صفر تا صد درباره تست بارداری

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تست بارداری روشی سریع و دقیق برای تشخیص بارداری یا عدم بارداری است. نحوهٔ استفاده از تست بارداری آسان بوده و قیمت نوع داروخانه‌ای (بیبی چک) آن بسیار ارزان و مقرون به صرفه‌تر از سایر روش‌های تشخیص بارداری خواهد بود. تست بارداری معمولاً در همهٔ داروخانه‌ها موجود است. از این رو می‌توان به سرعت به آن دسترسی پیدا کرد. تست بارداری را می‌توانید بدون نسخه از سایر داروخانه‌ها به راحتی تهیه کنید.

توصیهٔ کارشناسان مجموعه سی سیب به شما این است که هنگام خرید تست، حتماً دو عدد تست بارداری خریداری کنید تا اگر به شکل صحیح از تست استفاده نکرده و از جواب تست اول مطمئن نبودید، برای تهیهٔ یک تست دیگر اضطراب نداشته باشید و همان لحظه از تست دوم استفاده کنید. همچنین ممکن است تست اول به خوبی کار نکند و نتیجهٔ درستی را نشان ندهد. هرچند این اتفاق به ندرت پیش می‌آید. اما برای اطمینان از اینکه نتیجهٔ تست درست است، انجام این کار هیچ ضرری ندارد.

تست بارداری چیست؟

تست بارداری می‌تواند با بررسی سطح هورمون بارداری (گنادوتروپین) که در خون و ادرار شما وجود دارد، بارداری شما را مشخص کند. این هورمون پس از بارور شدن تخمک در رحم ترشح می‌شود. برای استفاده از تست بارداری می‌توان یک هفته پس از عقب افتادن  قاعدگی اقدام کرد. تست بارداری را علاوه بر مراکز پزشکی، می‌توان از طریق تست‌های بارداری داروخانه‌ای استفاده کرد و در خانه انجام داد.

انواع تست بارداری

به طور کلی دو نوع تست بارداری وجود دارد. نوع اول تست بارداری خانگی یا همان بیبی چک که در داروخانه‌ها موجود است و نوع دوم که آزمایش خون بارداری نام دارد. در ادامه به بررسی تفاوت میان این دو نوع تست بارداری خواهیم پرداخت.

تست بارداری خانگی (بیبی چک)

آزمایش بارداری را به چند روش مختلف می‌توان انجام داد. یکی از رایج‌ترین و آسان‌ترین تست‌های بارداری، تست بارداری داروخانه‌ای یا بیبی چک است که از طریق نمونه ادرار، بارداری را تشخیص می‌دهند. نحوهٔ استفاده از این نوع تست بارداری، آسان‌تر و سریع‌تر از روش‌های دیگر است.

اما در حقیقت تست بارداری خانگی و آزمایش خون بارداری، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تقریباً یکسان هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند قبل از مراجعه به پزشک و انجام دادن آزمایش خون بارداری، از تست بارداری خانگی استفاده کنند.

بیبی چک

 آزمایش خون بارداری

روش دیگری که برای تشخیص بارداری می‌توان از آن استفاده کرد آزمایش خون است، آزمایش خون بارداری می‌تواند خیلی سریع‌تر از تست بارداری خانگی (آزمایش ادرار) بارداری را تشخیص دهد. به طوری که حتی قبل از اینکه دورهٔ قاعدگی شما عقب بیافتد، می‌توانید آزمایش خون را انجام دهید و خیلی سریع‌ از باردار بودن یا نبودن خود مطلع شوید.

در بیشتر مواقع از آزمایش خون برای تأیید نتیجهٔ تست بارداری خانگی استفاده می‌شود. میزان صحت نتیجهٔ آزمایش خون حدود ۹۹ درصد است. هنگامی که احساس کردید علائم بارداری را دارید می‌توانید به کمک یکی از روش‌های تشخیص بارداری از باردار بودن خود مطلع شوید.

علائم بارداری کدامند؟

اگرچه علائم بارداری در افراد متفاوت است و همهٔ خانم‌ها علائم مشابهی ندارند. اما به عنوان شایع‌ترین علامت اولیهٔ بارداری می‌توان به عقب افتادن دورهٔ قاعدگی اشاره کرد. سایر علائم بارداری شامل موارد زیر می‌شوند.

 • حساس و متورم شدن سینه‌ها
 • خستگی و بی‌حالی
 • تکرر ادرا
 • حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی هنگام بیدار شدن از خواب
 • نفخ شکم

چه زمانی از تست بارداری خانگی استفاده کنیم؟

هنگامی که متوجه شدید چند روز از موعد قاعدگی شما گذشته، بهترین زمان برای انجام تست بارداری است. هورمون بارداری یا گنادوتروپین (جفت انسان) حدود ۱۲ تا ۱۴ روز پس از لقاح در ادرار و حدود ۱۱ روز پس از لقاح در خون، قابل اندازه گیری خواهد بود. مقدار این هورمون هر دو روز یک بار حدود دو برابر افزایش می‌یابد. به همین دلیل بهتر است برای انجام تست بارداری زمان کافی گذشته باشد. زیرا پایین بودن سطح هورمون بارداری باعث می‌شود نتایج دقیقی از تست بارداری به دست نیاورید.

برای استفاده از تست بارداری بهترین کار این است که آزمایش را اول صبح هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید انجام دهید. به دلیل اینکه طبق مطالعات انجام شده، اولین ادرار یک فرد باردار در روز، حاوی سطح بسیار زیادی از هورمون بارداری خواهد بود. به همین جهت نتیجهٔ آزمایش در این زمان دقیق‌تر از هر زمان دیگر است. همچنین بهتر است از آخرین دفع ادرار شما حدود ۴ ساعت گذشته باشد. به عقیدهٔ برخی از افراد، برای استفاده از تست بارداری باید ناشتا باشید.

در حقیقت هیچ نیازی به این کار نیست که هنگام انجام تست بارداری ناشتا باشید. اما مهم است که قبل از انجام تست بارداری آب ننوشید. زیرا خوردن مقدار زیادی آب قبل از ادرار کردن، باعث رقیق شدن ادرار و اختلال در سطح هورمون بارداری می‌شود، در نهایت نتیجهٔ دقیقی را از تست بارداری مشاهده نخواهید کرد.

بیشتر بخوانید

انواع تست بارداری خانگی

تست بارداری خانگی «بیبی چک» در انواع مختلفی در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. عملکرد همهٔ «بیبی چک‌ها» یکسان است و فقط در شکل ظاهری و نحوهٔ انجام تست با یکدیگر متفاوت هستند.

بیبی چک نواری

یکی از متداول‌ترین انواع تست بارداری خانگی موجود در داروخانه، بیبی چک نواری است. نحوهٔ استفاده از این نوع تست به صورتی است که ابتدا ادرار خود را در ظرفی که ارتفاع آن حداقل یک سانتی متر باشد، جمع آوری کرده و بیبی چک را از قسمتی که علامت فلش دارد، وارد ظرف کنید. سپس باید حدود ۲ الی ۵ دقیقه صبر کنید تا طبق توضیحات نحوهٔ نمایش نتیجه بر روی جعبهٔ بیبی چک، نتیجهٔ تست به شما نشان داده شود.

تست بارداری خانگی

بیبی چک قطره چکانی

یکی دیگر از رایج‌ترین انواع بیبی چک، نوع قطره چکانی آن است. طرز استفاده از آن به صورتی است که ابتدا مقداری از ادرار را در ظرفی تمیز جمع آوری کنید. سپس به وسیلهٔ قطره چکانی که در جعبهٔ بیبی چک قرار دارد، یک یا دو قطره از ادرار را داخل حفرهٔ کوچکی که بر روی بیبی چک قرار دارد بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا نوار بیبی چک به خوبی ادرار را در خود جذب کرده و نتیجهٔ نهایی را نشان بدهد.

بیبی چک مستقیم

همانطور که از اسم این نوع بیبی چک پیداست، باید موقع ادرار کردن به طور مستقیم جلوی جریان ادرار قرار بگیرد تا بیبی چک ادرار را به خود جذب کند. برای این نوع بیبی چک نیز باید حدود ۲ الی ۵ دقیقه صبر کنید تا نتیجهٔ آزمایش بر روی کیت ظاهر شود.

نحوه خواندن نتیجه تست بارداری خانگی

نتیجهٔ تست بارداری خانگی را به راحتی می‌توان تفسیر کرد. نتیجهٔ بیبی چک‌ها به طور معمول با علامت + و – یا دو خط قرمز رنگ یا با نشان دادن کلماتی مانند T و C بر روی نوار مخصوص تست ظاهر می‌شود.

 • اگر بیبی چک دارای علامت‌های + و – باشد و نتیجهٔ تست علامت + را پر رنگ‌تر نشان دهد یعنی نتیجهٔ آزمایش مثبت بوده و شما باردار هستید.
 • اما اگر علامت – را پر رنگ نمایش دهد یعنی نتیجهٔ آزمایش منفی است و شما باردار نیستید.
 • اگر نوار بیبی چک دارای دو خط عمودی کوچک باشد، هنگامی که پس از چند دقیقه مکث، یک خط پر رنگ بر روی نوار ظاهر شود، به معنی باردار نبودن و اگر دو خط پر رنگ ظاهر شود به معنی باردار بودن است.
 • همچنین بعضی از بیبی چک‌ها نتیجهٔ تست را با علامت‌های انگلیسی نشان می‌دهند. برای تفسیر نتیجهٔ این نوع تست، اگر قسمت C نوار پر رنگ شود و قسمت T سفید باشد، یعنی شما باردار نیستید.
 • اما اگر قسمت T نوار پر رنگ شود و C سفید بماند یعنی باردار هستید.
 • در حالت‌های بعدی اگر قسمت C قرمز پر رنگ و قسمت T قرمز کم‌رنگ شود، نتیجهٔ آن نامعلوم است و به طور قطع نمی‌توان جواب تست را تفسیر کرد. در چنین شرایطی باید چند روز صبر کنید و دوباره تست بارداری را تکرار کنید. حتی می‌توانید برای اطمینان خاطر آزمایش خون بارداری بدهید تا مطمئن‌تر شوید.

نتیجه مثبت کاذب بارداری چیست؟

هنگامی که باردار نیستید، اما نتیجهٔ تست بارداری شما مثبت می‌شود به آن مثبت کاذب گفته می‌شود. در چنین مواقعی ممکن است تست بارداری مشکل داشته باشد. در برخی موارد نیز ممکن است به دلایل خاصی، در بدن شما هورمون بارداری وجود داشته باشد.

دلایلی که باعث می‌شود هنگامی که باردار نیستید، در بدن شما هورمون بارداری وجود داشته باشد شامل موارد زیر است.

۱_ هنگامی که تست بارداری را بلافاصله پس از مصرف داروهای باروری انجام داده باشید. زیرا برخی از داروهای باروری حاوی مقداری هورمون بارداری هستند.

۲_ هنگامی که بارداری خارج از رحم یا سقط جنین داشته باشید.

تست بارداری تا چه اندازه دقیق است؟

اگر به شکلی درست و مطابق با دستور‌العمل نوشته شده بر روی جعبهٔ هر تست، از آنها استفاده کنید، جواب بسیار دقیقی را مشاهده خواهید کرد. تست بارداری خانگی حدود ۹۹ درصد دقت جوابدهی دارد و به اندازهٔ آزمایش خون بارداری دقیق و معتبر هستند. زمانی بهترین نتیجه را از تست بارداری می‌گیرید که چند روز از دورهٔ قاعدگی خود گذشته باشد و پریود نشده باشید.

 به این ترتیب، تست بارداری نتیجه دقیق‌تری را به شما نشان می‌دهد و احتمال خطا در آن بسیار کمتر خواهد شد. علاوه ‌بر این، اگر تاریخ انقضای تست بارداری گذشته باشد، دقت آن پایین آمده و نتیجه درستی را نشان نمی‌دهد،  بنابراین هنگام خرید تست بارداری حتماً تاریخ انقضای درج شده بر روی آن را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید

آیا مصرف دارو بر نتیجه تست بارداری تأثیرگذار است؟

در بیشتر موارد مصرف داروها هیچ تأثیری بر نتیجهٔ تست بارداری ندارد. شاید فکر کنید که با مصرف دارو یا مواد الکلی نتیجهٔ تست بارداری شما منفی شده است. اما حقیقت این است که مواد الکلی، داروی آنتی بیوتیک و سایر داروهای دیگر نتیجهٔ تست را تغییر نمی‌دهند. در چنین مواقعی احتمال دارد تست بارداری را خیلی زودتر از زمان گفته شده انجام داده‌اید. به همین دلیل جواب تست بارداری شما منفی کاذب شده است.

همچنین امکان دارد به درستی از تست بارداری استفاده نکرده باشید. به این ترتیب نتیجهٔ درستی نیز به شما نشان داده نمی‌شود. اما نکتهٔ مهمی که وجود دارد این است که هنگامی که داروهای باروری را مصرف می‌کنید در بدن شما هورمون بارداری تشکیل می‌شود. به همین دلیل ممکن است نتیجهٔ تست بارداری شما مثبت کاذب را نشان دهد. یعنی نتیجهٔ تست بارداری مثبت می‌شود در صورتی که شما باردار نیستید.

مطالعه بیشتر

تاثیر داروها بر نتیجه تست بارداری

بررسی نهایی

تست بارداری سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش تشخیص بارداری به شمار می‌رود که می‌توانید آن را بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کنید. برای استفاده از تست بارداری باید حداقل سه هفته پس از رابطهٔ جنسی محافظت نشده اقدام کنید. زیرا سطح هورمون جفت انسان (هورمون بارداری) حدود ۱۴ روز پس از لقاح در ادرار قابل تشخیص است. اما برای انجام آزمایش خون بارداری می‌توانید زودتر از این زمان و حدود ۹ تا ۱۲ روز پس از لقاح اقدام کنید.

 زیرا از طریق آزمایش خون می‌توان مقادیر کم هورمون بارداری را نیز در خون شناسایی کرد. سطح بالای هورمون بارداری در هفته‌های اول بارداری ممکن است به این معنی باشد که جنین دو قلو است یا اینکه مشکلی در بارداری وجود دارد. تست‌های بارداری خانگی موجود در داروخانه‌ها دارای مارک‌های مختلفی هستند که از نظر عملکرد هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بیشتر مارک‌های تست بارداری دقیق و قابل اعتماد هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
18 نظرات
 1. راضیه می گوید

  برای باداری چه دارویه استفاده کرد

  1. مائده فخر الدینی کارشناس مامایی می گوید

   سلام. برای اقدام به بارداری و تجویز مکمل ها باید به پزشک مراجعه کنید.

 2. اریا می گوید

  سلام ممکنه بعد از سقط ی تیکه از جفت مونده باشه و بازم تست بارداری مثبت میشه ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام تست بارداری میتونه به دلایل مختلفی غیر از حاملگی هم مثبت بشه.برای بررسی قطعی تر به سونو گرافی فرستاده میشید.
   میتونید به پزشک زنان مراجعه کنید.

 3. ناشناس می گوید

  سلام از تست بارداری در بعدازظهر استفاده کردم قسمت c پر رنگ و قسمت T کمرنگ بود.
  امکان دارد مصرف داروهای مکمل و هلث بیوتین در مثبت نشان داده شدن تست بارداری تاثیر داشته باشه؟(مثبت کاذب؟)

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام بله بعضی دارو ها میتونن باعث نتیجه اشتباه در بی بی چک بشن.بهترین زمان استفاده از بی بی چک یک هفته تا ده روز بعد از عقب افتادن پریودیتون هست.برای اطمینان از بارداری میتونید در همین زمانی که گفتم ازمایش بتا بدید.ازمایش بتا از بی بی چک دقیقتره

 4. لیلی می گوید

  سلام من تست انجام دادم خط تی پررنگ و خط سی کم رنگ ایا درسته جوابش مثبت یا منفی

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام روی راهنمای بی بی چک گفته شده در چه صورت جواب مثبت هست.

 5. ناشناس می گوید

  من موقع استفاده از بیبی چک تا علامت cپررنگ شد صبرنکردم وبیبی چک رو از روی زمین برداشتم آیا بخاطر برداشتنم تست دچارمشکل شده ؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . خیر

 6. ناشناس می گوید

  سلام ۲ماه من پریو د نشدم شما فک میکنین من حامله هستم یا خیر

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . لطفا تست بارداری انجام دهید

 7. مسیحا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من ده روزه که انتقال جنین داشتم امروز از روکنجکاوی بیبی چک استفاده کردم فقط نوار Tپررنگ شد ونوارCسفید بود ،به چه معناس مثبته یامنفی؟؟

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . باید مجدد از بی بی چک دیگری استفاده کنید . این جوابِ تست بی اعتبار است .

 8. رقیه می گوید

  من‌ تست انجام‌ دادم‌ بعد‌ چند‌ ساعت‌ روشن‌ شد‌ ایا‌ باردارم

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام . تست فقط در چند دقیقه اول صحت دارد .

 9. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید دوتا تست در دو روز گرفتم هر دوتا یک خط کم رنگt
  و یک خط پر رنگc
  یعنی جواب حاملگی یانه

  1. ۳۰سیب می گوید

   سلام بله احتمال بارداری هست برای اطمینان ازمایش خون بارداری بدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.