زمان مطالعه: 6 دقیقه

بهترین حیوانات خانگی برای کودکان کدام است؟ + نکات مهم

بهترین حیوانات خانگی برای کودکان

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

انتخاب بهترین حیوانات خانگی برای کودکان کار آسانی نیست، زیرا هم کودکان با هم متفاوتند، هم حیوانات و هم خانواده‌ها. بنابراین نمی‌توان یک نسخه برای همه پیچید. اما اگر فرزندی در خانه دارید، مطمئنا با این درخواست از طرف آن‌ها مواجه شده‌اید. شاید تصور اینکه یک حیوان در خانه داشته باشید که مدام در حال کثیف‌کاری است برایتان عذاب‌آور باشد و سوالات زیادی برایتان پیش بیاید: بهترین حیوان برای بچه‌ها کدام است؟ راحت‌ترین حیوان خانگی برای نگهداری چیست؟ کدام حیوانات برای خانه شما مناسب خواهند بود؟

باید بدانید که هر حیوانی را انتخاب کنید، مسئولیت‌هایی دارد که شما یا فرزندتان باید آن را بپذیرید. ما در این مقاله سعی کردیم بهترین حیواناتی که می‌توانید برای کودک خود تهیه کنید را برایتان فهرست کنیم.

نکات مهم در انتخاب بهترین حیوانات خانگی برای کودکان

به سرپرستی گرفتن یک حیوان موضوع مهمی است که می‌تواند تجربیات شگفت انگیزی برای بچه‌ها  در حوزه یادگیری داشته باشند و علاوه بر برقراری رابطه عاطفی، آن‌ها را مسئولیت‌پذیر بار می‌آورد. اما باید دقت کنید که این موضوع همان طور که برای خانواده شما مهم است، برای آن حیوان نیز مهم است. پیش از به سرپرستی گرفتن آن حیوان باید اطمینان داشته باشید که می‌توانید یک محیط امن و راحت را برای او فراهم کنید.

قطعا اگر سن فرزندتان پایین است بیشتر مسئولیت آن حیوان به عهده شماست؛ اما بچه‌های بزرگتر می‌توانند مسئولیت تغذیه، تمیز کردن، نوازش و موارد دیگر را به عهده بگیرند. با این حال، توصیه می‌کنیم حیوان خانگی را انتخاب کنید که خودتان هم دوست داشته باشید و بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. در این صورت مثلا در مواقعی که کودک فراموش می‌کند به حیوان غذا بدهد، شما این کار را انجام دهید. برخی از حیوانات خانگی ده‌ها سال عمر می‌کنند، بنابراین حتما به نگهداری از حیوان به چشم یک برنامه طولانی مدت نگاه کنید.

خوب است بدانید که این کار نیاز به صرف هزینه دارد. برخی از حیوانات خانگی واقعا گران هستند. حتی اگر یک حیوان ارزان بخرید هم باید هزینه‌های مربوط به غذا، محل زندگی، اسباب بازی، پزشکی و … را در نظر بگیرید.

راحت ترین حیوان خانگی برای نگهداری چیست؟

واقعیت این است که نگه‌داشتن هیچ حیوان خانگی راحت نیست؛ اما برخی از حیوانات نسبت به بقیه به زمان و انرژی کمتری نیاز دارند. مثلا برخی حیوانات مثل موش‌ها نیاز به قدم زدن روزانه یا بازی کردن ندارند. قطعا این دسته از حیوانات برای خانواده‌هایی که نمی‌خواهند زمان زیادی را در روز به حیوان خود اختصاص بدهند مناسب‌ترند.

دوست‌داشتنی ترین حیوان خانگی چیست؟

در انتخاب بهترین حیوانات خانگی برای کودکان باید بدانید، بیشتر بچه‌ها حیوانی می‌خواهند که بتوانند با آن بازی کنند و آن را در آغوش بگیرند. گربه‌ها و سگ‌ها سرگرم‌کننده‌ترین حیوانات خانگی هستند که می‌توانید به سرپرستی بگیرید. اما اگر محدودیت فضا دارید، یا آلرژی، یا هر عامل دیگر که نمی‌توانید سگ یا گربه به سرپرستی بگیرید، پیشنهاد ما موش است. بله موش! موش‌ها‌ برای بچه‌ها همراهانی مفرح و دوست‌داشتنی هستند.

گربه‌ها و سگ‌ها

هزاران سال است که گربه‌ها و سگ‌ها به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌شوند و برای کودکان بسیار محبوب هستند. آن‌ها سرگرم‌کننده‌اند، به راحتی با انسان ارتباط برقرار می‌کنند، به نوازش علاقه دارند و به صاحبان خود وابسته می‌شوند. اگر به دنبال حیوان خانگی هستید که کودکتان بتواند با آن بازی کند، گربه‌ها و سگ‌ها پیشنهاد اول هستند. اما همانطور که گفته شد نیازها و شرایط نگهداری خاصی دارند و سرپرستی از این حیوانات پر هزینه است.

نکات نگهداری گربه ‌ها و سگ‌ها

گربه‌ها و سگ‌ها حدود ۱۰ الی ۲۰ سال عمر می‌کنند و درست مانند هر حیوان خانگی نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از به سرپرستی گرفتن آن‌ها ابتدا در مورد نژادشان تحقیق کنید تا بتوانید خودتان را برای مراقبت‌های پزشکی مربوطه آماده کنید و اگر در نزدیکی محل زندگی شما مرکز مراقبت‌های پزشکی برای این حیوانات وجود ندارد اصلا به سراغ سرپرستی از آن‌ها نروید. همچنین در مورد سایر موارد نگهداری از جمله میزان فضای مورد نیاز و … نیز تحقیق کنید.

موش‌ها

قطعا در مورد موش‌ها تصوراتی از پیش در ذهنتان وجود دارد. اما اجازه ندهید این تصورات شما را فریب بدهد. خانواده موش‌ها یکی از بهترین حیوانات خانگی برای کودکان به حساب می‌آیند. اگر برای آن‌ها وقت صرف کنید و به آن‌ها توجه کنید به راحتی با شما اخت می‌شوند و دوست دارند در آغوش گرفته شوند. اما موش‌ها نیاز به اجتماعی شدن دارند. بنابراین حداقل باید دو موش را با هم نگهداری کنید.

موش؛ حیوانات خانگی برای کودکان

نکات نگهداری موش‌ها

این حیوانات طول عمر نسبتا کوتاهی دارند و معمولا بین دو الی سه سال زندگی می‌کنند. بنابراین مسئولیت کوتاه‌مدتی را می‌طلبند؛ اما مرگ آن‌ها می‌تواند برای کودکتان ناراحت‌کننده باشد.

اژدهای ریشو

اگر فرزند شما مشتاق است یک خزنده نگه دارد، اژدهای ریشو را پیشنهاد می‌دهیم. این حیوان یک مارمولک کوچک جثه است که اگرچه هزینه خرید و نگهداری از آنها نسبتا بالاست و به نوعی غذای خاص، دمای خاص و شرایط نگهداری خاص احتیاج دارند، با این حال موریزی و پرریزی ندارند، تمیز و ساکتند و مراقبت از آن‌ها ساده و بی‌دردسر است.

نکات نگهداری اژدهای ریشو

این مارمولک‌ها نیاز به نور UV و رژیم غذایی حاوی حشرات، سبزیجات تازه و مکمل‌های کلسیم رژیمی مخصوص خزندگان دارند. همانطور که می‌دانیم خطر انتقال بیماری از خزنده به انسان وجود دارد و مواردی از ابتلای کودکان به سالمونلا از خزندگان خانگی دیده شده است. با این حال، می‌توان احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را با رعایت بهداشت و شستن دست‌ها قبل و بعد از دست زدن به اژدهای ریشو کم کرد.

لاک‌پشت‌ها

لاک‌پشت‌ها شاید در نگاه اول کسل‌کننده و حوصله‌سر‌بر به نظر برسند؛ اما قطعا می‌توانند حیوان خانگی شگفت انگیزی برای بچه‌ها باشند. اگر کودک شما علاقه دارد حیوان خانگی‌اش را در یک محفظه نگهداری کند، این حیوان خانگی ساکن، ساکت و نسبتا ارزان، انتخاب خوب برای خانه و خانواده‌ شماست. کافی است یک محفظه متناسب با جثه لاک‌پشت انتخاب کنید و یک لامپ حرارتی، دماسنج و فضای کوچکی برای حمام در محفظه در نظر بگیرید.

حیوان خانگی برای کودک؛ لاکپشت

نکات نگهداری لاکپ‌شت‌ها

لاک‌پشت‌ها مانند سایر خزندگان ممکن است ناقل بیماری‌هایی مانند سالمونلا باشند. رعایت بهداشت و شستن دست‌ها پس از دست زدن به لا‌ک‌پشت برای پیشگیری از انتقال بیماری ضروری است. با این حال توصیه می‌کنیم به کودک زیر ۵ سال خود اجازه ندهید با لاک‌پشت‌ها بازی کنند و به آنها دست بزند. توجه داشته باشید که طول عمر لاک‌پشت‌ها زیاد است و معمولا تا ۳۰ سال عمر می‌کنند. بنابراین اگر انتخابتان این حیوان دوست‌داشتنی است، متوجه باشید که زیر بار یک مسئولیت طولانی‌مدت خواهید رفت.

ماهی آب شیرین

یکی دیگر از بهترین حیوانات خانگی برای کودکان ماهی‌های آب شیرین هستند. البته که نمی‌توانید این موجودات را بغل کنید یا با آن‌ها ارتباط عاطفی برقرار کنید؛ اما با این حال گزینه مناسب و ارزانی برای بچه‌ها هستند. مطالعات نشان داده وجود آکواریوم در منزل استرس را کاهش داده و خلق و خوی افراد خانواده را بهبود می‌بخشد. حتی کودکان بسیار کوچک نیز می‌توانند مسئولیت تغذیه آن‌ها را قبول کرده و در نگهداری آن‌ها سهمی داشته باشند. کودکان بزرگتر هم می‌توانند به تمزی کردن آکواریوم بپردازند و اینگونه نقش خود را در نگهداری از آن‌ها ایفا کنند.

نکات نگهداری ماهی‌ها

باید بدانید که نگهداری از آکواریوم‌های آب شیرین بسیار آسان‌تر از آکواریوم‌های آب شور است. بنابراین به کسانی که تجربه‌ای در زمینه نگهداری ماهی ندارند توصیه می‌شود با ماهی‌‌های آب شیرین شروع کنند. پیش از خرید آکواریوم ابتدا باید مکان مناسب و فضای آن را در خانه خود انتخاب کنید.

خرگوش‌ها

خرگوش‌ها یکی دیگر از بهترین حیوانات خانگی برای کودکان هستند. جدا از اینکه نرمند، بامزه‌اند و آرامش خاصی دارند، اینکه نیش نمی‌زنند، گاز نمی‌گیرند و نوک نمی‌زنند، باعث می‌شود نگهداری از آن‌ها در مقایسه با سایر حیوانات خانگی راحت‌تر باشد.

نکات نگهداری از خرگوش‌ها

هیچ کودکی به تنهایی نمی‌تواند از یک خرگوش مراقبت کند و به کمک والدین نیاز دارد. گاهی اوقات خرگوش‌های بالغ پرخاشگری می‌کنند (می‌توان این مسئله را با عقیم کردن خرگوش حل کرد)؛ به خصوص اگر دو یا چند خرگوش را در یک خانه نگه دارید. این حیوانات بامزه می‌توانند بین ۸ تا ۱۲ سال زندگی کنند و عمر نسبتا طولانی دارند. رژیم غذایی آن‌ها شامل یونجه و علف و سبزیجات است.

همستر

همستر به دلیل مراقبت راحت و بی‌دردسر، جزو محبوب‌ترین حیوانات خانگی برای بچه‌ها به‌شمار می‌رود. البته این امکان وجود دارد که گاهی دست و پایتان را گازبگیرد! بنابراین اگر قصد دارین آن را برای فرزند دلبندتان بخرید، چهارچشمی مراقب کودک باشید.

همستر؛ حیوانات خانگی برای کودکان

نکات نگهداری همستر

همسترها معمولا حدود سه سال زندگی می‌کنند و غذای آن‌ها میوه، سبزیجات تازه و مقدار کمی پروتئین است. بهتر است این حیوانات را در یک محفظه بسته نگه دارید و سراغ نژادهای بزرگ‌تر بروید. چراکه این گونه‌ها معمولا حالت تهاجمی کمتری دارند.

نامناسب‌ترین حیوان خانگی برای کودکان؟

بعد از آشنایی با بهترین حیوانات خانگی برای کودکان، به بدترین انتخاب‌ هم نگاهی بیاندازیم. پرنده ها! برخلاف نظر کسانی که عاشق انواع گونه‌های پرنده هستند، این حیوانات نمی‌توانند انتخاب مناسبی برای کودکان باشند. پرندگان بسیار ظریفند و شرایط نگهداری آن‌ها سخت است. از طرفی معمولا خانه‌هایی که پرنده دارند پر از سر و صداست و انرژی زیادی برای تمیز کردن و نگهداری آنها صرف می‌شود. اگر علاقه مند به خرید پرنده هستید، حتما در مورد شرایط نگهداری آن تحقیق کنید.

حرف آخر

نگهداری حیوان خانگی یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش مسئولیت‌پذیری به کودکان خردسال است. این حیوانات نیازهای مشخصی مانند تغذیه، نظافت، مراقبت پزشکی، نوازش و … دارند که باید از جانب انسان‌ها برآورده شود. فرزند شما با سرپرستی یک حیوان خانگی، علاوه بر داشتن یک دوست وفادار و یک هم‌بازی سرگرم کننده، کم کم رشد می‌کند و یاد می‌گیرد در قبال آن حیوان و نیازهایش مسئول است. بدین ترتیب برای پذیرش مسئولیت‌های بزرگ‌تر در زندگی آینده آماده می‌شود.

به نظر شما چه حیوانات دیگری می‌توانند برای کودکان مناسب باشند؟ مشتاق شنیدن نظرات ارزشمندتان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ روان شناسی کودک, مقالات آموزشی :
روان شناسی کودکمقالات آموزشی