سایدبار

همه چیز درباره هفته شانزدهم بارداری

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در هفته شانزدهم بارداری جنین شبیه به یک انسان کوچک است. شکم مادر نیز بزرگ شده است و برجستگی مشخص است. در این هفته به چهار ماهگی رسیده‌اید. این یعنی تقریبا در نیمه راه هستید و فقط ۵ ماه دیگر باقی مانده است تا فرزند خود را در آغوش بگیرید. اکثر مادران در این زمان بسیار پرانرژی هستند و دیگر از علائم سه ماهه اول خبری نیست. در این مقاله از سی سیب قصد داریم به بررسی این هفته بپردازیم و نشانه‌ها و علائم آن را بررسی کنیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

رشد جنین در هفته شانزدهم بارداری

اینفوگرافی هفته شانزدهم بارداری

جنین شما در این حدود ۱۲.۴ سانتی‌متر طول و ۱۴۴ گرم وزن دارد. قلب کودک آینده شما حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ بار در دقیقه می‌زند و تقریباً ۲۵ لیتر خون در روز پمپاژ می‌کند. منافذ چشایی جنین نیز رشد کرده است و کار می‌کند؛ بنابراین، کودک شما می‌تواند مایع آمنیوتیک را هنگام ورود به دهان بچشد. از آنجایی که مایع آمنیوتیک طعم و مزه رژیم غذایی شما را به خود می‌گیرد، کودک شما اکنون می‌تواند ترجیحات چشایی خود را ایجاد کند!

رشد ماهیچه‌ها و استخوان‌ها ادامه پیدا می‌کند. سر کودک شما در حال حاضر عمودی و صاف‌تر است و در یک راستا با بدن قرار دارد. موهایی در ناحیه ابروها، لب بالایی و چانه رشد می‌کند. اولین حرکات چشم در زیر پلک، بین ۱۶ تا ۱۸ هفتگی دیده می‌شود. هنگامی که حرکات چشم شروع می‌شود، جنین شروع به لمس پلک‌های خود می‌کند. قدرت شنوایی جنین هنوز هم در حال رشد است اما ممکن است صداهای محدودی را بشنود.

رشد جنین در هفته شانزدهم بارداری

سونوگرافی هفته شانزدهم

احتمالاً در این هفته باید به پزشک مراجعه کنید. معمولاً هم آزمایش ادرار انجام می‌شود تا علائم دیابت بارداری و پره اکلامپسی بررسی شود. ممکن است پزشک پیشنهاد دهد سونوگرافی انجام دهید. انجام سونوگرافی بستگی به پزشک و شرایط شما دارد.

شکم و بدن مادر در هفته شانزدهم بارداری

برخی از مادران در این هفته حرکات کمی را احساس خواهند کرد. در ابتدا حرکت نوزاد شبیه به گاز یا انقباض عضلانی است؛ اما با گذشت زمان، با بزرگ‌تر شدن و قوی‌تر شدن کودک تکان خوردن او به وضوح احساس می‌شود. اگر دو قلو بارداری هستید حرکات بیشتری را احساس خواهید کرد. تکان خوردن نوزاد می‌تواند با مسائلی همچون تنگی نفس همراه باشد؛ زیرا ریه‌ها در این زمان به شدت درگیر می‌شوند.

علائم و نشانه‌های بارداری در هفته شانزدهم

احتمالا اکنون حالتان نسبت به سه ماهه اول خیلی بهتر است و بسیاری از نشانه‌های بارداری در آن زمان را ندارید. می‌توان گفت بسیاری از نشانه‌های این هفته خوشایند هستند. در این بخش علائم و نشانه‌های این هفته را بررسی می‌کنیم.

 • تکان خوردن جنین

کم کم تکان خوردن جنین را احساس خواهید کرد. اگر چندمین بارداری شما باشد امکان دارد تکان خوردن جنین را در اوایل هفته شانزدهم احساس کنید. اگر اولین بار است که بارداری شده‌اید، حس حرکات جنین در این هفته کمی دشوار است. در این صورت ممکن است در هفته‌های ۱۸ الی ۲۰ تکان خوردن جنین را احساس کنید. جنین شما در رحم بسیار فعال است.

 • برجستگی شکم

برجستگی شکم برخی از زنان در این زمان بسیار مشخص است. در حالی که ممکن است برخی دیگر بتوانند این برجستگی را از دیگران پنهان کنند. معمولاً پنهان کردن برجستگی شکم در این هفته کار سختی است چون ظاهر مادر خیلی تغییر می‌کند.

شکم مادر در هفته شانزدهم بارداری
 • ویار

ز آنجایی که از میزان حالت تهوع مادر در این زمان بسیار کاسته می‌شود، بسیاری از آن‌ها ویار شدیدی پیدا می‌کنند. دیگر از غذاها بیزار نیستند و بوی غذاها آنان را آزار نمی‌دهد. به همین دلیل هم ممکن است مدام بخواهید غذاهای مختلفی بخورید. بین ۵۰ الی ۹۰ درصد زنان در این زمان دچار ویار می‌شوند. می‌توان گفت که علت بروز این حالت همان هورمون‌ها هستند. در عین حال می‌توان گفت این حالت برای این رخ می‌دهد که مادر سراغ مواد مغذی خاصی برود که برای رشد کودک و حفظ سلامت او مهم است. حواستان باشد که ویار باعث پرخوری شما نشود.

 • پیکا

پیکا نوع عجیبی از ویار است که برخی از مادران باردار دچار آن می‌شوند. شاید فکر کنید هوس خوردن بستنی با خیارشور عجیب باشد اما این حالت پیکا محسوب نمی‌شود. منظور از پیکا هوس خوردن چیزهایی است که ارزش غذایی ندارند مثل یخ، ماسه، گچ، خاک، صابون، مواد شوینده و… . پیکا نشان دهنده کمبودهای غذایی به ویژه کم خونی است. با این حال همیشه هم این طور نیست. این حالت نباید باعث شود که واقعا سراغ این چیزها بروید؛ زیرا برای سلامت شما و جنین بسیار مضر هستند؛ بنابراین باید در برابر این هوس‌ها مقاومت کنید و این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.

 • کمردرد

کمردرد از عوارض هورمون‌های بارداری است. برای تسکین کمردرد می‌توانید ورزش‌های کم فشار انجام دهید. صاف بنشینید و تمرینات کششی انجام دهید.

 • سینه‌های بزرگ‌تر

سینه‌های مادر از هفته‌های قبل تغییراتی را نشان داده‌اند و در حال بزرگ‌تر شدن هستند. سینه‌ها قرار است برای شیردهی آماده شوند. این روند تا سه ماهه دوم بارداری ادامه خواهد داشت.

 • یبوست

با توجه به بزرگ شدن رحم، به روده‌ها فشار وارد می‌شود. در نتیجه مادر دچار یبوست می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل باید فیبر مصرف کنید. زیاد آب بنوشید و تحرک داشته باشید.

 • فراموشی

برخی از زنان باردار در این دوران دچار فراموشی‌هایی می‌شوند و مدام چیزها را فراموش می‌کنند. علت بروز این حالت مشخص نیست. ممکن است دلیل آن بیولوژیکی باشد یا فقط ناشی از استرس‌های دوران بارداری باشد.

 • خشک و حساس شدن چشم‌ها

مقصر بروز این مشکل هم هورمون‌ها هستند. برخی از زنان در این زمان دچار خارش چشم می‌شوند و چشمان آن‌ها حساس‌تر می‌شود. این مشکل بیشتر برای زنانی رخ می‌دهد که آلرژی دارند. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از داورهای آلرژی بدون نسخه یا قطره‌های چشمی استفاده کنید اما پیش از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید.

 • درخشان شدن پوست

پوست و موی بسیاری از زنان در این دوران درخشنده‌تر و قوی‌تر می‌شود. پوست صاف و سالم یکی از نشانه‌های رایج بارداری است. در این زمان به خوبی از پوست خود مراقبت کنید و از مصرف محصولاتی که حاوی Retin-A و اسید سالیسیلیک خودداری کنید.

علائم هفته شانزدهم بارداری

مراقبت‌های لازم در هفته شانزدهم بارداری

در این هفته باید به نکاتی دقت کنید و مسائلی را رعایت کنید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن از خود و جنین مراقبت کنید. در ادامه این نکات و توصیه‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • تغییر وضعیت خواب

شاید خوابیدن در بارداری از سخت‌ترین کارها باشد زیرا پیدا کردن موقعیت راحت برای خوابیدن دشوار است. شکم روز به روز بزرگ‌تر می‌شود. مادر باید به پهلو بخوابد. در زمان خواب هم مطمئن شوید که دمای اتاق مناسب است. دمای اتاق نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد. هر زمان که احساس خستگی کردید حتماً استراحت کنید و بخوابید. برای خواب راحت‌تر می‌توانید از بالش بارداری استفاده کنید.

 • میان وعده‌های سالم

احتمالاً در این زمان زیاد گرسنه شوید و بخواهید سراغ میان وعده‌های مختلف بروید. اگر بین وعده‌های اصلی غذا گرسنه شدید، میان وعده‌های سالم و مغذی بخورید. سراغ خوراکی‌های چرب، شور، خیلی شیرین و فرآوری شده نروید. این خوراکی‌های برای سلامت شما و جنین مضر هستند و ممکن است کالری سالمی نباشند. وقتی شکم خود را با کالری ناسالم و نادرست پر کنید، بیشتر گرسنه خواهید شد. به همین دلیل باید در انتخاب میان وعده‌های خود دقت کنید.

 • انتخاب نام

شاید بهتر باشد به دنبال نامی مناسب برای فرزند خود باشید و با آن نام با او حرف بزنید. همان طور که گفتیم کودک شما کم کم می‌تواند بشنود. در نتیجه می‌توانید با نامی که انتخاب کردید با او صحبت کنید.

 • اعلام خبر بارداری

همان طور که گفتیم شکم شما در این زمان برجسته شده است و اکثر زنان بارداری در این زمان نمی‌توانند شکم خود را پنهان کنند. برای همین باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید این خبر را به دیگران بدهید یا خیر. ممکن است بخواهید کمی بیشتر صبر کنید. باید در این مورد با همسر خود مشورت کنید.

 • جلوگیری از بروز آکنه

چربی اضافی که در دوران بارداری تولید می‌شود ممکن است باعث بروز آکنه شود. صورت خود را با شوینده‌های ملایم بشویید. از محصولاتی که دارای اسید گلیکولیک یا بنزوئیل پراکسید هستند خودداری کنید. حتماً قبل از مصرف داروها با پزشک خود مشورت کنید.

 • پوشیدن لباس‌های راحتی

احتمالاً دیگر لباس‌های قبل بارداری اندازه شما نیست یا برای شما تنگ شده‌اند. بهتر است سراغ لباس‌های بارداری بروید و پارچه‌هایی نرم و پنبه‌ای را برای لباس‌های خود انتخاب کنید.

 • مقابله با ترک‌های پوستی

حقیقتاً مقابله با ترک‌های پوستی امکان‌پذیر نیست. این ترک‌ها روی پوست برخی از زنان بیشتر نمایان می‌شوند. در حالی که ممکن است برخی دیگر آنان را تجربه نکنند؛ اما معمولاً اکثر زنان با کشیده شدن پوست شکم دچار ترک‌های دوران بارداری می‌شوند. شما می‌توانید شکم خود را با لوسیون‌های آبرسان مرطوب نگه دارید و از روغن‌های مرطوب‌کننده پوست استفاده کنید تا از شدت این ترک‌ها بکاهید.

مراقبت های هفته شانزدهم بارداری

بیشتر بدانید

سخن نهایی

 در این مقاله از سی سیب به بررسی هفته شانزدهم بارداری پرداختیم. نشانه‌ها و علائم مادر را در این هفته بررسی کردیم. همان طور که گفتیم برجستگی شکم مادر دیگر مشخص است و پنهان کردن آن دشوار است. با این حال، تصمیم رساندن این خبر خوش به دیگران با خود شما است و نیازی نیست در صورت عدم تمایل این خبر را اکنون به دیگران برسانید. مهم‌ترین چیز این است که از خود و جنین مراقبت کنید. این مراقبت باید جسمانی و روانی باشد. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
16 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  بسیار عالی?

  1. ۳۰سیب می گوید

   خوشحالیم که مطلب هفته شانزدهم بارداری براتون مفید بوده.

 2. ناشناس می گوید

  عالی??

  1. ۳۰سیب می گوید

   خوشحالیم مطالب هفته شانردهم بارداری براتون مفید بوده

 3. ناشناس می گوید

  خیلی ممنون از مطالب قشنگ شما

  1. ۳۰سیب می گوید

   ?

 4. پیشکار هستم می گوید

  ممنون خیلی عالی بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   خوشحالیم مطالب براتون مفید هست

 5. پ می گوید

  ممنون خیلی عالی بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   خوشحالیم از مطالب استفاده می کنید

 6. زینب ملایی می گوید

  ممنونم از مطالب جالبتون

  1. ۳۰سیب می گوید

   مرسی از شما مطلب هفته ۱۶ بارداری سی سیب رو مطالعه کردید.

 7. شقایق می گوید

  عااااالی بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   ????

 8. نیلو می گوید

  عالی بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   ???

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.