زمان مطالعه: 9 دقیقه

روش اجاره دستگاه زردی نوزاد چگونه است و چرا باید اجاره کنید؟

اجاره دستگاه زردی

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

زردی نوزاد ناشی از یک رنگدانه زرد رنگ به نام بیلی روبین است که در هنگام تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. نوزادان نارس که قبل از هفته سی و هفتم بارداری متولد می‌شوند، نوزادانی که به اندازه کافی از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه نمی‌شوند یا نوزادانی که گروه خونی آن‌ها با گروه خونی مادر تطابق ندارد، نوزادانی هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی قرار دارند و نیاز به اجاره دستگاه زردی نوزاد خواهند داشت.

اما خیلی نگران این عارضه نباشید چرا که اگر تشخیص زردی نوزاد درست و به موقع باشد به راحتی قابل درمان است و هیچ گونه عوارض جانبی برای نوزاد شما نخواهد داشت.

بنر تبلیغاتی اجاره دستگاه زردی

یکی از این روش های درمان این بیماری تهیه یا اجاره دستگاه زردی نوزاد یا  دستگاه های فتوتراپی میباشد.حال شاید این سوال در ذهن شما باشد که چطور میتوانیم این دستگاه ها را تهیه کنیم؟ آیا امکان استفاده از این دستگاه در منزل وجود دارد؟ تحت چه شرایطی میتوانیم از دستگاه فتوتراپی در منزل استفاده کنیم؟ آیا به جز فتوتراپی روش های درمانی دیگری هم وجود دارد؟ چه نوع دستگاه فتوتراپی را باید اجاره کنید؟ بهترین دستگاه زردی نوزاد برای اجاره کدام است؟ قیمت اجاره دستگاه زردی نوزاد چقدر است؟

برای پاسخ به تمامی این سوالات و آشنایی با دستگاه فتوتراپی تا انتها مقاله همراه ما باشید:

روش‌های درمان زردی نوزاد

چه زمانی باید از دستگاه زردی استفاده کرد؟

راه های درمان زردی نوزاد متفاوت هستند، اما توجه به این نکته بسیار مهم و ضروری است که نحوه درمان زردی نوزاد کاملا به تشخیص پزشک بستگی دارد.چرا که درمان زردی نوزاد به عوامل مختلفی مثل نارس یا ترم بودن نوزاد، سن نوزاد، وجود سابقه یا عدم سابقه زردی در دیگر اعضا خانواده و … بستگی دارد. با توجه به این عوامل و نتیجه آزمایش خون سطح بیلی روبین سرم و علایم ظاهری نوزاد پزشک تصمیم میگیرد که زردی نوزاد نیاز به اقدام درمانی خاصی دارد یا خیر.

با رشد کبد نوزاد، زردی خفیف به خودی خود برطرف می‌شود. در این نوزادان تغذیه مکرر روزانه بین ۸ تا ۱۲ مرتبه در شبانه روز کمک می‌کند تا بیلی روبین زودتر از بدن نوزاد خارج شود. نیازی به اقدام درمانی خاصی نیست.

اما زردی شدیدتر ممکن است به درمان‌های پیشرفته‌تر نیاز داشته باشد. فتوتراپی یک روش درمانی بسیار موثر است که برای حذف بیلی روبین از بدن نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چنانچه زردی بسیار حاد گزارش شود، باید خون نوزاد باهدف کاهش بیلی روبین در سرم تعویض شود.

فتوتراپی چیست؟

فتوتراپی که با نام‌های نور درمانی و هلیوتراپی نیز شناخته می‌شود، یک درمان پزشکی است که برای برطرف کردن زردی نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوزاد به صورت برهنه باید در مقابل نور مرئی و نه اشعه ماوراء بنفش، قرار بگیرد. یک نور در طیف رنگی آبی و سبز که طول موجی برابر ۴۳۰ تا ۴۹۰ نانومتر دارد.

نور لامپ‌های فلورسنت، چراغ‌های هالوژن یا LED می‌توانند به عنوان این منبع نور مورد استفاده قرار بگیرند. پوست نوزاد، نور را دریافت و بیلی روبین را از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌کند.

فتوتراپی عوارض گذرا و کمی مانند اسهال یا خشکی پوست و … دارد، که برای والدین نباید نگران کننده باشد و با رعایت اصول استفاده از دستگاه که توسط کارشناسان مربوطه آموزش داده خواهد شد، می توانند احتمال بروز این عوارض را به حداقل برسانند.

علاوه بر نوزادان، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله اختلالات پوستی شامل خارش پوست، پسوریازیس، اگزما و غیره نیز از این روش جهت بهبود افراد استفاده می‌کنند.

علاوه بر اینکه برخی از مدل‌های دستگاه فتوتراپی تنها در بیمارستان کاربرد دارند، برندهای معتبر تجهیزات پزشکی این دستگاه را برای مصارف خانگی نیز طراحی و تولید کرده اند. در صورتیکه پزشک به شما اجازه دهد در حال حاضر این امکان وجود دارد تا با خرید یا اجاره دستگاه فتوتراپی در خانه، درمان زردی نوزاد را در منزل ادامه دهید.

چه زمانی میتوان از دستگاه فتوتراپی خانگی برای درمان زردی استفاده کرد؟

اگر پزشک برای نوزاد شما درمان با دستگاه فتوتراپی در بیمارستان را تجویز کرده است حتما از دستگاه های فتوتراپی بیمارستانی برای درمان زردی نوزاد استفاده کنید.زیرا ممکن است سطح زردی به قدری بالا باشد که نیاز باشد نوزاد در بیمارستان بستری شود و ضروری است که سطح بیلی روبین سرم به طور مرتب کنترل شود.بنابراین برای استفاده از دستگاه های فتوتراپی در منزل نوزاد باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. سطح بیلی روبین یا عدد زردی نوزاد بالای ۱۶ نباشد.
 2. نوزاد نارس با وزن زیر ۲.۵ کیلو گرم نباشد.
 3. نوزاد آماده ترخیص از بیمارستان باشد.
 4. نوزاد هوشیار است، به خوبی غذا می‌خورد و در ادرار و مدفوع مشکلی ندارد.
 5. زردی در نوزاد محدود است.

در این صورت شما با مشورت پزشک و زیر نظر کارشناسان مربوطه میتوانید با استفاده از اجاره دستگاه زردی نوزاد از مراکز معتبر در منزل خودتون بدون نگرانی و دغدغه درمان زردی را انجام بدید.

انواع دستگاه های فتوتراپی خانگی برای تهیه و اجاره

گاهی ممکن است روند درمان زردی نوزاد طولانی شود و یا به دلیل دیگری مانند کم بودن عدد زردی و … ، پزشک تشخیص دهد که ادامه درمان در خانه دنبال شود. از این رو بسیاری از شرکت‌های تجهیزات پزشکی دستگاه فتوتراپی را در مدل‌ها و سایزهای مختلف طراحی و تولید کرده‌‌اند که با توجه به گفته‌های پزشک می‌توانید آن‌ها را تهیه و ادامه درمان نوزاد خود را در خانه انجام دهید. نوع عملکرد دستگاه که تابش نور است در تمام مدل‌ها یکسان است، آنچه باعث می‌شود دستگاه‌ها با یکدیگر متفاوت داشته باشند، فاصله نوزاد تا منبع نور، نوع نور و طول موج دستگاه است.

این دستگاه ها بر اساس تعداد لامپ شامل:

 • دستگاه با ۴ لامپ
 • دستگاه با ۶ لامپ
 • دستگاه با ۸ لامپ

براساس نوع لامپ شامل:

 • لامپ های هالوژنی یا فلور سنت
 •  لامپ های LED

و براساس فاصله نوزاد از منبع نور شامل:

 • فتوتراپی فیبروپتیک مانند دستگاه بیلی بلانکت
 • فتوتراپی معمولی مانند دستگاه های تونلی و پایه دار و…

برای اجاره دستگاه زردی نوزاد، این پزشک است که با توجه به درجه زردی نوزاد، نوع دستگاه را انتخاب می‌کند. اگر زردی کم باشد، دستگاه با ۴ لامپ و ۶ لامپ انتخاب مناسبی خواهد بود و معمولا از نوع ۸ لامپ برای زردی‌های شدید استفاده می‌شود.معمولا برای زردی های ۱۲-۱۳ دستگاه های ۴ لامپ یا ۸ لامپ برای مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت مورد استفاده قرار میگیرد.

نکته: اگر دستگاه با نور ال ای دی است، شدت آن کمتر از نور فلورسنت خواهد بود.

نحوه انتخاب دستگاه فتوتراپی برای تهیه و اجاره

اینکه شما چه دستگاهی را باید برای درمان زردی نوزاد انتخاب کنید، بستگی به درجه زردی نوزاد و نظر پزشک دارد.هر کدام از دستگاه ها مزایایی دارند، به عنوان مثال دستگاه های تونلی و بیلی بلانکت نیازی به استفاده از چشم بند فتوتراپی نوزاد ندارند و یا دستگاه های پایه دار نصب و حمل  آسان و با توجه به تعداد لامپ ها قدرت تاثیر گذاری بالایی دارند.

هزینه اجاره دستگاه زردی

اما به طور کلی شما با مشاوره رایگان توسط کارشناسان ما میتوانید بهترین نوع دستگاه را برای درمان زردی نوزاد خودتان انتخاب کنید.

قیمت اجاره دستگاه زردی نوزاد

از آنجا که درمان زردی در نوزادان کوتاه مدت است و خیلی سریع برطرف می‌شود، خرید دستگاه فتوتراپی می‌تواند هزینه زیادی در پی داشته باشد و قطعا در آینده نیز بدون استفاده خواهند ماند. از این رو برای استفاده چند روز می‌توانید این دستگاه را از مراکز پزشکی اجاره کنید تا هزینه‌های شما کاهش پیدا کنند. اما با مراجعه به مراکز مختلف ممکن با قیمت های متفاوتی مواجه شوید در ادامه عللی که روی قیمت گذاری اجاره دستگاه ها تاثیر گذار است ذکر می کنیم، تا با آگهی بیشتر بهترین دستگاه را با بهترین قیمت از مرکز معتبر تهیه کنید.

استاندارد بودن دستگاه و داشتن نماد استاندارد: یک دستگاه استاندارد، از متریال‌های با کیفیت، معمولا از فلز مقاوم و از مواد بهداشتی ساخته می‌شود که طول عمر بالا و وزن پایین دارد.دستگاه باید فاقد اشعه مضر ماوراء بنفش باشد. همچنین به دلیل اینکه درجه دما بسیار مهم است، برای اطمینان از دمای خانه باید یک دماسنج الکترونیکی دیجیتالی بر روی دستگاه نصب شده باشد.

استاندارد بودن دستگاه زردی

نوع لامپ دستگاه: معمولا لامپ‌های فلورسنت دارای عوارض جانبی از جمله شکسته شدن لامپ یا حرارت بالا هستند. اما نوع ال ‌‌ای دی که می‌توانید در دو مدل ساده و سه بعدی آن را انتخاب کنید، به دلیل استفاده از تکنولوژی جدید، روند درمان را تسریع می‌بخشند. منبع نور باید به درستی نصب شده باشد تا تابش اشعه کاملا بر بدن نوزاد باشد.

طول عمر لامپ ها: لامپ‌های دستگاه دارای طول عمر مشخص هستند و اگر به موقع تعویض نشوند درمان موثر نخواهد بود. با توجه به مدل دستگاه لامپ‌ها می‌توانند تا دو هزار ساعت طول عمر داشته باشند. توصیه می‌شود قبل از تحویل دستگاه از فروشنده بخواهید تا شدت نور دستگاه را اندازه گیری کند و با اطمینان دستگاه را به خانه بیاورید. میزان نور باید در حدود ۳۰ میکرو وات بر هر سانتی‌متر مربع باشد. نوع لامپ دستگاه بهتر است از نوع ال ‌‌ای دی باشد تا با نور آبی خود، روند درمان را تسریع ببخشد.

طول عمر لامپ دستگاه

همراه داشتن وسایل جانبی: از طرف بعضی از مراکز همراه با دستگاه ها برای راحتی خانواده ها تجهیزاتی جانبی مانند چشم بند و قطره های خوراکی کمک کننده به کاهش زردی و … ارسال می شود.

تحویل و آموزش دستگاه توسط کارشناسان متخصص در منزل: بعضی از شرکت‌ها دارای کارشناسان مرتبط با بیماری زردی در نوزادن هستند و می‌توانند اطلاعات کاملی را در خصوص استفاده از دستگاه در اختیار شما قرار دهند. سعی کنید نحوه استفاده دستگاه را به خوبی یاد بگیرید تا خللی در روند درمان ایجاد نشود.

ضد عفونی و بهداشتی بودن دستگاه ها: از آنجا که نوزادان بسیاری از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، فروشگاه مورد نظر باید دستگاه را کاملا ضد عفونی کند.

نحوه استفاده از فتوتراپی در خانه

با اجاره دستگاه زردی نوزاد، درمان زردی در محیط خانه بسیار آسان، بی‌خطر، ایمن و بدون درد است و به نوزاد آسیبی نمی‌رساند.همان طور که چراغ آبی کار خود را انجام می‌دهد، سطح بیلی روبین نوزاد به سطح ایمن کاهش می‌یابد.اگر سطح بیلی روبین علی رغم فتوتراپی خانگی در حال افزایش باشد، نوزاد ممکن است با فتوتراپی نوع دیگری در محیط خانه تحت درمان قرار گیرد.

اجاره دستگاه زردی و درمان در منزل

روش استفاده از دستگاه ها باتوجه به نوع دستگاه متفاوت خواهد بود اما هنگام اجاره دستگاه فتوتراپی از شرکت معتبر یک کارشناس و متخصص تمام نکات لازم برای نحوه استفاده از دستگاه زردی نوزاد را به شما آموزش خواهند داد.پس نگران چگونگی استفاده از دستگاه نباشید.

نکات مهم در استفاده از فتوتراپی خانگی

 • ابتدا باید نوزاد را برهنه کنید و تنها از شورت‌های ضد نور استفاده کنید.
 • سپس با توجه به نوع دستگاه باید چشم‌های نوزاد را با چشم بند ببندید، تا آسیب نبینند.
 • به دلیل اینکه ممکن است در این حالت نوزاد آب بیشتری را از دست بدهد، تغذیه باید بیشتر انجام شود. تعداد دفعات شیردهی را نیز با توجه به خیس شدن پوشک می‌توانید، در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید نوزاد شما زودتر درمان شود و مدت زمان فتو تراپی در منزل کاهش یابد، تنها در زمان شیردهی او را از دستگاه بیرون بیاورید.
 • به طور مداوم درجه حرارت داخل دستگاه فتوتراپی و دمای بدن نوزاد باید بررسی ‌شوند تا بیش از اندازه بالا نرود.
 • همچنین باید خاطر نشان کرد، نوزاد را زیر دستگاه تغییر حالت بدید تا نور به همه قسمت های پوست بدن برسد.
 • با اجاره دستگاه زردی نوزاد و درمان در خانه، اگر که علایم زردی در نوزاد ازبین رفت، فتوتراپی را متوقف نکنید اول ازمایش خون برای اندازه گیری سطح بیلی روبین سرم انجام شده و سپس پزشک مشورت کرده و با اجازه پزشک فتوتراپی را قطع کنید و با مرکز مربوطه تماس گرفته تا دستگاه را از شما تحویل بگیرند.
 • اگر پوست نوزاد در زیر دستگاه فتوتراپی خشک شد به هیچ عنوان از لوسیون و کرم استفاده نکنید.
درمان زردی نوزاد در منزل

مزیت استفاده از فتوتراپی خانگی

 • با استفاده از فتوتراپی خانگی می‌توانید نوزاد را در کنار خود داشته باشید و دیگر نیازی به بستری نوزاد در بیمارستان و دوری از او نیست.
 • نوزاد در خانه از بیماری و عفونت‌های بیمارستانی در امان است.
 • درمان زردی در مدت کوتاه‌تری انجام می‌شود.
 • همچنین هزینه‌های بیمارستان کاهش پیدا می‌کند و تنها برای چند روز هزینه اجاره دستگاه زردی نوزاد را باید پرداخت کنید که در مقابل هزینه‌های بیمارستان بسیار ناچیز است.
 • این دستگاه‌ها بسیار سبک هستند و می‌توانید به راحتی در همه جای خانه آن را قرار داد و استفاده کنید.

سخن پایانی

فتوتراپی یک گزینه عالی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است. با این حال، قبل از استفاده از آن در خانه، باید با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که از آن به درستی استفاده می‌کنید و بیشترین مزایا را با کم‌ترین عوارض جانبی به دست می‌آورید. اگر قرار است نوزاد شما برای رفع زردی با این دستگاه در خانه تحت درمان قرار بگیرد باید قبل از انجام هر گونه عملی از پزشک معالج اطلاعات کافی را دریافت کنید.

دستگاه‌ها در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی نباید خودسرانه اقدام به خرید یا اجاره دستگاه زردی نوزاد کنید. از آنجا که برای درمان زردی نباید زمان را از دست داد، برخی از مراکز اجاره دستگاه به طور شبانه روزی فعالیت می‌کنند و می‌توانید از خدمات آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ نوزاد :
نوزاد