بوتاکس مو در دوران شیردهی

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

آیا شما مادری هستید که به زیبایی خود اهمیت داده و به فکر بوتاکس مو در دوران شیردهی هستید؟ آیا سؤالاتی زیادی در خصوص بوتاکس مو در دوران شیردهی در ذهن شما شکل گرفته است؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

فرقی ندارد شما فرزند اول یا فرزند دوم خود را باردار هستید یا حتی در حالت شیردهی به فرزند خود به سر می‌برید، در هر صورت شاید بخواهید در زمان بارداری یا شیردهی به موها یا بخش‌های دیگر بدن خود رسیدگی کنید. البته توجه داشته باشید شما مادری باردار هستید و همان طور که می‌دانید، بانوان باردار باید در این دوران، از خوردن برخی غذاها یا انجام دادن برخی کارها که باعث آسیب به جنین می‌شود، جداً خودداری کنند. گاهی ممکن است بنا به شرایط جسمانی شما، این محدودیت‌ها تا زمان شیردهی نیز ادامه پیدا کنند.

بوتاکس مو یکی از آن فرآیندهای زیبایی است که اکثر بانوان شیرده بابت آن سؤالاتی دارند. زیرا دقیقاً نمی‌دانند که آیا مواد موجود در بوتاکس مو برای سلامتی فرزند مضر است یا خیر. اگرچه بوتاکس مو را بسیاری از بانوان باردار و شیرده انجام می‌دهند، اما بسیاری از افراد از خطراتی که ممکن است بوتاکس مو برای جنین یا فرزند داشته باشد، اطلاعی ندارند.

در این مقاله از مجموعه ۳۰ سیب قصد داریم دربارۀ اثرات بوتاکس مو در دوران شیردهی صحبت کرده و بررسی کنیم که آیا انجام بوتاکس مو در این دوران برای مادران امکان پذیر است یا با محدودیت مواجه است. کارشناسان ما در ۳۰ سیب سعی کرده‌اند تمام نکات مربوط به بوتاکس مو مخصوصاً در دوران شیردهی و برای بانوان باردار را به صورت کامل و با اطلاعات روز دنیا در خدمت شما قرار دهند؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و اطلاعات خود را در این خصوص تکمیل نمایید.

بوتاکس مو چیست؟

اینفوگرافی عوارض احتمالی بوتاکس مو در دوران شیردهی

بوتاکس مو یکی از روش‌های افزایش زیبایی است که در بسیاری از کشورهای جهان انجام می‌شود. این ماده می‌تواند برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت نیز مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از بوتاکس و پروتئین‌های مو سبب می‌شود رشد مو افزایش پیدا کرده و موهای شما حالت براقی داشته باشند؛ از این رو افزایش براقیت و درخشان شدن مو ظاهری زیبای برای موهای شما ایجاد می‌کند. موخوره یا شکنندگی موها از طریق بوتاکس مو درمان شده و تا حدودی از بین می‌رود.

شاید نیاز باشد بوتاکس مو طی دوره‌های مشخص تکرار شود تا اثر قابل ملاحظه‌ای بر روی موهای شخص داشته باشد. به دلیل مواد شیمیایی که در بوتاکس مو وجود دارد، ممکن است استفاده از بوتاکس مو در دوران شیردهی برای مادر ضرر داشته باشد. بوتاکسی که به موها تزریق می‌شود، دارای مواد شیمیایی و همچنین نرم کننده‌های خاصی است که تک تک آنها با پوست سر و به نوعی بدن مادر شیرده در ارتباط هستند.

اگر چه باید در نظر داشت تا به امروز پزشکان دلیل قطعی مبنی بر آسیب‌زا بودن فرآیند بوتاکس مو در دوران شیردهی، ارائه نداده‌اند؛ اما به دلیل شرایط خاص مادران شیرده احتیاط، کاری عاقلانه است.

تفاوت مواد تشکیل دهنده بوتاکس مو و بوتاکس صورت

مواد تشکیل دهندۀ بوتاکس مو با بوتاکسی که برای جوانسازی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاملاً متفاوت هستند (بوتاکسی که به صورت موضعی به پوست صورت تزریق می‌شود، از سم بوتولینوم تولید شده است اما بوتاکس مو از بسیاری پروتئین و ویتامین‌ها تشکیل شده است).

درون یک سی سی ژل بوتاکس مو انواعی از کلاژن‌ها، مواد نرم کننده و مرطوب کننده مو، انواع ویتامین‌های مختلف مثل ویتامین B6 ویتامین E و برخی از روغن‌های طبیعی تأثیرگذار بر ساختار مو وجود دارد. همۀ این مواد در کنار یکدیگر می‌توانند به شکل عمقی مو را نرم و صاف کنند؛ به طوری که پس از مدتی ریشه‌های مو شروع به بازسازی و ترمیم خواهند کرد.

آیا استفاده از بوتاکس مو در دوران شیردهی باعث بروز مشکلی خواهد شد؟

  •  همانطور که گفته شد مادۀ بوتاکس مو، از انواعی از عناصر آلی و طبیعی مثل پروتئین، لیپید و چربی تشکیل شده است. تحقیقاتی که بر متریال بوتاکس مو انجام شده است نشان می‌دهد درون این ماده، مواد شیمیایی به شکل گسترده وجود ندارد؛ بلکه ممکن است میزان کمی از مواد شیمیایی برای بهبود ساختار بوتاکس‌مو و نرم کنندگی موها مورد استفاده قرار گیرد. این مواد آلی می‌توانند وارد خون مادر شیرده شده و برای نوزاد ضرر داشته باشند.
  •  عارضۀ دیگر این است که تکرار بوتاکس مو و استفاده از مواد بوتاکس بسیار زیاد بر روی موی سر، برای بانوان شیرده و فرزند آنها خطرناک است. بنابراین استفاده از بوتاکس در دوران شیردهی یک موضوع کاملاً انتخابی است که شخص می‌تواند با توجه به صلاحدید خود آن را انجام دهد.
  • بسیاری از بانوان شیرده در درجۀ اول احتیاط را در اولویت خود قرار داده، سپس تصمیم بر انجام یا عدم انجام این کار می‌گیرند. با این حال در اکثر مواردی که مادران باردار یا زنان شیرده بوتاکس مو انجام داده‌اند نیز عارضه و مشکل خاصی مشاهده نشده است.

بهتر است بدانید

آیا شامپوهای بعد از بوتاکس مو خطرناک است؟

یکی از سؤالات دیگری که ممکن است برای بانوان شیرده و همچنین زنان باردار ایجاد شود، این است که آیا بعد از انجام بوتاکس مو در دوران شیردهی و بارداری باید از شامپوهای خاصی استفاده کرد؟ همچنین این شامپوها تا چه میزان برای فرزند یا جنین خطرساز هستند؟ شامپوهایی که پس از بوتاکس مو باید توسط شخص استفاده شود، حاوی سولفونات نیستند.

این مواد شیمیایی می‌توانند به اندازۀ شامپوهای معمولی برای پوست و موی سر، خطر داشته باشند. به طور کل شوینده‌های حاوی سولفات‌ها نه تنها برای جنین مضر هستند، بلکه به مرور زمان می‌توانند برای موی سر نیز ضرر داشته باشند. بنابراین با توجه به اینکه بسیاری از شامپوهایی که برای مراقبت‌های پس از بوتاکس مو در دوران شیردهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، حاوی سولفات نیستند؛ بنابراین نمی‌توانند برای مادر باردار یا شیرده خطرناک باشند.

عوارض بوتاکس و زایمان زودرس

عوارض و خطرات احتمالی بوتاکس مو در دوران شیردهی

همانطور که گفته شد، میزان بروز عوارض و آسیب‌های احتمالی برای زنانی که قصد انجام بوتاکس مو در دوران شیردهی را دارند به انتخاب آنها بستگی دارد. با این حال پزشکان برخی از عوارض احتمالی بوتاکس مو در دوران شیردهی را پیش بینی کرده‌اند تا زنان باردار و شیرده از این نظر آمادگی‌های لازم را داشته باشند.

در واقع بروز عارضه برای فرزند یا جنین تنها زمانی رخ می‌دهد که مقدار اندک مواد شیمیایی موجود در بوتاکس مو از درون شیر مادر عبور کرده و به فرزند برسد؛ این احتمال بسیار پایین است. با این حال به دلیل اینکه تحقیقات لازم در این زمینه انجام نشده است، نمی‌توان پاسخ قطعی به این موضوع داد که آیا این مواد شیمیایی به طور کامل می‌توانند از شیر مادر عبور کرده یا با عبور به فرزند آسیب برسانند؟

  • یکی از عوارض احتمالی پیش‌بینی شده بعد از بوتاکس موی سر، زایمان‌زودرس است. ممکن است مواد شیمیایی موجود در بوتاکس مو، باعث شود مادر زودتر از زمان موعد مجبور به انجام زایمان شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که مواد شیمیایی موجود در بوتاکس مو یا شامپوهای مورد استفاده پس از آن، بتواند باعث بروز واکنش و تحریک فضای رحم شود.
  • همینطور برخی از پیش بینی‌ها نشان می‌دهد ممکن است استفادۀ مکرر از بوتاکس مو در زمان شیردهی باعث کاهش وزن نوزاد شود؛ البته هنوز دلیل علمی مشخصی برای این احتمال وجود ندارد.
  • یکی دیگر عوارض نادر استفاده از بوتاکس مو در دوران شیردهی، وقوع ناهنجاری‌هایی در نوزاد است. ممکن است برخی از بخش‌های جسمانی بدن کودک دچار مشکل شود؛ البته این عارضه بسیار نادر است.
  • این موضوع وجود دارد که شاید استفاده از بوتاکس مو در رشد استخوان کودک نیز تأثیرگذار باشد.

چه زمانی می‌توان مجددا بوتاکس مو را انجام داد؟

می‌توان گفت در واقع بهترین زمان برای از سرگیری مجدد بوتاکس مو زمانی است که شما دیگر به فرزند خود شیر نمی‌دهید؛ اما با توجه به اینکه بسیاری از بانوان شیرده قصد انجام بوتاکس مو در دوران شیردهی و بارداری را دارند، باید بگوییم در صورت انجام بوتاکس مو بهتر است این کار را به زمانی موکول کنید که حداقل یک سال از شیردهی فرزند گذشته باشد تا رشد اولیه استخوان‌ها و ساختار بدنی کودک شما، شکل و فرم گرفته باشد.

پس از آن می‌توانید بوتاکس مو را انجام دهید؛ اما باز هم باید توجه کنید که از مواد شیمیایی خیلی قوی برای انجام بوتاکس موی شما استفاده نشود. همچنین بهتر است برای انجام بوتاکس مو در دوران شیردهی به پزشکی که این کار را انجام می‌دهد یادآوری کنید در زمان شیردهی یا بارداری قرار دارید.

بوتاکس مو یک سال پس از شیردهی نوزاد

به دلیل اینکه برخی مواد شیمیایی موجود در بوتاکس مو متفاوت هستند، برندهای مختلفی از بوتاکس مو در بازار وجود دارد. به همین دلیل، تجربۀ پزشک نیز می‌تواند در این حالت به شما کمک کند. با این حال هنوز ابهاماتی در رابطه با انجام بوتاکس مو در دوران بارداری و شیردهی وجود دارد. در دوران بارداری ساختار و شکل اولیه جنین در حال شکل گیری است و ممکن است تا چند ماه اول، استفاده از بوتاکس کار مناسبی نباشد.

جایگزین‌های مناسب برای بوتاکس مو در دوران شیردهی

اگر بابت ضررهایی که ممکن است بوتاکس مو در دوران شیردهی و بارداری برای جنین یا فرزند داشته باشد نگران هستید، می‌توانید به راحتی از جایگزین‌های مناسب بجای بوتاکس مو استفاده کنید. امروزه روش‌های مختلفی برای انجام بوتاکس گیاهی مو، وجود دارد که می‌توانند همان تأثیر را بر روی موهای شما داشته باشند.

با اینکه ممکن است تأثیر بوتاکس موی گیاهی ۱۰۰% مشابه شیمیایی نباشد، با این حال با توجه به اینکه شما در دوران بارداری هستید، سلامت جنین و فرزند شما مهم‌تر از هر چیزی است و شما می‌توانید تنها یک بار بوتاکس موی گیاهی را در دوران بارداری و شیردهی انجام دهید.

پس از آن خیلی زود دوران شیردهی به اتمام می‌رسد و می‌توانید با خیال راحت رسیدگی‌های بیشتر را برای موهای خود انجام دهید. شما برای این کار می‌توانید در اولین مرحله از روغن‌های گیاهی مناسب مثل روغن آرگان استفاده کنید. همچنین از ماسک موی خانگی گیاهی، حاوی متریال آووکادو برای صاف کردن موهای خود استفاده کنید. اگرچه تأثیرگذاری این روغن‌ها و ماسک‌های خانگی نمی‌تواند مانند بوتاکس باشد، اما تا حدودی می‌تواند وزی موهای شما را در دوران شیردهی و بارداری برطرف کند.

مطالعه بیشتر

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه ۳۰ سیب در بارۀ انجام بوتاکس مو در دوران شیردهی صحبت شد. اگرچه هنوز برای بیان میزان ضرر بوتاکس مو در دوران شیردهی باید تحقیقات گسترده‌تر و بیشتری انجام شود؛ اما سخنان اولیه پزشکان و دانشمندان نشان می‌دهد بهترین کار این است که مادران باردار یا زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند، احتیاط را رعایت کنند و از انجام بوتاکس مو خودداری کنند.

شما عزیزان می‌توانید با مطالعۀ سایر مطالب علمی وب‌سایت ۳۰ سیب اطلاعات بیشتری در خصوص دوران بارداری و شیردهی خود دریافت نمایید. همچنین خوشحال می‌شویم شما مادران عزیز نظر خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید یا اگر سؤالی ذهن شما را درگیر کرده بیان کنید تا کارشناسان ماهر ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.