همه چیز درباره اندازه طبیعی دور سر نوزاد و اهمیت آن

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اندازه دور سر نوزاد در بدو تولد و در ۶ ماهه نخست رشد سالم و تکامل مغزی کودک را نشان می‌دهد. پس از تولد نوزاد و در ویزیت‌های پس از زایمان پزشک اطفال جنبه‌های مختلف مربوط به رشد و تکامل کودک شما را اندازه‌گیری و یادداشت می‌کند. مشخصات رشد شامل وزن کردن کودک، بررسی  قد و اندازه گیری دور سر او خواهد بود. با ثبت این موارد، پزشک کودک شما می‌تواند ارزیابی کند که آیا رشد کودک شما رضایت بخش است و علائم غیرطبیعی وجود دارد یا خیر؟.  

طبیعی بودن اندازه دور سر یکی از فاکتورهای مهم رشد کودک به شمار می‌آید. عوامل ژنتیکی، کیفیت دوران بارداری و عوامل محیطی در تکامل مغزی جنین موثر است. در این مقاله از سایت سی سیب ویژگی‌های طبیعی دور سر نوزاد در بدو تولد را مورد مطالعه و بررسی قرار داده‌ایم و اطلاعات مفیدی درباره این موضوع برای والدین عزیز ارائه می‌دهیم.  شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم. 

چه اندازه‌گیری‌هایی در بدو تولد نوزاد انجام می‌شود؟

اینفوگرافی میکروسفالی در نوزادان

مشخصات جسمی نوزاد مانند وزن، قد و دور سر در بدو تولد توسط پرستار انجام و با اعداد استاندارد مقایسه می‌شود تا از سلامت نوزاد اطمینان حاصل شود. اندازه قد نوزاد از بالای سر تا پاشنه یک پا نیز در بدو تولد اندازه گرفته می‌شود و متوسط طول نوزادان حدود ۵۰ سانتی متر است. اندازه دور سر و قد نوزاد برحسب سانتی‌متر محاسبه می‌شوند.

مشخصات طبیعی دور سر نوزاد در بدو تولد

در ابتدا ناحیه‌ای که به عنوان دور سر نوزاد شناخته می‌شود را شرح می‌دهیم و در ادامه مشخصات طبیعی دور سر و اختلالات آن را بررسی می‌کنیم.

دور سر چیست؟

فاصله وسط پیشانی کودک و دورترین قسمت پشت سر (برجسته ترین قست سر)  به عنوان دور سر شناخته می‌شود. برای اندازه‌گیری این ناحیه از متر نواری استفاده می‌شود و روشی بدون درد است. بیشتر نوزادان هنگام اندازه گیری دور سر واکنش منفی دارند و سر و صدا می‌کنند که این امر باعث می‌شود پزشک نتواند با یک بار اقدام به اندازه گیری دقیق کند. سپس اندازه گیری به دست آمده با نمودار رشد مقایسه می‌شود. این محاسبات به پزشک شما کمک می‌کند تا تشخیص دهد که کودک شما در کدام صدک قرار دارد. 

دور سر طبیعی نوزاد

نوزاد کامل

دور سر نوزادی که ۹ ماهه متولد می‌شود در هنگام تولد حدود۳۵ – ۳۴.۹ سانتی متر است. این عدد در حدود یک ماهگی تا ۳۸.۱ سانتی متر می‌رسد. البته این عدد با توجه به عواملی مانند وراثت نیز می‌تواند متفاوت باشد. 

سر کودک شما در ۴ ماه اول پس از تولد با سرعت بالایی نسبت به هر زمان دیگری رشد می‌کند. این بالا بودن سرعت رشد به دلیل رشد سریع مغز است. عواملی مانند وراثت نیز می‌تواند بر اندازه سر کودک شما تأثیر بگذارد. 

نوزاد نارس

نوزادی که قبل از ۳۷ هفته بارداری به دنیا بیاید اصطلاحا نارس گفته می‌شود و اندازه‌های جسمی متفاوتی با نوزاد کامل دارد. اندازه دور سر نوزادان نارس معمولا بین ۳۱ تا ۳۳ سانتی متر است. البته این اندازه با توجه به سن نوزاد می تواند کمتر هم باشد.

اندازه دور سر نوزاد نارس

اهمیت اندازه‌گیری دور سر نوزاد

رشد طبیعی سر نوزاد در ۶ ماهه اول نشان دهنده تکامل طبیعی مغز و جمجمه او است بنابراین توجه به رشد سر نوزاد ضروری است. اندازه‌گیری دور سر راهی آسان برای تشخیص مشکلات مغزی است. به عنوان مثال، اگر اندازه سر خیلی سریع رشد کند می تواند نشانه هیدروسفالی یا وجود مایع مغزی باشد. اگر رشد سر خیلی آهسته باشد می‌تواند نشانه میکروسفالی یا کوچکتر بودن سر نسبت به حالت طبیعی باشد. اگر مغز در دوران بارداری به درستی رشد نکند احتمال بروز میکروسفالی وجود دارد. میکروسفالی موجب کاهش شنوایی، کاهش بینایی و تشنج می‌شود. 

دلایل میکروسفالی کودکان

 • استفاده از داروهای ممنوع شده در دوران بارداری(مسمومیت دارویی) 
 • اکسیژن رسانی ضعیف هنگام زایمان 
 • تابش پرتو ایکس بر جنین
 • علل ژنتیکی و اختلالات کروموزومی
 • سوء تغذیه مادران در دوران بارداری
 • عفونتهای رحمی مادر در دوران بارداری 
 • جوش خوردن سریع و پیش از موعد استخوانهای جمجمه کودک(کرانیوسینوستوز)

دلایل ماکروسفالی کودکان

 • اختلال عملکرد غده تیروئید (کم کاری تیروئید)
 • بیماری‌های استخوانی 
 • مصرف داروها و مواد ممنوع در دوران بارداری
 • عفونت مغزی
 • احتباس مایع داخل مغزی
 • آبسه مغزی
 • تومور مغزی 
 • خونریزی مغزی 
 • اختلالات ژنتیکی
 • مسمومیت توسط ویتامین دی و آ

بیشتر بخوانید

ماکروسفالی و میکروسفالی در نوزادان

اندازه دور سر بسیاری از نوزادان در چند روز یا هفته اول پس از تولد کمی کمتر از ایده آل به نظر می‌رسند. اندازه ظاهری دور سر و شکل آن به تدریج زیبا و کامل‌تر خواهد شد. نحوه تولد نیز بر شکل ظاهری سر تاثیر می‌گذارد. شکل نامنظم سر که ظاهرا طبیعی نیست و با نام “سر مخروطی” شناخته می‌شود بیشتر در مورد نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی (واژینال) به دنیا می‌آیند دیده می‌شود. معمولاً شکل سر در عرض چند روز تا یک هفته به حالت عادی باز می‌گردد. 

سر نوزاد شما هر ماه چقدر باید رشد کند؟

معمولاً فرض بر این است که دور سر نوزاد تا شش ماهگی حدود ۲ سانتی متر بزرگتر از قفسه سینه است. بعد از این مدت، از شش ماهگی تا دو سال، اندازه قفسه سینه و سر یکسان خواهد بود. بعد از دو سالگی، بدن خیلی سریعتر از سر رشد می‌کند. 

توجه داشته باشید هرگز اندازه دور سر و میزان رشد کودک خود را با همسالانش مقایسه نکنید. با آن که میزان رشد دور سر کودکان تا یکسالگی عدد ثابتی است ولی برخی از عوامل وراثتی و محیطی نیز تاثیرگذار هستند. بنابراین اگر رشد و تکامل مغزی کودک شما توسط پزشک اطفال تایید می‌شود و کودک نشانه‌های رشد و سلامتی کامل را دارد مقایسه کردن و نگرانی در این باره را کنار بگذارید.

اندازه دور سر بر اساس نمودار

این نمودار صدک دور سر کودک شما را بر اساس سن ارائه می‌دهد. اندازه دور سر کودک شما براساس صدک با همسالانش مقایسه می‌شود و مشخص می‌کند اندازه‌ها چه میزان اختلافی با مقدار استاندارد دارند. صدک ۵۰ درصد میانگین دور سر را نشان می دهد. مقدار زیر ۵۰ درصد به این معنی است که دور سر نوزاد کمتر از حد متوسط ​​است. مقدار بیشتر از ۵۰ درصد به این معنی است که دور سر نوزاد بالاتر از حد متوسط ​​است. برای تعیین وضعیت رشد باید با پزشک یا پزشک مشورت شود.

نمودار عمودی اندازه دور سر و نمودار افقی سن کودک از بدو تولد تا دو سالگی را نشان می‌دهد( سن تولد براساس ماه بیان شده است)

 اندازه گیری دور سر کودک در خانه

اندازه‌گیری دور سر کودک در منزل و توسط والدین هم امکانپذیر است. دور سر بر روی برجسته ترین قسمت پشت سر (پس سر) و درست بالای ابروها اندازه گیری می‌شود. برای این کار متر نواری را از بالای ابروها و گوش ها تا  برجستگی پس سر بپیچید. اندازه گیری را با سه بار تکرار انجام دهید و بزرگترین اندازه بدست آمده را یادداشت کنید. 

سخن آخر

پایش رشد نرمال سر و جمجمه کودک باید بصورت پیوسته تا ۲ سالگی زیر نظر پزشک اطفال انجام شود. در صورتی که رشد جمجمه و سر کودک مطابق اندازه‌های استاندارد‌ باشد می‎توانید از سلامت کامل فرزندتان اطمینان داشته باشید. اندازه‌های غیرطبیعی سر کودک به شکل ماکروسفالی و میکروسفالی بروز می‌کند و این بیماری‌های مغز و جمجمه تنها توسط پزشک متخصص و ام آر آی قابل تشخیص است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
146 نظرات
 1. نارین می گوید

  سلام من ۳۸هفته هستم آخرین سونوگرافی من دورسر کودک و ۹۷یعنی صدک بالای نود زده حال میگن زایمان طبیعی سختی دارم وسزارینم نمیکنن ب نظر شما زایمانم خیلی سخته واین حد نرمال؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام
   بله دور سر جنین طبیعی هست
   و زایمان آسون یا سخت برای شما ارتباطی با دور سر کودک شما ندارد.

 2. ناشناس می گوید

  سلام پسر من هنگام تولد دور سرش ۳۵ بود الان دوماهه است ۴۱ آیا این طبیعیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.نمودار رشد نوزاد باید بررسی بشه

 3. کوثر می گوید

  سلام پسر مک هنگام تولد دور سرش ۳۵ بود الان دوماهه است ۴۱ شده آیا طبیعیه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.باید نمودار رشد بررسی بشه

 4. سعید می گوید

  سلام خانوم بنده تو هفته۲۹ بارداری سونوی داپلر انجام دادن که مشخص شده سر نوزاد ۲ هفته عقبه ولی دور شکم و ران طبیعی هستش میخواستم بدونم بچه من میکروسفالی بدنیا میاد؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.تشخیص میکروسفالی از این طریق نیست باید سونو گرافی تکمیلی ۲-۴ هفته بعد انجام بشه

 5. لیلا می گوید

  سلام دختر من یک ونیم سالشه و دور سرش ۴۴ هست و وزنش هم ۹ کیلو آیا طبیعی هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. باید با وزن تولد مقایسه بشه و به طور متوسط در ۱ سالگی ۳ برابر وزن تولد بشه نرمال هست

 6. ملیسا می گوید

  سلام من۱۹هفته ام رفتم سونومیگن دورسرجنین۹باید۱۰به بالاباشه خیلی نگرانم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.نگران نباشید. مسعله خاصی نیست مجددا سونوگرافی بدید.

 7. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید پسر من ۱۳ ماهه است دور سرش ۴۹ است هوش وحرکتش هم خوبه ولی در یک ماه اخیر یک سانت اضافه شده آیا جای نگرانی است

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام .باید نمودار رشد کودک بررسی بشه.

 8. لیلی می گوید

  سلام خسته نباشید پسرم ۲۷ هفته بدنیا اومد الان تقریبا هفته ۴۲ هست طبق زمانی که بدنیا اومد الان ۳ ماه و ۱۲روزش هست ،دور سرش الان ۳۵ هستش البته وزن الانش ۳کیلو و ۲۰۰ گرم هست آیا دور سرش طبیعیه؟ ممنونم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.لازم هست نمودار رشد بررسی بشه

 9. ساحل می گوید

  سلام خسته باشید پسر من امروز وارد ۷ ماهگی شده و بهداشت گفت اندازه دور سر ۴۶ هست تقریبا و گفتن کمی زیاده آیا واقعا اندازه زیاده؟؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.لازم هست نمودار رشد بررسی بشه هر نوزاد متفاوت هست

 10. ناشناس می گوید

  سلام نوزاد من در هنگام تولد دور سرش ۳۶ بوده ودر یک ماهگی شده ۳۹ ایا این طبیعیه دکتر بهداشت گف زیاد رشد کرده

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام نمودار رشد باید بررسی بشه.

 11. مژگان می گوید

  سلام کودکم وزن نه ماهگیش نه ونیم کیلو و دور سرش ۴۷ بهداشت بهم گفته باید برم پیش متخصص ایا غیر طبیعی است ب دکتر مراجعه کنم یان

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام باید نمودار رشد بررسی بشه.اما با توجه به توصیه بهداشت بهترهست به پزشک مراجعه کنید.

 12. رقیه می گوید

  سلام پسرمن دوماهشه اندازه سرش ۳۹هست وزنش هم ۵کیلوآیا نرمال هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.نمودار رشد باید بررسی بشه

 13. آناهیتا می گوید

  سلام خسته نباشید من توی ۷ ماه هستم گفتن بچت سرش سه روز بزرگ تره و استخون یکی از پاهاش رشدش کمه ایا مشکلی هست؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام نگران نباشید.
   اما بهتر هست تحت نظر پزشک باشید.

 14. نجیب الله می گوید

  سلام پسرم یازده ماهه شد دور سر ۴۰سانتی در سه ماهگی ۳۶۰۵ بود چندین مشکل را سپری مموده تا هنوز نشیته نمیتواند ایستاد شده هم نمیتواند پیسرو سر موصوف هم فرورفته گی دارد

 15. ص ق می گوید

  سلام وعرض ادب دختر من بدو تولد قد ۵۳ وزن ۳/۵ دورسر ۳۵ بود الان هفت ماهه شده دور سرش ۴۰ هست و وزنش ۷/۵ قدش هم بلند شده من نگران دور سرش هستم سرش بیضی شکل هست الان حرکاتش خیلی عالی هست وهوشش خیلی بالا هست قشنگ عکسالعمل نشان میده ومیشینه فقط نگرانی ام اندازه دور سرش هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام برای دور سر لازم هست نمودار رشد بررسی بشه
   مرکز بهداشت محل زندگیتون میتونید مراجعه کنید

 16. ناشناس می گوید

  مریم سلام من دختری دارم ۱۰ ۹ ونیم ماهشه وزنش ده کیلو و دور سرش ۴۲ ونیم هست ایا مشکلی نداره مو قع تولدش دو ر سرش ۳۴ بوده ایا مشکلی نداره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام
   ورن ۶ ماهگی باید دو برابر تولد بشه و ۱ سالگی ۳ برابر وزن تولد
   در خصوص دور سر باید نمودار رشد بررسی بشه میتونید از مرکز بهداشت محل زندگی جهت بررسی استفاده کنید

 17. ناشناس می گوید

  سلام.من امروزرفتم بهداشت برای مراقبت پسرچهارماه ام.دروسربدوتولد۳۴بوده والان دورسرش۳۹هست گفتن دوهفته دیگه برم تادوباره اندازه گیری کنند.آیااین غیرطبیعیه؟!
  وزنش بدوتولد۳,۳۲۰
  قدبدوتولد۴۷
  دورسربدوتولد۳۴
  وزن الانشه۷,۳۰۰
  قدالانش ۶۲

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام باید نمودار رشد بررسی بشه

 18. ناشناس می گوید

  سلام پسر من بیست ماهه است دور سرش ۵۴ خیلی زیاده

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام بستگی به نمودار رشد کودک داره

 19. زینب می گوید

  سلام دختر منم همینطور

 20. هلما می گوید

  سلام دختر منم ۱۱ ماهشه دور سرش چهل دو ونیم هس هر کجا بردم دکتر میگه کم نیس فقط خانه بهداشت گف کمه ایا مشکله

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام اگر پزشک اطفال گفته مشکلی نیست پس موردی نداره

 21. ناشناس می گوید

  سلام پسر من وقت به دنیا آمدن وزنش ۴و۳۶۰ و قد۵۷.دور سر ۳۸ و نیم بوده الان ۹ روز به ۵ ماهگیش مونده دور سرش ۴۵ و نیم است و وزنش ۹ و ۳۰۰ آیا نرمال هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام این موارد داخل برگه نمودار رشد هست و اونجا در مرکز بهداشت علامت زده میشه محدود نرمال در اون‌ برگه مشخصه طبق قد و وزن نوزادتون

 22. گلناز می گوید

  سلام خانم دکتر من ۳۵ هفته ۳ روز رفتم سونو وزن بچه ۳۲۰۰ بود اندازه سرش هم به ۳۷ هفته ۲روز میزد خیلی نگرانم کمکم کنید اب دور جنین هم یه کم زیاد بود

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. ما این اطلاعات شما نمیشه موردی را تشخیص داد لازم هست سونوگرافی کالر داپلر انجام بشه

 23. ستاره می گوید

  سلام خسته نباشید پسر من موقع تولد وزنش ۴ کیلو و قدش ۵۷ و دورسرش ۳۶/۵بود الان دقیقآ ۵ سالشه و دور سرش ۵۴ هستش و از لحاظ هوشی عالیه آیا دور سرش نسبت به سنش خوبه؟ آیا دور سرش بزرگ نیست؟خیلی نگرانم ؟ مممنون میشم جواب بدید؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.دور سر بعد زا ۱۸ ماهگی ارزشی ندارد و اندازه سر ارثی هست

 24. ناشناس می گوید

  سلام پسر من ۳۹ هفتگی به دنیا اومد ۳۱۵۰ گرم بود قدش ۴۹ دور سرش ۳۳ ۶ ماهگی ۷۲۰۰ گرم بود دور سرش ۴۴ الان ۷ ماهشه ۹کیلو هست دور سرش همون ۴۴ طبیعی یا ن ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.باید نمودار رشد بچه بررسی بشه

 25. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید پسرم هنگام تولد دور سرش ۳۹ بود بنظر شما غیر طبیعیه ؟

 26. مهسی می گوید

  سلام دخترم ۶ ماه و ۲۴ روزشه.وزنش ۷ کیلو ۳۰۰ گرمه و دور سرش ۴۳ و نیمه .موقع تولد وزنش ۲ کیلو و ۸۰۰ گرم بود بهداشت میگه دور سرش ۱ سانت کمه آیا مشکلی داره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام باید مجدد دوهفته دیگه بررسی بشه

 27. حامد می گوید

  سلام بچه تا چند ماهگی سر پا وایسادن خطر داردیا راه نره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام بهتره تا زمان چهار دست و پا کردن روی پاها نگه داشته نشه.

 28. ناشناس می گوید

  سلام من۴۰هفته بارداریمه دورسربچم روزده۴۰آیامشکل داره یانه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام اگر مشکلی باشه تو سونوگرافی ذکر میشه.

 29. کامی می گوید

  سلام پسر من ۱۵ ماهشه وزنش ۱۱کیلو ۹۵۰ گرم قدش ۷۹ونیم ودورسرش هم ۴۹ سانته بهداشت بهم گفته وزنش داره روبه چاقی میره دور سرش هم زیاد البته وزن تولدش ۴۲۰۰بود دور سرش هم ۳۷ سانت قدش هم ۵۶ بنظرتون دور سرش زیاده الان بهداشت میگه الان حداقل با ۴۸ سانت باشه یه سانت زیاد تره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به مرکز بهداشت جهت مشاوره مراجعه کنید .

 30. ناشناس می گوید

  سلام دختر من ۱۶ ماهشه دورسرش ۴۸ بهداشت گفته یکم بزرگه خیلی نگران آیا دورسرش بزرگه

  1. ۳۰سیب می گوید

   طبیعی و غیرطبیعی بودن رشدکودک تو نمودار رشد در مراکز بهداشت قابل مشاهده هست.اونجا میتونید بررسی کنید .

 31. خانم صادقی می گوید

  سلام پسر ۱۵ ماھش دور سرش۴۴ چیکار کنم رشد نداشتہ دوماہ اخر

 32. اسرا می گوید

  سلام خانم دکتر من یه دختر سیزده سالم خانم دکتر ازتون میخوام سریع به سوالم پاسخ بدید
  خانم دکتر خواهر من درهنگام تولد وزنش ۲ کلو و ۸۰۰ گرم بوده و این را هم بگویم که نارس به دنیا آمد(در ۷ ماهگی متولد شده) خواهرم الان ۸ ماهه و ۲۳ روزه می باشد و دور سرش ۴۳ سانتی متر است و وزنش هم ۸ کیلوگرم و ۵۰۰ گرم است و این راهم بگویم که دور سرش سه ماهه تغییر نکرده
  به هردکتری که مراجعه کردیم میگن مشکل نداره ولی خواهرم واقعا جسه کوچیکی داره مخصوصا دور سرش

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام نگران نباشی.اگر رشد کودک روی نمودار رشد هست مشکلی نیست.

 33. محمد سبحان می گوید

  سلام پسر هفت ماهه دارم که دور سرش ۴۶ و قدش ۷۶ من و پسرش قد بلندیم و همه حرکاتش عالیه
  پیش یه دکتر رفتم نوشته ام ار ای با اینکه میگه طبیعیه ولی یکدرصد نگران کننده است آیا ریسک ام ار ای رو کنم خیلی نگرانم

 34. ناشناس می گوید

  سلام و خسته نباشید دختر من شش ماهش و الان دور سرش ۴۲ دکتر گفت باید ۴۴ باشه چی غذا یی بدم و زود روشت کنی

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به مرکز بهداشت جهت مشاوره مراجعه کنید .

 35. ناشناس می گوید

  سلام خوبی عزیزم دخترم متولد۲۱/۸/۱۴۰۱ واکسن ۴ماهگی رازدم گفتن قدوزن خوب ولی دورسزش کم یعنی ۴۱/۵بودالان گفتم باز۱۰ببرم بهداشت آیامشکلی داره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. بعد از ۱۰ روز مجدد بررسی کنید انشاالله مشکلی نیست

 36. ناشناس می گوید

  سلام دختر هفده ماهه دارم که هنگام تولد وزنش یک ونیم بود دور سر بیست ونه بود اعلان هفده ماهشه دور سرش ۴۳است نگرانم خواهش می کنم راهنماییم کنید

  1. ۳۰سیب می گوید

   اگر رشد بجه بر اساس نمودار هست نگزان نباشید . باید نمودار رشد کودک بررسی بشه

 37. محمد می گوید

  سلام خانم دکتر خسته نباشین اگه نوزادی دو سرش پایین باشه و نتونه بشینه و راه بره و هیچ حرفی نزنه آیا عقب ماندگی ذهنی محسوب میشه درمان نداره؟!

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام لطفا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا تحت نظر قرار گیرید .

 38. ناشناس می گوید

  سلام دختر من دور سرش در پنج ماهگی ۴۰ است
  بدو تولد ۳۴ بوده
  ایا دور سرش کم است
  دور سر خودم من ۵۵ است ایا ارث هم مربوطه

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام وقت بخیر. خیر طبیعیه

 39. دریا می گوید

  سلام خانم دکتر دخترم موقع تولد دور سرش ۳۵ وزنش ۳۲۰۰ قدش ۵۲ حالا دوماه و۲۶رروزش هست وزنش ۵۵۰۰ قدش ۵۹ دور سرش ۳۸.۵ ایا طبیعی تو خدا جواب بدید نگرانم

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام وقت بخیر، بله جهت اطمینان به مراکز بهداشت مراجعه کنید

 40. بهروز قرغانی می گوید

  سلام.خانوم بنده ۷روزهدیگه باید زایمان سزارین انجام بده .توی جواب سونوگرافی وزن بچه۳ کیلو واندازه دور سرش ۳۶.۵گفته شده
  آیا اندازه دور کودکم غیر طبیعی است ؟

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز، پاسخ به این سوال نیازمند گرفتن شرح حال دقیق که شامل ژنتیک، غربالگری های بارداری و… است. بنابراین برای دریافت جواب سوال خودتون به پزشک مراجعه کنید

 41. رامین حمزه گناره می گوید

  سلام خسته نباشی سر پسرم اول بود ۳۵ یک ماه پنچ روز ۴۰ سالته شد طبیعی وزن ۵ کیلو

 42. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید دخترم سه ماه تموم کرده موقع تولد وزنش ۳،۴۰۰،قدش ۴۸،دورسرش ۳۵،الان سه ماه تموم کرده وزنش ۵،۳۰۰،قدش ۶۲،دورسرش ۳۸ مراقبت بهداشت میگه دورسرش کمه رفلکس شدید داره وزنش هم خوب نیست ایا ضروریه ببرمش پیش متخصص

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . بله باید توسط متخصص اطفال ویزیت بشه

 43. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر
  من هفته ۳۱ حاملگی هستم
  سن جنین براساس bpd:81mm برابر با ۳۲ هفته و ۶ روز محاسبه شده که در زمینه ماکروسفالی فامیلی می‌باشد .
  این یعنی چی الان؟
  جای نگران داره؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام در سونوگرافی اطلاعات لازم ثبت میشه. برگه سونوگرافی رو به پزشک زنان نشون بدید تا توصیه های لازم رو بهتون بدن.

 44. سهیلا می گوید

  سلام وقتتون بخیر پسر منم ۴ماهشه قدش ۶۲ وزنش هم ۶۲۰۰ و دور سرش هم ۴۰نیم بود الان دور سرشاندازه اس طبیعیه یا نه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام در منحنی رشد که در مرکز بهداشت علامت زده میشه میتونید ببینید که رشدکودکتون طبیعی هست یاخیر.

 45. ناشناس می گوید

  سلام خانوم دکتر من هفته ۳۴بودم سونو دادم سرش ۲هفته جلوتر از بدنش بود بعد ۴هفته سونو داپلر انجام دادم دور سرش ۴هفته بیشتر از بدنشه تورو خدا کمک کنید

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا یافته های سونوگرافی رو بررسی کنن و راهنماییتون کنن.

 46. ناشناس می گوید

  سلام
  پسر من وارد ۸ ماهگی شده و دور سرش ۴۵ هست، نرماله؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام این موارد داخل نمودار رشد کودک علامت زده میشه که میتونید طبیعی بودن رشد کودکتون رو اونجا ببینید

 47. ناشناس می گوید

  سلام دخترم دو ماهشه بدو تولد دور سرش ۳۷بود الان ۴۰ وخورده ای ایا مشکلی داره بهداشت گفتن کمه دور سرش

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام ۱۰ روز بعد مجدد مراجعه کنید اندازه گیری بشه و روی نمودار بره تا تشخیص داده بشه

 48. سپهر می گوید

  سلام پسر من ۲۱ماهشه دور سرش روی ۴۶ ثابت مونده دکتر هم رفتم گفت مشکلی نیست ولی خیلی میترسم ب نظر شما خطرناکه یا ن؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   نگران نباشید اگر پزشک گفتن طبیعی است مسعله ای نیست. ضمن اینکه برای طبیعی بودن دور سر باید نمودار رشید نوزاد بررسی بشه

  2. ۳۰سیب می گوید

   دور سر نوزاد با توجه به نمودار رشد بررسی میشه اگر پزشک گفتن مشکلی نیست نگران نباشید.

 49. ناشناس می گوید

  سلام من دخترم تازه رفته ب پنچ ماهگی ۶کیلو وزنش و دو سرش ۴۰ ایا طبیعی هست یانه وقتی به دنیا آمد دوسر ش ۳۵ بود و وزنش ۳ نیم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام این معیار ها داخل برگه ای که نمودار رشد نوزاد داخلش هست هرماه توسط مرکز بهداشت علامت زده میشه.اونجا میتونید طبیعی بودن رشد نوزادتون رو ببینید.

 50. ارشام می گوید

  سلام پسر من ۱۶ماهشه دور سرش ۴۹هستش هوش خیلی بالایی داره ولی من برای دور سرش خیلی نگرانم دکتری برای این کاریاد ندارم خواهش میکنم راهنمایی. کنید

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید

 51. ناشناس می گوید

  سلام
  ببخشید من امروز سونو ۳۷ هفته انجام دادن گفتن که سر بچه یکم بزرگه نگرانم یعنی ممکنه طبیعی نباشه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا مجددا در یک مرکز معتبر سونوگرافی بفرمایید

 52. گمنام می گوید

  سلام خسته نباشین من ۳۶هفته هستم وزن بچه ب ۳۶ هفته و نزدیک ۳ کیلو دقیق است ولی دور سرش ۴۰هفته نشون میده و ۲ میلی اب دور سرش هست ضمن اینکه تمام سونو ها و غربالگری ها دقیق و بدون مشکل بود ایا مشکلی هست واقعا احتمال عقب ماندگی هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا مجددا در یک مرکز معتبر سونوگرافی انجام دهید

 53. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید خواهرزاده من ۳۶ هفته با دور سر ۳۸ به دنیا اومد الان ۳ سال ونیم و دور سرش ۵۶ آیا خیلی زیاد، مشکلی داره؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام باید نمودار رشد بررسی بشه

 54. ناشناس می گوید

  سلام خانم دکتر پسر من ۸ماه و ۷روزش در بدو تولد دور سرش ۳۴بوده وزن ۳۱۲۰ ولی الان دور سرش ۴۲و وزنش ۹۷۰۰هست از نظر شما مشکلی داره یا طبیعی؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام روی نمودار رشد که در مراکز بهداشت علامت میزنند میتونید ازون طریق بررسی کنید.

 55. افسانه می گوید

  سلام دخترم بدنیا امد دورسرش ۳۴بوده الان یک نیم سالشه دورسرش ۴۵نیم شده خوبه یانه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام میتونید از نمودار رشد نوزاد بررسی کنید طبق وزن و قد و سن و دور سر.

 56. ناشناس می گوید

  سلام دختر من ۴ماهه است دور سرش ۴۱آیا نرماله

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام لازم هست نمودار رشد بررسی بشه

 57. Saeedeh می گوید

  سلام سر دخترم در حاله رشده اما بدنش تغییری نمیکنه طبیعیه یا مشکلی داره؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام نمودار رشد باید بررسی بشه

 58. ناشناس می گوید

  سلام من پسرم نارس هستش دور سرش ۴۴وقدش ۷۲یکساله هستش آیا نرمال هست ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . به نمودار رشد کودک که مختص کودک شماست بستگی داره . لطفا به مرکز بهداشت مراجعه کنید

 59. ناشناس می گوید

  سلام پسرم ۱۵ ماهش تمام شده دور سرش ۴۶ بهداشت میگه دورسرش رشد نمیکنه چیکار کنم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.اگر از نظر بهداشت رشد سر مناسب نیست نیاز به بررسی متخصص مغر و اعصاب دارد

 60. آقایی می گوید

  تو دوماه نیم سانت رشد کرده خیلی نگرانم خواهش میکنم راهنمایم کنید

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام. بسته به نمودار رشد کودک داره و عدد ثابتی نیست

 61. الهیاری می گوید

  سلام نوزادپسردارم ۱۳ماهشه دورسرش ۴۸ونیمه

 62. پورخسروی می گوید

  سلام نوزاد من ۴/۵ماهه میباشد البته زود تر از موعد مقرر دنیا امد هنگام تولد دور سرش ۳۰ بود الان ۳۶ خود نوزادم ضعیف شیر خشک مصرف میکنه خواستم ببینم طبیعی این موضوع

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام دور سر با توجه به نمودار رشد باید بررسی بشه

 63. عمران می گوید

  سلام پسر من الان ۹ماهه است دور سرش ۴۷ است ایا طبیعی هست یانه ؟بهداشت بردم گفتن باید یه دکتر اطفال ببرید شک داشتن اما تمام حرکتاش طبیعی هست شنوایی و… ببرم دکتر یا نه نگرانم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام اگر بهداشت گفتن حتما ببرید جهت اطمینان

 64. ناشناس می گوید

  سلام بچه من دور سرش تو هفته ۳۶
  ۳۱۳mm است که این رقم تو نمودار برا هفته ۳۲هست البته حدااکثر Hcآیا مشکلی هست

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام به پزشک زنان مراجعه کنید

 65. ناشناس می گوید

  سلام من یه دختر میکروسفال دارم که موقع تولد با دور سر ۳۲ بدنیا اومد و رشد کافی نکرد الان تصمیم دوباره به بارداری دارم آیا امکانش هست بچه دوم منم میکروسفال باشه ؟؟؟؟؟

 66. فلور می گوید

  سلام وقتتون بخیر، پسرم ۶ ماهه هست دور سرش نسبت به ۴ ماهگی که ۴۰ بوده هیچ رشدی نداشته،حرکاتش طبیعیه ولی نگرانم کرده.

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام به پزشک اطفال مراجعه کنید

 67. بی نام می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  نوزاد من امروز واکسن۶ماهگیش زده پزشک گفت دور سرش بجای۴۳ باشه ۴۲/۶هست مشکلی هست؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام شما میتونید توی نمودار رشد که مرکز بهداشت علامت میزنه نگاه کنید که تو محدوده طبیعی هست یانه .مشکلی نیست

 68. ناشناس می گوید

  سلام.آیارشددورسردریک ماهگی ۱.۵طبیعی هست یاکمه؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام داخل برگه نمودار رشد در مرکز بهداشت که میرید این مورد ثبت میشه میتونید اونجا بررسی کنید طبق قدو وزن و رشد کودک

 69. Asma می گوید

  سلام من ۳۷ هفته باردارم میگن ک سر حنین ۳۱۱ mm هست میگن دور سرش کوچیکه احتمال داره میکرو سفال باشه ؟؟؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام این یافته ها مثل میکرو سفالی توی سونوگرافی تشخیص داده میشه و ثبت میشه تو برگه سونو گرافی.

 70. ناشناس می گوید

  ببخشید خانم دکتر سلام
  کلا خودتون دقیق مشاوره نمیدید؟؟کامنتارو خوندم اکثرا به نمودار و پزشک ارجاع دادید!!

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام.چون مواردی که هستن که از طریق کامنت نمیشه پاسخ صحیح داد وممکنه پاسخ به اون سوال بدون اگاهی کامل باعث نگرانی کاذب بشه.
   لذا برای دربافت تایم مشاوره با پزشک یا ماما میتونید با شماره های سی سیب تماس بگیرید.

 71. ناشناس می گوید

  سلام دخترم ۱۵ماهه هست وزن تولد ۴۸۵۰ ،وزن الان ۲۳ قدش ۸۶ هوش خوبه راه میره ایا قدش مشکل داره

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام داخل نمودار رشد برای مراقبت های ماهانه مرکز بداشت رسم میشه.میتونید اونجا کنترل کنید رشد کودکتون رو.مشکلی نداره طبیعی هست

 72. ناشناس می گوید

  وزن نوزادم ۶ کیلو هست سنشم دوماه باید دور سرش چند باشه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام بستگی به نمودار رشد نوزاد دارد

 73. ابو الفضل می گوید

  سرپسرم

 74. سحر می گوید

  سلام پسر من هنگام تولد دور سرش ۳۵ بود الان سه و نیم سالشه و دور سرش ۵۰ هست ،وقتی به هم سن و سال هاش نگاه میکنم میبینم سرش کوچک تر از اوناس،چیکار کنم؟یه دکتر سر معرفی کنید لطفا خیلی نگرانم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام بر اساس نمودار رشد تو مراکز بهداشت میتونید مطمئن بشید که رشد کودکتون طبیعی هست یانه.

 75. عاطفه می گوید

  دختر من ۳۸ هفته به دنیا اومده سر تایمش سزارین شده
  الان یه ماهشه دور سرش تو بیمارستان نوشتن ۳۶ امروز خانه بهداشت زده ۳۵ ونیم
  چرا بعد یه ماه سر بچه م رشد نکرده؟
  آیا به این مربوط میشه که ۲هفته تو دستگاه بوده و nicu بستری بوده؟
  البته وزنش مرخص شد ۳۱۰۰ بوده الان ۳و۷۰۰

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . احتمال خطای انسانی در اندازه گیری‌ هست . هر دستی با دست دیگه فرق میکنه . جهت اطمینان به پزشک مراجعه کنید

 76. ناشناس می گوید

  سلام من سی شش هفته و سه روز رفتم سونو گفت اندازه سر بچه ات از سن بارداریت ده روز جلوتره سونو گفت مشکل خاصی نداره دکترم گفت نترس ولی من خیلی نگرانم آیا مشکلی هست؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . تصمیم گیری باید طبق سونوگرافی های انجام شده صورت گیرد . وقتی پزشک به شما اطمینان داده است ، جای نگرانی وجود ندارد .

 77. پریسا می گوید

  سلام من باردار ۲۵ هفتم دور سر بچم۲۳۴ pctl2% هفته ۲۴ ایا مشکل داره باید چیکار کنم تورو خدا جواب بدین ؟؟؟؟؟؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا به پریناتولوژیست مراجعه بفرمایید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.