زمان مطالعه: 6 دقیقه
۱ دیدگاه

بررسی کامل طب سوزنی برای تنبلی تخمدان

طب سوزنی

تایید شده توسط هیئت علمی 30سیب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشک، مشاوره بگیرید.

روش‌های مختلفی برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد. ممکن است برخی داروها و شیوه‌های شیمیایی را انتخاب کنند. برخی هم بخواهند بدون استفاده از این روش‌ها و با درمان‌های سنتی این کار را انجام دهند. یکی از روش‌های سنتی، استفاده از طب سوزنی برای تنبلی تخمدان است. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که ایا این روش ایمن است؟ عوارض جانبی آن چیست؟ آیا بهتر از سایر روش‌ها است؟ در این مقاله از سی سیب به بررسی طب سوزنی برای درمان تنبلی تخمدان می‌پردازیم.

طب سوزنی چیست؟

اینفوگرافی تاثیر طب سوزنی بر درمان تنبلی تخمدان

طب سوزنی از طب سنتی چینی سرچشمه می‌گیرد. طب چینی در طول سال‌ها الهام‌بخش بسیاری از افراد بوده است و هدف اصلی آن ایجاد تعادل کامل در سیستم غدد درون‌ریز با رویکردی جامع است. در این روش از سوزن‌های ظریفی استفاده می‌شود که متخصص آنان را در پوست و بافت ماهیچه‌ای زیرین و نواحی خاص بدن قرار می‌دهد. به این بخش‌ها نقاط طب سوزنی گفته می‌شود.

اگر از طب سوزنی دستی استفاده شود، متخصص سوزن‌ها را به صورت دستی تکان می‌دهد و در پوست و بخش‌های مختلف بالا و پایین می‌کند. در طب سوزنی الکتریکی از سوزن‌هایی استفاده می‌شود که دارای جریان الکتریکی هستند و بین دو سوزن میدان و جریانی الکتریکی وجود دارد. برخی معتقد هستند طب سوزنی الکتریکی با فرکانس پایین (۱ تا ۱۵ هرتز) انقباضات عضلانی را برمی‌انگیزد و فرایندهای بیولوژیکی را ایجاد می‌کند که شبیه اثرات ورزش بر بدن هستند.

گفته می‌شود که طب سوزنی مسیرهای عصبی سطوح محیطی نخاع و فوق نخاع را در سیستم عصبی مرکزی فعال و تعدیل می‌کند. وقتی سوزن‌ها وارد بدن می‌شوند، پایانه‌های عصبی محیطی چندین نوروپپتید، مانند نوروپپتید Y (NPY)، پلی پپتید وازواکتیو روده (VIP)، ماده P و پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) را آزاد می‌کنند و یک واکنش موضعی فوری ایجاد می‌کنند.

نقاطی که سوزن‌ها در آن‌ها قرار می‌گیرند، موجب تحریک عصب سمپاتیک می‌شود و این گونه عصب‌های تخمدان‌ها را تعدیل می‌کند. هنگامی که اثرات سیستم عصبی سمپاتیک کاهش می‌یابد، تأثیر عمده‌ای بر عملکردهای هورمونی متعدد در بدن ما می‌گذارد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی منتشر شده است نشان داده شد که انجام یک سری درمان‌های طب سوزنی به مدت ۱۲ هفته می‌تواند اثرات متابولیک سندروم پلی کیستیک یا PCOS را کاهش دهد و همچنین مردم نیز روز به روز بیشتر به استفاده از این روش روی می‌آورند.

چگونه طب سوزنی به درمان تخمدان ضعیف کمک می‌کند؟

وقتی سوزن در نواحی خاصی از بدن فرو می‌رود، باعث می‌شود ماهیچه‌های زیرین سیگنال‌های عصبی را از طریق نخاع به مغز ارسال کنند. پس باید برای درمان تخمدان ضعیف سوزن‌ها را در نقاطی قرار داد که اطلاعات مربوط به تخمدان را به مغز ارسال می‌کنند. در ادامه مزیت‌های این روش برای درمان این عارضه را توضیح می‌دهیم:

کنترل تستوسترون

در نتایج مطالعات آمده است که طب سوزنی باعث کاهش ترشح هورمون‌های مردانه از تخمدان‌ها می‌شود. اگر سطح تستوسترون بالا دارید یا علائمی مانند پرمویی یا هیرسوتیسم و آکنه در شما وجود دارد، این روش می‌تواند موثر باشد.

تحریک عصب سمپاتیک با طب سوزنی

جریان خون و تنظیم تخمک‌گذاری

طب سوزنی می‌تواند به جریان یافتن خون در تخمدان‌ها کمک کند. این امر کمک می‌کند تا از تورم تخمدان‌ها کاسته شود و از تعداد کیست‌های تخمدان کاسته شود. همین امر منجر به تنظیم تخمک‌گذاری و بهبود باروری می‌شود.

بتا اندورفین، هورمون لوتئینیزه کننده و تنظیم کننده تخمک‌گذاری

طب سوزنی می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح بتا اندورفین را در بدن افزایش دهد که اثرات مثبتی بر محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (محور HPA) دارد. این امر می‌تواند به کاهش آندروژن های اضافی و افزایش سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) کمک کند که تا حد زیادی مسئول تخمک‌گذاری نامنظم و پریودهای نامنظم است.

کنترل قند خون

با طب سوزنی می‌توان عملکرد انسولین را بهبود بخشید. همین امر موجب کنترل قند خون می‌شود. همین امر فواید زیادی از جمله کنترل بهتر اشتها، کاهش نفخ و… دارد. در نتیجه، وزن کنترل می‌شود. داشتن اضافه وزن یکی از مشکلات رایجی است که بر کیفیت تخمک‌گذاری تاثیر می‌گذارد.

تاثیر طب سوزنی بر تنبلی تخمدان

تاثیر طب سوزنی بر تنبلی تخمدان

پیش از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که بخشی از درمان با طب سوزنی تحت تاثیر انتظارات خود بیمار قرار دارد و بعدی روانی دارد. به همین دلیل هم استفاده از دارونماها در آزمایش‌های طب سوزنی همیشه مورد بحث بوده است و تلاش‌هایی برای ایجاد موقعیت‌های کنترلی انجام شده است. با این حال، هر چقدر هم سوزن‌ها را یک دارونما بنامیم، نمی‌توانیم تاثیر مثبتی را که در مطالعات بالینی داشته‌اند، نادیده بگیریم. استفاده از این روش در روند درمانی بی‌اثر هم نبوده است.

از آنجایی که بسیاری از ویژگی‌های تنبلی تخمدان با اختلال در تن مواد افیونی یا سمپاتیک از جمله اختلال در ترشح گنادوتروپین، مقاومت به انسولین و چاقی مرتبط است، ممکن است تن مواد افیونی و/یا سمپاتیک در پاتوژنز یا بیماری‌زایی این بیماری دخیل باشند. زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک دارای سطوح بالاتری از اندورفین در گردش هستند که ممکن است به پاتوژنز کمک کند و موجب مهار ناکافی GnRH یا هورمون آزادکننده گنادوتروپین‌ها شود. طب سوزنی موجب کاهش فعالیت بالای اندروفین پلاسما و فعالیت عصبی سمپاتیک می‌شود و دمای پایین پوست را نیز افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که طب سوزنی موجب بهبود الگوی قاعدگی، نسبت LH/FSH، استروژن و تستوسترون می‌شود. معمولا سوزن‌ها در عضلات شکم و ساق پا قرار داده می‌شوند که عصب تخمدان‌ها در آنجا قرار دارند. در این مطالعه زنان دوره درمانی شانزده هفته‌ای داشتند. در ابتدا دو بار در هفته به مدت ۲ هفته، سپس یک بار در هفته در مدت ۸ هفته و پس از آن یک هفته در میان تحت درمان با این روش قرار گرفتند و از هیچ راه درمانی دیگری استفاده نکردند. در این مطالعه نتایج مثبت بوده است و زنان تاثیر مثبتی در روند قاعدگی و تخمک‌گذاری خود مشاهده کردند.

پژوهش دیگری نیز انجام شده است که در مجموع هشت مطالعه را شامل می‌شود. ۱۵۴۶ زن در این پژوهش‌ها مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج به‌دست ‌آمده بسیار قطعی نبود و مطمئن نبودند که آیا طب سوزنی سرعت تخمک‌گذاری را بهبود می‌بخشد یا خیر. با این حال، همچنین مشاهده شد که طب سوزنی ممکن است دوره‌های قاعدگی را منظم کند و روند آن را بهبود بخشد.

راهکارهای کمک به اثربخشی طب سوزنی

آیا می‌توان به مطالعات انجام شده در این زمینه اعتماد کرد؟

مطالعات انجام شده در زمینه بهبود روند قاعدگی و تخمک‌گذاری محدود است و همان مطالعات نیز روی حجم نمونه کمی انجام شده‌اند. طول زمانی مطالعات نیز حدود سه ماه بوده است و کنترل بیشتری روی نمونه‌ها انجام نشده است. علاوه بر این، بر حفظ این روش درمانی پس از دوره مطالعه تاکید نشده است و ممکن است روش‌های دیگری توسط نمونه‌ها استفاده شده باشد.

نقاط طب سوزنی برای درمان تنبلی تخمدان

پزشکان طب سوزنی پیشنهاد می‌کنند در کنار استفاده از این شیوه، از داروهای گیاهی، رژیم غذایی و ورزش هم استفاده شود. همچنین پیشنهاد می‌شود روش طب سوزنی برای دو الی سه دوره اتمام شود تا نتیجه مطلوب کسب شود.

طب سوزنی می‌تواند با موفقیت هورمون‌ها و جریان خون تخمدان را در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان تنظیم کند. با توجه به طب سنتی چینی، ۸ نقطه از بدن را می‌توان برای درمان تخمدان ضعیف انتخاب کرد:

  • Baihui (GV20)
  • Tianshu (ST25)
  • Qihai (CV6)
  • Guilai (ST29)
  • Geshu (BL17)
  • Xinshu (BL15)
  • Shenshu (BL23)
  • Pangguangshu (BL28)
تاثیرات طب سوزنی

نکاتی درباره تنبلی تخمدان

برای درمان این عارضه باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. مهم‌تر ین چیزی که می‌توان روند درمان را تسریع ببخشد و نتیجه مطلوب را برای شما ایجاد کند، تغییر سبک زندگی است. ورزش کردن، انتخاب غذای سالم و کاهش وزن در درمان این مشکل بسیار موثر هستند. مطالعات نشان داده‌اند که کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی وزن در بیماران دارای اضافه وزن می‌تواند به کاهش تعداد کیست‌ها کمک کند. در نتیجه، تخمک‌گذاری طبیعی انجام شود.

رژیم غذایی مناسب رژیمی است که کربوهیدرات و قند کمی دارد. زنانی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند تمایل زیادی به خوردن این غذاها دارند. شاید زنانی که دچار این مشکل هستند مدام خود را سرزنش کنند و فکر کنند اراده داشتن رژیم غذایی مناسب را ندارند. در صورتی که این بیولوژی آن‌ها است که انتخاب بهتر را سخت می‌کند. وقتی زنی به سندروم پلی کیستیک مبتلا باشد، به معنای آن است که سیستم غدد درون‌ریز و متابولیک دچار مشکل شده است.

به احتمال زیاد در کنار مقاومت به انسولین و ناتوانی در تنظیم سطح قند خون، لپتین بیش از حد نیز ترشح می‌شود. لپتین بیش از حد به این معنی است که مغز نسبت به سیگنال‌های گرسنگی حساسیت‌زدایی می‌کند، بنابراین احساس می‌کند که همیشه گرسنه هستید. طبق آمار، حدود بیست درصد از زنان دچار این مشکل هستند و از این میان، پنجاه درصد اضافه وزن دارند. در نتیجه، برای درمان قطعی باید به موارد این چنینی نیز توجه کنید.

دلایل استفاده از طب سوزنی

کلام آخر

برای درمان تنبلی تخمدان روش‌های گوناگونی وجود دارد. در این مقاله از سی سیب به بررسی یکی از این روش‌ها، یعنی طب سوزنی پرداختیم. طب سوزنی یک شیوه درمانی سنتی است که ممکن است بسیاری از افرادی که به علم مدرن اعتقاد دارند، به آن باور نداشته باشند. با این حال، نمی‌توان نتایج مثبت طب سوزنی برای تنبلی تخمدان را روی برخی از بیماران انکار کرد. آیا تا کنون از این روش برای درمان این عارضه استفاده کرده‌اید یا تجربه استفاده از طب سوزنی را برای درمان سایر مشکلات دارید؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

سایر مقالات دسته ‌ مقالات آموزشی, ناباروری :
مقالات آموزشیناباروری