زمان مطالعه: 7 دقیقه

ماساژ درمانی برای تنبلی تخمدان | فواید + نحوه انجام

ماسژ برای تخمدان

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

روش‌های مختلفی برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد. اغلب این روش‌ها شیمیایی هستند و باید در دوره‌ای داروهای مختلف را مصرف کنید. ممکن است جز آن دسته از افرادی باشید که به روش‌های درمانی طبیعی باور دارند یا در کنار داروها و… بخواهید از روش‌های درمانی طبیعی هم استفاده کنید. یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از ماساژ درمانی برای تنبلی تخمدان است. با استفاده از ماساژ می‌توانید سلامت باروری، سلامت شکم و چرخه قاعدگی را بهبود ببخشید. در صورتی که تمایل دارید از این روش استفاده کنید، هم می‌توانید به مراکز ماساژ درمانی مراجعه کنید و هم خودتان در خانه این کار را انجام دهید. در این مقاله از سی سیب به بررسی این شیوه برای درمان تنبلی تخمدان می‌پردازیم.

ماساژ درمانی برای درمان تخمدان ضعیف

اینفوگرافی فواید ماساژ درمانی برای تنبلی تخمدان

در این روش بافت عمیق شکم را ماساژ می‌دهند زیرا این عمل موجب افزایش گردش خون در این ناحیه می‌شود. در نتیجه، به عقیده برخی پزشکان موجب باروری خواهد شد. در این روش می‌توان نقاط خاص طب فشاری را نیز هدف قرار داد. اطراف پا، به ویژه بخش داخلی و خارجی مچ پا مربوط به رحم، تخمدان‌ها و سایر اندام‌های تناسلی می‌شود. در کنار این موارد می‌توان از ماساژ معمولی مانند تکنیک‌های آرام‌سازی مالش شانه، گردن و… نیز استفاده کرد.

حال سوال این است که آیا این نوع ماساژ می‌تواند در نهایت موجب باردار شدن شود؟ متأسفانه جواب دقیقی برای این سوال وجود ندارد. هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ به طور کلی، یا ماساژ تخمدان‌ها به طور خاص، می‌تواند به طور مستقیم بر باروری تأثیر بگذارد و شانس باردار شدن را افزایش دهد؛ اما ماساژ، مانند یوگا و مدیتیشن، ممکن است به کاهش استرس کمک کند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ باعث کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بدن می‌شود و سروتونین و دوپامین را افزایش می‌دهد که این موارد به بهبود خلق و خو کمک می‌کند.

در ماساژ درمانی برای تنبلی تخمدان نواحی اطراف رحم و تخمدان‌ها را ماساژ می‌دهند. با این حال، مراقب هرگونه ماساژ بیش از حد عمیق شکم باشید. ماساژ بسیار عمیق می‌تواند به اندام‌ها آسیب وارد کند یا مثلا موجب پارگی کیست شود. در صورت دردناک بودن ماساژ از ماساژور بخواهید تا آن را متوقف کند.

نحوه انجام ماساژ برای درمان تنبلی تخمدان در خانه

امکان انجام ماساژ در خانه هم وجود دارد. شما می‌توانید تکنیک‌ها را یاد بگیرید و خودتان نیز در خانه این کار را انجام دهید. هر چند پیشنهاد ما این است که انجام این کار را به متخصص آن بسپارید و در کنار آن، خودتان نیز در خانه این کار را انجام دهید. در ادامه نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم.

تاثیر ماساژدرمانی بر تنبلی تخمدان
 • ابتدا مثانه خود را خالی کنید

اولین و مهم‌ترین کاری که باید قبل از شروع ماساژ انجام دهید، ادرار کردن است. مثانه خالی تمرکز و آرامش را برای شما آسان‌تر می‌کند.

 • یک مکان راحت انتخاب کنید

برای شروع فرآیند واقعی ماساژ، در جایی راحت به پشت دراز بکشید (مثلاً یک تشک یوگا یا تخت). ساکت‌ترین و راحت‌ترین مکان خانه خود را انتخاب کنید. چند بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید تا به کمر شما فشار وارد نشود.

 • مشخص کردن محل اندام‌های تناسلی

پیش از هر چیزی باید آناتومی بدن خود را بشناسید تا بتوانید اندام‌هایی را که نیاز به ماساژ دارند، پیدا کنید. دو عضو اصلی تولید مثل رحم و تخمدان هستند. برای رحم، هر دو انگشت شست خود را روی ناف قرار دهید و انگشتان را به سمت استخوان شرمگاهی در حالت رو به پایین بکشید. انگشتان شما باید یک شکل مثلثی به صورت وارونه ایجاد کنند. محل رحم دقیقاً جایی است که انگشتان شما به هم می‌رسند. برای تخمدان‌ها از ناف ۱۰ سانتیمتر به پایین و ۸ سانتیمتر به سمت راست و چپ پایین بیایید. این بخش محل تخمدان‌های شماست.

 • ماساژ اندام‌های تناسلی

حال میدانید اندام‌های تناسلی شما در کجا قرار دارند. کف دست خود را روی ناحیه ناف قرار دهید. کف دست دیگر را روی آن قرار دهید. چند نفس آهسته و عمیق بکشید و به آرامی این ناحیه را با حرکت دایره‌ای در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید. حرکات شما باید ابتدا به سمت پایین و سپس به سمت بالا باشد. پس از این کار، هر دو کف دست خود را در هر طرف شکم درست زیر دنده‌ها قرار دهید و به صورت رو به پایین ماساژ دهید. این روش را حداقل به مدت نیم ساعت تکرار کنید. این کار را در دروان پریود انجام ندهید.

کف دستان را کمی ماساژ دهید تا گرم شوند. از یک روغن برای راحتی کار استفاده کنید. انتخاب نوع روغن به خودتان بستگی دارد. نوک انگشتان خود را روی ناحیه رحم قرار دهید و به آرامی در ناحیه شکم فشار وارد کنید. بیشتر روی بخش‌هایی تمرکز کنید که درد احساس می‌کنید. مطمئن شوید که دستان خود را در جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید. مرحله آخر این است که دهان خود را باز کنید و آرواره‌های خود را شل کنید. این یک تکنیک محبوب برای رفع گرفتگی انباشته شده در لگن است.

 • ماساژ رحم

این ماساژ می‌تواند ماساژ درمانی برای تنبلی تخمدان را تکمیل کند. بهتر است ماساژ لیفت رحم را زنانی انجام دهند که زایمان کرده‌اند و هنوز درگیر عوارض بارداری هستند. با این ماساژ می‌توان رحم را به موقعیت اصلی آن باز گرداند. برای انجام این ماساژ، نوک انگشتان خود را روی استخوان شرمگاهی که در زیر خط رویش موی شرمگاهی قرار دارد، قرار دهید. به آرامی فشار وارد کنید و انگشتان را به سمت بالا یعنی رحم حرکت دهید. پس از حداقل ۲۰ بار تکرار این عمل، این بار دست را از رحم به سمت ناف بکشید.

فواید ماساژ درمانی

فواید ماساژ درمانی برای تنبلی تخمدان

ماساژ درمانی فواید مختلفی دارد. علاوه بر این که روی جسم شما تاثیر می‌گذارد، روی روح و روان نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. در این بخش فواید ماساژ درمانی برای درمان تنبلی تخمدان را بررسی می‌کنیم.

افزایش گردش خون در سیستم تولید مثل

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان با عدم تعادل هورمونی دست و پنجه نرم می‌کنند. در نتیجه قاعدگی‌های دردناک یا نامنظم، تخمک‌گذاری نامنظم، افسردگی و سقط جنین مزمن را تجربه می‌کنند. استروژن هورمونی است که توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود و مسئول تنظیم چرخه قاعدگی و حفظ بارداری است. در بدن زنان مبتلا به این عارضه سطوح بالای هورمون‌های استروژن ترشح می‌شود. غلبه کردن استروژن بر تولید مثل و تخمک‌گذاری اثر منفی می‌گذارد و با آن‌ها تداخل دارد. در نهایت، باعث کاهش باروری می‌شود.

ماساژ درمانی به آرامی به سرخرگی که جریان خون را به رحم و تخمدان‌ها می‌رساند، فشار وارد می‌کند. انجام این کار باعث می‌شود خون به اندام‌های لگنی جریان یابد. این عمل با افزایش گردش خون در دستگاه تناسلی، تحریک تخمک‌گذاری و تنظیم قاعدگی برای زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک مفید است. با ماساژ درمانی می‌توان چسبندگی‌های اندام‌های تناسلی را رفع کرد و کاهش التهاب و درد کمک کرد.

تحریک سیستم غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز شما هورمون‌هایی را تنظیم می‌کند که به کنترل خلق و خو، متابولیسم و ​​سیستم تولید مثل کمک می‌کنند. زنان مبتلا به سندروم پلی کیستیک یا PCOS به طور قابل توجهی از اختلال در سیستم غدد درون ریز رنج می‌برند. اختلال غدد درون ریز بر عملکرد تولید مثل و متابولیک تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که اکثر زنان مبتلا به PCOS با ناباروری، افزایش وزن و التهاب دست و پنجه نرم می‌کنند. با ماساژ به آرامی نقاط بدن را تحریک می‌شود تا تعادل هورمونی را در رحم و تخمدان‌ها تقویت شود. با هدف قرار دادن بافت ملتهب اطراف اندام‌های تناسلی از درد نیز کاسته می‌شود.

دلایل استفاده از روش ماساژ درمانی

پایین آوردن استرس

ماساژ درمانی یک راه عالی برای کمک به کاهش استرس است. ماساژ به شما کمک می‌کند تا به حالت آرامش کامل برسید و اضطراب و استرسی را که روی بدن و ذهن شما تاثیر می‌گذارد، از بین می‌برد. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک با علائم روانی مانند استرس، اضطراب و افسردگی نیز دست و پنجه نرم می‌کنند و همین امر موجب می‌شود تا در روند باروری آنان بیشتر اختلال ایجاد شود.

استرس در واقع می‌تواند علائم PCOS را تحریک و تشدید کند. کاهش سطح استرس برای ارتقای تعادل هورمونی در بدن شما ضروری است. آرامش بدن همچنین به افزایش تولید هورمون‌های شادی مانند سروتونین و دوپامین کمک می‌کند. ماساژ درمانی یک راه عالی برای کمک به تثبیت خلق و خو، رهایی از هرگونه درد جسمی و تقویت سلامت روان است.

ماساژ درمانی فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تغییر موقعیت رحم کج
 • کاهش گرفتگی‌های دردناک و استرس در دوران قاعدگی
 • ایجاد تحرک در ناحیه رحم و تجزیه کیست‌ها در بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • رفع خون و بافت‌های قدیمی در لوله‌های فالوپ
 • تثبیت روند سم‌زدایی کبد
 • چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کند و خلاص شدن از شر پریودهای نامنظم

آیا می‌توان از انواع دیگر ماساژ هم استفاده کرد؟

قطعا ماساژ در انواع دیگر هم می‌تواند از لحاظ به دست آوردن آرامش روحی و روانی به شما کمک کند و به صورت کلی حل جسمانی شما را بهبود بخشد. یکی از محبوب‌ترین انواع، ماساژ سوئدی است. این روش بسیار شناخته شده است و به دلیل آرامش‌بخش بودن مشهور است. این تکنیک نرم و ریتمیک می‌تواند به رفع تنش کمک کند.

ماساژ شیاتسو یکی دیگر از انواع ماساژ است که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. این ماساژ نیز در رهایی از تنش و اضطراب موثر است. همان طور که اشاره شد، استرس می‌تواند روند باروری را مختل کند و خود عامل تشدید کند مشکلات در این زمینه شود. از طرفی هم فردی که قصد بارداری دارد و از مشکل تنبلی تخمدان رنج می‌برد، استرسی را به این دلیل تجربه می‌کند که ماساژ می‌تواند او را آرام کند.

سخن نهایی

در این مقاله از سی سیب به بررسی ماساژ درمانی برای تنبلی تخمدان پرداختیم و انواع مختلف آن را به همراه فوایدی که دارند، بررسی کردیم. این روش نمی‌تواند به تنهایی این مشکل را درمان کند اما در صورت به کار گرفته شدن در کنار سایر روش‌های درمانی، می‌تواند روند درمانی را تسریع بخشد. مطالعاتی وجود ندارد که نشان دهد این روش به تنهایی می‌تواند تخمدان ضعیف را درمان کند، کیست‌ها را از بین ببرد و… . آیا شما هم از این روش استفاده کرده‌اید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ مقالات آموزشی, ناباروری :
مقالات آموزشیناباروری