جنین بتواند در محیطی امن رشد کند و تمامی مواد لازم را دریافت کند. وقتی آب بدن شما کم شود رحم منقبض می‌شود و شما می‌توانید با نوشیدن آب کافی از بروز انقباضات جلوگیری کنید یا آن‌ها را کاهش دهید.

پاسخ بدن به استرس

استرس بخشی طبیعی از زندگی ما انسان‌ها است اما این مورد در دوران بارداری می‌تواند آزاردهنده باشد و روی جنین اثر منفی بگذارد. به همین دلیل توصیه می‌شود استرس و اضطراب خود را در این دوران مدیریت کنید و کاهش استرس باعث تولید کورتیزول می‌شود این هورمون می‌تواند انقباضات براکستون هیکس را نیز تحریک کند. بدن شما به گونه‌ای طراحی شده است که با ایجاد انقباضات براکستون هیکس سعی می‌کند احساس استرس را از شما دور کند و آن عامل استرس‌زا را از بین ببرد.

پر شدن مثانه

رحم مادر در دوران بارداری به مثانه فشار می‌آورد و در مقابل نیز گاهی این مثانه است که می‌تواند رحم را تحت فشار قرار دهد. همین مسئله موجب می‌شود تا مادر در دوران بارداری بیشتر نیاز به دستشویی پیدا کند. وقتی مثانه پر شود به رحم فشار وارد می‌کند و همین امر باعث بروز انقباضات می‌شود.

فعالیت بدنی

گاهی این انقباضات زمانی رخ می‌دهد که رحم مادر تحت فشار فیزیکی قرار داشته باشد. به عنوان مثال زمانی که ورزش می‌کنید یا رابطه جنسی برقرار می‌کنید. هرچه میزان فعالیت بدنی شما در دوران بارداری بیشتر باشد انقباضات براکستون هیکس نیز قوی‌تر می‌شود. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند تا در این دوران به خود سخت نگیرید و از انجام فعالیت‌های سنگین یا ورزش‌های شدید به ویژه در سه ماهه آخر بارداری خودداری کنید.

روش‌های کاهش و مدیریت انقباضات براکستون هیکس

مادران باردار می‌توانند با کمک روش‌های مختلفی این انقباضات را کاهش دهند یا آن را مدیریت کنند. در ادامه روش‌های مدیریت انقباضات براکستون هیکس را بررسی می‌کنیم.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب و مایعات شفاف کافی می‌تواند بسیاری از مشکلات دوران بارداری را کاهش دهد؛ بنابراین ضروری است که آب کافی بنوشید و میزان آب را با توجه به فعالیت بدنی خود و همچنین گرمای هوا تطبیق دهید. به عنوان مثال در تابستان آب بیشتری بنوشید و حداقل ۸ لیوان آب را در طول روز مصرف کنید. اگر زیاد به بیرون از خانه می‌روید و از نظر بدنی فعال هستید میزان نوشیدن آب را افزایش دهید. 

در کنار آب می‌توانید از مایعات دیگری همچون آب نارگیل طبیعی، آب میوه تازه و طبیعی و برخی از دمنوش ها استفاده کنید. نکته مهم این است که هیچ نوشیدنی نمی‌تواند جای آب را بگیرد. پس به دلیل نوشیدن مایعات دیگر از میزان آبی که به صورت روزانه می‌نوشید، نکاهید.

تغییر موقعیت بدن

از دیگر روش‌های موثر مدیریت این انقباضات تغییر موقعیت و وضعیت بدن است. به عنوان مثال اگر در حالت ایستاده دچار انقباضات شدید، کمی بنشینید یا دراز بکشید و پاهای خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

دوش آب گرم

راه حل دیگر حمام یا دوش آب گرم است که می‌تواند به تسکین ماهیچه‌ها و کاهش دفعات انقباضات براکستون هیکس کمک کند. آب گرم باعث آرامش بدن می‌شود و هرگونه تنش در ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد. ناگفته نماند که باید حواستان را جمع کنید تا دمای آب خیلی بالا نباشد و از جکوزی یا سونا که می‌تواند دمای بدن شما را بالا ببرد و به کودک آسیب برساند، استفاده نکنید.

روش‌های کاهش و مدیریت انقباضات براکستون هیکس

تکنیک‌های آرامش و مدیتیشن

استرس و تنش می‌تواند باعث بروز انقباضات براکستون هیکس شود. استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های کاهش استرس و اضطراب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. پیشنهاد می‌کنیم از تکنیک‌های آرامش‌بخش همانند مدیتیشن، تنفس عمیق یوگا استفاده کنید. این گونه می‌توانید ذهن و بدن خود را آرام کنید.

ورزش منظم

ورزش منظم می‌تواند به تقویت عضلات، بهبود گردش خون و کاهش استرس کمک کند. پیاده‌روی، شنا یا یوگا گزینه‌هایی عالی برای زنان باردار هستند. با این حال از انجام ورزش‌های شدید یا تماسی که ممکن است به شما یا کودکتان آسیب برسانند خودداری کنید.

خالی کردن مثانه

همان طور که گفتیم مثانه و رحم در این دوران روی یکدیگر اثر می‌گذارند. به همین دلیل مرتب و ثانیه خود را تخلیه کنید و از نگه داشتن ادرار برای طولانی مدت خودداری کنید.

استراحت کافی

مادران باردار باید به خوبی استراحت کنند. مخصوصاً زنانی که در سه ماهه آخر بارداری قرار دارند. بروز این انقباضات نیز در سه ماهه سوم بارداری بیشتر می‌شود. شب‌ها به اندازه کافی بخوابید و در طول روز مدام استراحت کنید.

تفاوت انقباضات براکستون هیکس با انقباضات واقعی زایمان

سه تفاوت اصلی بین این دو انقباضات وجود دارد و برای تشخیص این دو از هم باید موارد زیر را بررسی کنید:

  • الگو

انقباضات واقعی زایمان دارای الگوی خاصی هستند و به تدریج قوی‌تر و به هم نزدیک‌تر می‌شوند. زمان انقباضات خود را بررسی کنید و ببینید از اول یک انقباض تا ابتدای انقباض بعدی چقدر فاصله وجود دارد. انقباضات زایمان دارای الگوی منظمی هستند. در حالی که انقباضات براکستون هیکس نظم خاصی ندارند.

  • مدت زمان

هر انقباض واقعی حدود 30 تا 90 ثانیه طول می‌کشد. در حالی که انقباضات براکستون هیکس کمتر هستند.

  • تغییرات

انقباضات واقعی تحت تاثیر فعالیت یا موقعیت شما قرار نمی‌گیرند و در هر شرایطی ادامه پیدا می‌کنند. این در حالی است که انقباضات براکستون هیکس تحت تاثیر تغییرات فعالیت و وضعیت بدنی مادر قرار می‌گیرند و با راه رفتن، استراحت و… متوقف می‌شوند. اگر انقباضات شما منظم است و به طور پیوسته قدرت آن افزایش پیدا می‌کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

انقباضات براکستون هیکس درد خاصی ندارند و از بالای ماهیچه‌های رحم شروع می‌شوند و به سمت پایین گسترش پیدا می‌کنند. آن‌ها باعث می‌شوند تا شکم مادر بسیار سفت و به طرز عجیبی منقبض شود. معمولاً زنانی که برای بار اول باردار می‌شوند زیاد متوجه این انقباضات نمی‌شوند.

انقباضات براکستون هیکس از چه زمانی شروع می‌شوند؟

این انقباضات پس از هفته بیست بارداری و در سه ماهه دوم شروع می‌شود و ممکن است در هر زمان رخ بدهد. میزان بروز این انقباضات در سه ماهه سوم بیشتر می‌شود. از حدود هفته ۳۲ تا شروع زایمان واقعی میزان انقباضات نیز افزایش پیدا می‌کند.

منظور از زایمان کاذب چیست؟

در حالت زایمان کاذب مادر حس می‌کند که در حال زایمان است اما احساس او واقعی نیست و انقباضات رحمی که احساس می‌کند، از نوع براکستون هیکس هستند. در این حالت فرد دچار درد خفیف تا متوسط در ناحیه رحم می‌شود. این دردها شبیه دردهای قاعدگی هستند. انقباضات می‌آیند و می‌روند و با گذشت زمان قوی‌تر نمی‌شوند. معمولاً زنانی که دچار انقباضات واقعی زایمان می‌شوند، ممکن است متوجه نشتی آب شوند. 

این امر نشانه پاره شدن کیسه مایع آمنیوتیک است. گاهی فرد دچار ناراحتی معده، حالت تهوع و اسهال نیز می‌شود. این در حالی است که انقباضات براکستون هیکس چنین حالاتی را ایجاد نمی‌کنند و فرد ترشحی نمی‌بیند. انقباضات زایمان کاذب نامنظم هستند و فقط حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه و در موارد بسیار کمی تا حداکثر دو دقیقه طول می‌کشند پس از آن متوقف می‌شوند.

بسیاری از زنان ممکن است در چنین حالتی به بیمارستان مراجعه کنند زیرا فکر می‌کنند وقت زایمان آن‌ها رسیده است. از آنجایی که تخمین زمان شروع زایمان کار بسیار دشواری است و در افراد مختلف متفاوت است، امکان دارد چنین اتفاقی رخ بدهد. پس در صورت بروز این اتفاق و مراجعه به بیمارستان خجالت نکشید و ناامید نشوید. زنان بسیاری هستند که ممکن است دچار زایمان کاذب شوند و به بیمارستان مراجعه کنند. نتیجه این امر طبیعی است. مسلما آن چه اهمیت دارد، سلامتی مادر و کودک است.

 زایمان کاذب

آیا نداشتن انقباضات براکستون هیکس طبیعی است؟

نداشتن این انقباضات کاملاً طبیعی است و در زمان زایمان مشکلی ایجاد نخواهد کرد. همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم برخی از زنان متوجه این انقباضات نمی‌شوند، مخصوصاً زنانی که برای اولین بار باردار شده‌اند. معمولاً زنانی که یک یا چند بار بچه‌دار شده‌اند، انقباضات را با شدت بیشتری احساس می‌کنند اما در برخی دیگر این انقباضات بسیار خفیف و ناچیز است و فقط ممکن است کمی شکم مادر را سفت کند. پس در صورت عدم احساس انقباضات نگران نشوید.

آیا جنین در طول انقباضات براکستون هیکس حرکت می‌کند؟

بله جنین می‌تواند در طول این انقباضات و حتی انقباضات واقعی زایمان به حرکت خود ادامه دهد. البته میزان تحرک و نوع فعالیت هر جنین متفاوت است و به همین دلیل پیش‌بینی اینکه آیا جنین شما در طول انقباضات حرکت خواهد کرد یا خیر، دشوار خواهد بود. برخی از افراد متوجه می‌شوند که جنین آن‌ها در طول انقباضات کمتر حرکت می‌کند. در حالی که بعضی از مادران متوجه تحرک بیشتر می‌شود. در هر صورت مادر باید به حرکات جنین خود توجه کند و در صورت کاهش فعالیت جنین به پزشک خود اطلاع دهد.

آیا جنین در طول انقباضات براکستون هیکس حرکت می‌کند؟

آیا امکان دارد انقباضات براکستون هیکس در هر ۵ دقیقه اتفاق بیفتد؟

بله، ممکن است این انقباضات هر ۵ دقیقه یکبار رخ بدهد. با این حال این انقباض آزاد نامنظم هستند و به تدریج به هم نزدیک‌تر نمی‌شوند. در نتیجه ممکن است هر ۵ دقیقه یک بار دچار انقباضات شوید اما آن‌ها دردناک نباشند و پس از مدتی از بین بروند. انقباضات واقعی زایمان نزدیک به ۶۰ ثانیه طول می‌کشند و حداقل یک ساعت ادامه دارند و با گذشت زمان تشدید می‌شوند.

برای مطالعه بیشتر

سخن نهایی

در این مقاله از سی سیب انقباضات براکستون هیکس بررسی کردیم. همان‌طور که توضیح دادیم این انقباضات تفاوت‌های زیادی با انقباضات واقعی زایمان دارند. این انقباضات موجب گشاد شدن دهانه رحم نمی‌شوند و معمولاً تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشند و سپس از بین می‌روند. معمولاً هم دردناک نیستند یا درد خفیفی دارند. این در حالی است که انقباضات واقعی زایمان می‌توانند تا 90 ثانیه طول بکشند و به هم نزدیک و نزدیک‌تر شوند. علاوه بر این باعث گشاد شدن دهانه رحم شوند و با تغییر موقعیت متوقف نشوند. معمولاً انقباضات واقعی زایمان با پاره شدن کیسه آب و ترشحات صورتی یا قرمز رنگ همراه هستند درد زیادی را ایجاد می‌کنند. پس شما باید به خوبی به ریتم و نظم انقباضات خود توجه کنید. مخصوصاً زمانی که در سه ماهه سوم بارداری خود قرار دارید. نظر شما در این باره چیست؟ لطفاً نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.