لانه گزینی جنین چگونه است و چه علائمی دارد؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

اگر به باردار شدن فکر می‌کنید، پس احتمالا در جستجوهای اینترنتی‌ خود به اصطلاح لانه گزینی جنین برخورد کرده‌اید. ممکن است شنیده باشید که خانم ها در مورد علائم یا خونریزی ناشی از آن صحبت می‌کنند اما شاید خودتان هنوز چیزی احساس نکرده باشید. نگران نباشید چون فقط حدود یک سوم از خانم‌ها خونریزی و درد لانه گزینی را تجربه می‌کنند. این نوع لکه بینی یا خونریزی می‌تواند جزء اولین علائم بارداری محسوب شود. تشخیص علائم اولیه حاملگی واقعا گیج کننده است بخصوص زمانی که از بارداری خود مطمئن نیستید. علاوه بر این، بسیاری از نشانه‌های اولیه حاملگی می‌توانند مشابه علائم پیش از قاعدگی باشند. مطلب امروز بطور مفصل به این موضوع می‌پردازد.

در مقاله زیر ابتدا شرح می‌دهیم که لانه گزینی چیست، چه علائمی دارد، چه زمانی رخ می‌دهد و چقدر طول می‌کشد. سپس در مورد تفاوت بین آن و چرخه قاعدگی صحبت خواهیم کرد و در انتها به چند نکته برای افزایش شانس لانه گزینی موفق اشاره می‌کنیم و خواهیم گفت چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنید. لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

لانه گزینی جنین به چه معناست؟

اینفوگرافی علائم لانه گزینی

خانم‌ها در سنین باروری بطور متوسط هر ۲۸ روز یک سلول تخمک از تخمدان‌های خود آزاد می‌کنند. هورمون‌های استروژن و پروژسترون نیز رحم را در این دوره آماده می‌کنند تا در صورت لقاح تخمک با اسپرم، تخمک بارور شده بتواند به رحم بچسبد و آنجا رشد کند.

اگر سلول تخمک با اسپرم مواجه نشود، لقاح صورت نمی‌گیرد. در اینصورت دیواره‌های رحم دچار ریزش می‌شود که همان خونریزی قاعدگی خانم‌ها خواهد بود. اما اگر سلول تخمک و اسپرم بهم برسند و لقاح اتفاق بیفتد، تخمک بارور شده از طریق لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند تا به رحم برسد و به دیواره داخلی رحم متصل شود. این فرایند لانه گزینی نامیده می‌شود. به خونریزی خفیفی که در طول این اتصال اتفاق می‌افتد، خونریزی یا لکه بینی ناشی از لانه گزینی گفته می‌شود.این خونریزی معمولا سبک است و خود بخود متوقف می‌شود بنابراین نیازی به درمان ندارد.

علائم لانه گزینی جنین

در زیر به برخی از علائم مرتبط با لانه گزینی اشاره می‌کنیم. با اینحال همه خانم ها این علائم را تجربه نمی‌کنند و آزمایش بارداری، تنها راه مطمئن برای تشخیص حاملگی شما است.

لکه بینی و لانه گزینی جنین
 • خونریزی یا لکه بینی: لکه بینی، قابل اطمینان‌ترین شاخصی است که نشان می‌دهد تخمک بارور شذه به دیواره رحم چسبیده است. خونریزی سبک و کوتاه، بدون گرفتگی‌های شدید پریود نشانه اصلی آن است. با اینحال لکه بینی ممکن است در نتیجه مقاربت جنسی و بعلت افزایش حساسیت دهانه رحم نیز اتفاق بیفتد.
 • گرفتگی عضلانی: فرایندی که در بدن شما اتفاق می‌افتد، ممکن است به احساس گرفتگی در زیر شکم منجر شود. با اینحال این نوع درد با دردهای قاعدگی متفاوت است زیرا شدت کمتری دارد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، آن اسیت که این گرفتگی در نتیجه خودِ فرایند فیزیکی کاشت اتفاق نمی‌افتد زیرا تخمک بسیار کوچک است و نمی‌تواند چنین دردی ایجاد کند. این گرفتگی خفیف در نتیجه تغییرات هورمونی است که پس از کاشت تخمک در بدن اتفاق می‌افتد.
 • درد سینه: پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، هورمون‌ها شروع به ارسال پیام‌های شیمیایی به بدن می‌کنند تا خود را برای حاملگی آماده نماید. سینه‌ها در واکنش به این پیام‌ها حساس و متورم می‌شوند و ممکن است به همین خاطر، کمی احساس درد کنید.
 • افزایش دمای پایه بدن: دمای پایه بدن (BBT)، دمای بدن شما در وضعیت سکون (عدم فعالیت) است. بسیاری از خانم‌هایی که قصد بارداری دارند، بمنظور تعیین تخمک گذاری خود هر روز بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، دمای بدن خود را اندازه گیری می‌کنند. در هنگام تخمک گذاری، BBT به دلیل افزایش سطوح پروژسترون بالا می‌رود و قبل از شروع دوره پریود کاهش خواهد یافت. اما در هنگام لانه گزینی ابتدا یک افت موقتی (حدود ۱ روز) و سپس یک افزایش قابل توجه در دمای پایه بدن اتفاق خواهد افتاد.
 • تکرر ادرار: اتصال تخمک بارور شده به جداره رحم باعث افزایش جریان خون به لگن می‌شود. این امر به مثانه فشار وارد می‌کند و به تکرر ادرار منجر می‌شود. اما این علامت می تواند به چرخه قاعدگی نیز مربوط باشد و نشانه قطعی لانه گزینی نیست.
 • بیزاری یا هوس غذایی: بالا رفتن سطح هورمون‌ها می‌تواند باعث شود غذایی را هوس کنید که معمولا دوست ندارید یا ممکن است به بیزاری شدید از خوراکی‌هایی منجر شود که بطور معمول می خوردید.
 • گُرگرفتگی: این مسئله می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی باشد که در طول فرایند اتصال تخمک به رحم اتفاق می‌افتد.
 • کمر درد: شما ممکن است درد خفیفی را در پایین کمر و لگن خود احساس کنید. این درد معمولا گذرا است و بیش از ۳ روز طول نمی‌کشد.
 • تغییرات مخاط دهانه رحم: به دلیل افزایش هورمون‌هایی که دهانه رحم را تحریک می‌کنند، جریان مخاط دهانه رحم شما افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
 • نوسانات خلقی: احساسات شما بشدت در حال نوسان خواهد بود. یک لحظه دوست دارید گریه کنید و چند لحظه بعد سرشار از شادی هستید. همه اینها به دلیل تغییرات هورمونی است با اینحال می‌تواند جزء علائم قبل از قاعدگی نیز باشد.
علائم لانه گزینی جنین

خونریزی لانه گزینی چه زمانی اتفاق می‌افتد و چقدر طول می‌کشد؟

آن بطور متوسط ۶ تا ۱۲ روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می‌افتد که حدود یک هفته بعد از آغاز حاملگی است. در واقع فرایند عبور تخمک بارور شده از لوله‌های فالوپ، رسیدن آن به رحم و اتصال آن، ۶ تا ۱۲ روز طول می‌کشد و در نتیجه این خونریزی چند روز قبل از شروع دوره قاعدگی شما خواهد بود. این خونریزی خفیف یا لکه بینی حدود ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد.

چرخه قاعدگی و لانه گزینی جنین

تفاوت بین خونریزی لانه گزینی و چرخه قاعدگی

همانطور که گفتیم، بسیاری از علائم ذکر شده می‌توانند بین لانه گزینی جنین و چرخه قاعدگی مشترک باشند. در اینجا به شما خواهیم گفت که تفاوت‌های عمده بین این دو در چه مواردی است.

 • رنگ: خونریزی لانه گزینی معمولا صورتی یا قهوه‌ای رنگ می باشد. رنگ قهوه‌ای که گاهی مشاهده می‌شود، فقط به دلیل خون قدیمی‌تر است. اما رنگ خون قاعدگی می‌تواند متفاوت باشد و شاخصی برای سلامت بیولوژیکی یک خانم در نظر گرفته می‌شود. مثلا رنگ قرمز نشان دهنده خون تازه است در حالیکه رنگ خاکستری می تواند نشانه عفونت باشد.
 • مدت: خونریزی لانه گزینی مدت زیادی طول نمی‌کشد و حداکثر ۱ تا ۲ روز خواهد بود. اما چرخه قاعدگی بین ۲ تا ۷ روز  به طول می‌انجامد. طول چرخه قاعدگی متغیر است و به عواملی مانند سبک زندگی و نوع بدن بستگی دارد.
 • ترشحات: ترشحات لانه گزینی، بسیار چسبناک هستند اما ترشحات چرخه قاعدگی با توجه به زمان تخمک گذاری تغییر می‌کنند. در هنگام تخمک گذاری، ترشحات نسبتا آبکی و به رنگ سفیده تخم مرغ هستند اما با دور شدن از تخمک گذاری، ترشحات چسبناک شده و بافت کرمی پیدا می‌کنند.
 • گرفتگی (کرامپ): گرفتگی‌های ناشی از لانه گزینی در مقایسه با آنچه در دوره پریود خود احساس می‌کنید، خفیف‌تر هستند و به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند. اما کرامپ‌های قاعدگی در هر دوره می‌توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند. هورمونی به نام پروستاگلاندین باعث انقباضات عضلانی در دیواره رحم می‌شود و گرفتگی‌های قاعدگی ایجاد می‌کند.
 • حجم: حجم خونریزی لانه گزینی، بسیار جزئی است و در اکثر موارد حتی نیازی به تعویض پد ندارد. میزان آن به شرایط بدنی فرد وابسته نیست. اما خونریزی قاعدگی بطور متوسط در هر دوره حدود ۱۰ تا ۳۰ میلی لیتر است و گاهی اوقات می‌تواند از ۵۰۰ میلی لیتر نیز فراتر رود. جریان خون قاعدگی متغیر است و به شرایطی مانند سایز فرد، ورزش و سطوح هورمونی بستگی دارد.

چگونه می‌توانید شانس لانه گزینی جنین را افزایش دهید؟

لانه گزینی موفق به معنای باردار شدن شما است. با رعایت چند نکته ساده می‌توانید شانس لانه گزینی موفق خود را افزایش دهید.

لانه گزینی جنین
 • فیبر مصرفی خود را افزایش دهید: ثابت شده که مصرف مواد غذایی غنی از فیبر مانند سبزیجات برگدار سبز به بدن کمک می‌کند تا سطوح پروژسترون سالم (مطلوب) خود را حفظ کند.
 • غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف کنید: ماهی‌هایی مانند سالمون و خال مخالی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، مانع انقباض بیش از حد رحم و لانه گزینی ناقص می‌شوند.
 • از استرس دوری کنید: استرس می‌تواند به طرق مختلف بر باروری شما تأثیر منفی بگذارد. بعنوان مثال مانع تخمک گذاری، لقاح موفق و لانه گزینی کامل جنین شود.
 • از زنواستروژن اجتناب کنید: اینها مواد شیمیایی هستند که خواصی شبیه استروژن دارند اما برای بدن بسیار مضر می‌باشند و خاصیت ارتجاعی دیواره رحم را کاهش می‌دهند. این مواد شیمیایی اغلب در غذاهای غیر ارگانیک و محصولات تهیه شده با هورمون رشد وجود دارند.
 • دمنوش‌های گیاهی را امتحان کنید: برخی گیاهان دارویی با تقویت عضلات رحم و کاهش گرفتگی آنها می‌توانند به سلامت کلی سیستم باروری شما کمک کنند. برخی از گیاهانی که توسط گیاه پزشکان توصیه می‌شوند، عبارتند از آویشن، رازیانه و بومادران. توجه داشته باشید که این گیاهان قاعده آور هستند و اگر قصد دارید باردار شوید، بعد از تخمک گذاری نباید آنها را مصرف کنید.

برای مطالعه بیشتر

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت مشاهده هر گونه لکه بینی یا خونریزی غیر طبیعی لازم است به پزشک مراجعه کنید (چه باردار باشید و چه نباشید). خونریزی خفیف در اوایل بارداری معمولا نگران کننده نیست اما برای اطمینان باید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر تست بارداری خانگی (بیبی چک) انجام دادید و نتیجه آن مثبت شد، حتما برای انجام آزمایش خون و تأیید بارداری خود به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی و لانه گزینی جنین

همچنین خونریزی شدید در مراحل اولیه بارداری باید توسط پزشک بررسی شود زیرا ارتباطی با لانه گزینی ندارد و می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی از قبیل حاملگی خارج رحم، تهدید به سقط، سقط جنین، حاملگی پوچ (بدون جنین) باشد.

حرف آخر

خونریزی لانه گزینی چند روز قبل از تاریخ پریود احتمالی شما اتفاق می‌افتد و جزء علائم اولیه بارداری محسوب می‌شود. لکه بینی و درد ناشی از آن معمولا خفیف و گذرا بوده و حدود ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد. بنابراین نیازی به درمان و پیگیری ندارد. در واقع وجه تمایز علائم لانه گزینی با دوره قاعدگی، همین مدت کوتاه‌تر و شدت کمتر آنها است. بخاطر داشته باشید که بهترین زمان برای انجام تست بارداری، پس از رفع لکه بینی و عقب افتادن پریودتان است.  پس عجله نکنید چون انجام زود هنگام تست بارداری می‌تواند به نتیجه منفی کاذب منجر شود. از همراهی شما تا پایان مطلب بسیار سپاسگزاریم. لطفا تجربه‌های ارزشمند خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.